אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דירקטוריון שופרסל סולל את דרכו של אברכהן לכיסא היו"ר אלעד גרשגורן

בלעדי

דירקטוריון שופרסל סולל את דרכו של אברכהן לכיסא היו"ר

שמו של המנכ"ל המודח איציק אברכהן כלול ברשימת המועמדים לדירקטור בחברה, זאת אחרי שהדירקטורים שסללו את דרכו החוצה נאלצו להמליץ עליו בלחץ המוסדיים. עופר בלוך, המנכ"ל המכהן שעשוי להיפגע מהתפנית בעלילה, מנסה למזער נזקים

12.05.2022, 06:00 | גולן חזני

דירקטוריון שופרסל יקבל את המלצת המוסדיים ויעמיד את המנכ"ל איציק אברכהן לבחירה לדירקטוריון החברה. המגמה של המוסדיים היא שאברכהן ימונה כדירקטור וייבחר לאחר מכן כיו"ר החברה על ידי הדירקטוריון החדש.

קראו עוד בכלכליסט:

הדירקטוריון הנוכחי של שופרסל מצוי במבוכה מסויימת שכן עד ינואר האחרון העניק רוח נגדית לאברכהן ונמנע מלעצור את "הדחתו" במהלך שהוביל היו"ר הקודם, יקי ודמני, שהדירקטוריון הראה גם לו את הדרך החוצה אחרי שאותו דירקטוריון החליט שלא להעמיד את ודמני לבחירה נוספת באסיפה הכללית והוביל להתפטרותו מהתפקיד לפני כחודש. בסביבת שופרסל חוששים מתביעות נגזרות עתידיות סביב הזגזוג של הדירקטורים.

איציק אברכהן, אלעד גרשגורן איציק אברכהן | אלעד גרשגורן איציק אברכהן, אלעד גרשגורן

הקרב על מקום ברשימה

שופרסל צפויה לפרסם הבוקר את הזימון לאסיפה הכללית לבחירה של הדירקטורים החדשים בחברה.

אחרי התפטרותו של ודמני מכהנים כיום בדירקטוריון שופרסל 7 דירקטורים, והוא אמור גדול ל־9 דירקטורים. ל"כלכליסט" נודע כי הכוונה היא למנות חמישה דירקטורים חדשים מתוך רשימה של יותר מעשרה שעליה ממליצה ועדת הרכב הדירקטוריון, חמישה מהם ייבחרו באסיפה הכללית השנתית שתתקיים, אחרי דחיות, ביוני. מתוכם הגישו מועמדות שלושה דירקטורים שמסיימים כהונה של שנה, ויעמדו לבחירה מחודשת - רן גוטפרוינד שמשמש כיו"ר זמני במקומו של ודמני, יואב שלוש ואיילת בן עזר.

יומן המהפכה בשופרסל 1. איציק אברכהן, מומלץ בידי הפניקס, הראל, ילין לפידות וצבי ויליגר, ומוביל את רשימת המועמדים 2. אברכהן מבקש לבחור כדירקטור את שלמה זוהר שהיה מנכ"ל שופרסל פיננסים ונחשב יד ימינו 3. מספר הדירקטורים יגדל משבעה לתשעה והדירקטוריון החדש צפוי לבחור באברכהן ליו"ר 4. שלושה דירקטורים מכהנים יעמדו לבחירה אך סיכוייהם להיבחר נמוכים 4. מבוכת הדירקטוריון - 3 חודשים אחרי שהוביל את אברכהן החוצה הוא מעמיד אותו לבחירה כדירקטור 5. בעלי המניות יובילו לשינוי התקנון שייקח כוח מהדירקטורים ומוועדת האיתור 6. עופר בלוך המנכ"ל ריכך את הטון כלפי אברכהן, שמעדיף את אורי קילשטיין כמנכ"ל 7. המוסדיים במסר לדירקטוריון: לא להעניק מצנח זהב לבלוך שצפוי לפיטורים מהירים

לקראת האסיפה שלחו המוסדיים שהם בעלי המניות המרכזיים בחברה - הפניקס (10.2%) אלטשולר שחם (10.09%), מגדל (10.6%), הראל (10.12%), מנורה (9.26%) וכלל ביטוח (8.8%) - את רשימת השמות המומלצים שלהם לכהונת דירקטורים. בעל מניות גדול נוסף הוא צבי ויליגר (4.9%), בעל השליטה בויליפוד, שרכש את המניות דרך חברת האחזקות האנגלית של המשפחה. ל"כלכליסט" נודע כי ויליגר העביר גם הוא לוועדת הדירקטוריון רשימת מומלצים שכוללת את אברכהן, שלמה זוהר, אלי רון, שהוא בעל נסיון קמעונאי בחו"ל וחזר לארץ, ואבי אטיאס שהיה סמנכ"ל הכספים של מטריקס. זוהר שמופיע גם ברשימה שהגישה הראל, היה יד ימינו של אברכהן בשופרסל ושימש כמנכ"ל שופרסל פיננסים. השמות שברשימה של ויליגר קיימים גם ברשימות המועמדים שהעבירו הפניקס, קרן ספרה ומנורה, וכל הארבעה צפויים להיכלל ברשימה שהדירקטוריון יעמיד לבחירה.

דירקטורים נוספים שעשויים לעמוד לבחירה הם אריק שור, לשעבר מנכ"ל תנובה שמסיים בקרוב כהונה בדירקטוריון פז, ושלמה נס, שהוביל את הקפאת ההליכים בקלאבמרקט והוצע בידי הראל, אך לא זוכה לתמיכה רחבה כרגע. מועמד נוסף יהיה רון הדסי, יו"ר אלביט הדמיה ולשעבר מנכ"ל קבוצת ברונפמן פישר ואיקאה. חברות הביטוח מגדל וכלל ובתי ההשקעות אלטשולר שחם ומיטב, צפויים להצביע עבור הדירקטורים שיוצעו, אולם, ככל הידוע, לא הובילו בחירה של שמות משלהם.

מנכ"ל שופרסל עופר בלוך. מתחיל להישמע פחות לוחמני 
, צילום: אוראל כהן מנכ"ל שופרסל עופר בלוך. מתחיל להישמע פחות לוחמני | צילום: אוראל כהן מנכ"ל שופרסל עופר בלוך. מתחיל להישמע פחות לוחמני 
, צילום: אוראל כהן

כתף קרה מבעלי המניות

ל"כלכליסט" נודע כי הדירקטורים הקיימים שעומדים לבחירה צפויים לקבל כתף קרה מבעלי המניות ולא להיבחר לקדנציה נוספת. הדירקטורים שימונו במקומם הומלצו ברובם בידיעה והבנה כי בהמשך יובילו לבחירתו של אברכהן, שדרכו לתפקיד הדירקטור ובהמשך לתפקיד היו"ר נראית סלולה.

הדירקטורים סוללים את דרכו של אברכהן לראשות החברה מתוך אילוץ למעשה. הם מבינים שזהו רצון בעלי המניות - המוסדיים וכן ויליגר - וכי אם לא יעמידו אותו לבחירה, אותם בעלי מניות יוכלו לבוא עימם חשבון כשהם עצמם יעמדו לבחירה מחודשת. בנוסף, חלקם גם מכהן כדח"צים בחברות ציבוריות נוספות ועלול להיות מסומן במקרה כזה כמי שהתנהל בצורה בעייתית ולא לקבל תמיכה גם חברות אחרות.

עוד נודע כי אברכהן העביר מסר למוסדיים כי מבחינתו בחירתו של שלמה זוהר לצידו כדירקטור חיונית מאד, כדי שיובילו יחד את האסטרטגיה של החברה כפי שעשו בשנים האחרונות. בין המוסדיים הדעות חלוקות בעניין זה, וחלקם חושש כי מתן כוח רב מדי לאברכהן בדירקטוריון יסייע לו להאפיל על עבודת ההנהלה. בשיחות שקיים לאחרונה הותיר אברכהן רושם של מי שמכיר בחלק מהטעויות שעשה, והודה, למשל, בכך שנהג בהתנשאות מסוימת כלפי הדירקטוריון ודיבר בצורה לא יפה לדירקטורים.

דרכו של אברכהן למשרת היו"ר סלולה אם כן, ומי שיכול להיות מודאג מכך הוא מנכ"ל שופרסל עופר בלוך, שנבחר לתפקיד בהובלת ודמני ואברכהן לא מאמין בהתאמתו לתפקיד. מבחינתו של אברכהן, ובעצה אחת עם המוסדיים, אורי קילשטיין שהיה המשנה של אברכהן בשופרסל, הוא המיועד לתפקיד המנכ"ל. קילשטיין עזב את שופרסל לפני שנה וחצי לאחר שאברכהן החליט להמשיך בתפקיד, עבר לכהן כמנכ"ל קניוני עזריאלי ועזב אחרי שנה כשדנה עזריאלי הציבה לו אולטימטום - או שאתה מוריד את המועמדות לתפקיד מנכ"ל שופרסל או שאתה עוזב. הוא בחר לעזוב ונשאר קירח מכאן ומכאן כשבלוך נבחר.

בלוך, שבשבועות האחרונים פורסם כי אמר לגורמים בחברה שלא יישאר בשופרסל אם אברכהן יחזור, מדבר בימים האחרונים בשפה שונה וטוען כי אין לו בעיה לעבוד גם תחת אברכהן. לא ברור אם הדבר נעשה מטעמים טקטיים משפטיים או אמיתיים. בלוך, כמו אבי צבי שעזב את פרטנר אחרי שנתיים עם מצנח זהב של כ־20 מיליון שקל, מנסה לארגן לעצמו מצנח זהב משלו, שיגן עליו במצב של פיטורים מהירים ויאפשר לו לצאת מתפקידו אחרי כמה חודשים עם מיליוני שקלים. אבל התוכניות האלה עלולות שלא לצאת אל הפועל אחרי שהמוסדיים העבירו מסר לדירקטוריון שופרסל כי לא יאשרו לבלוך מצנח זהב שכזה. תנאי השכר של בלוך יתפרסמו בקרוב אולם גם אם הדירקטוריון יאפשר לו את מצנח הזהב, הוא צפוי ליפול באסיפת בעלי המניות ולא לקבל אישור. במקרה כזה בלוך יחזור לדירקטוריון שבראשו יעמוד כבר אברכהן, מה שעשוי להוביל למאבק משפטי של בלוך מול שופרסל. .

הדירקטורים בחברה צפויים לחוות אתגר נוסף משום שחלק מבעלי המניות מתכוונים להוביל מהלך של שינוי תקנון החברה שיוציא את בחירת הדירקטורים מידי הדח"צים, מתוך חשש שהתקנון הנוכחי מוביל לכאורה לסוג של דילים בין הדירקטורים ומרחיק אפשרויות לשינוי במקרה שהחברה לא מתפקדת או נתונה לגחמות של גורם ניהולי חזק.

השלים את הסיבוב

צחי אבו מכר את מניותיו בשופרסל; ויליגר מתקרב ל־5% בחברה

צחי אבו, בעל השליטה בארי נדל"ן, מכר את מניותיו בשופרסל. ל"כלכליסט" נודע כי אבו שהחזיק בכ־3% ממניות החברה מכר את רובן לצבי ויליגר, שהחזיק עד כה ב־2%-1.5% משופרסל. על פי הערכות ויליגר הגדיל בעקבות העסקה ורכישה נוספת של כ־40 מיליון שקל מבעל מניות פרטי אחר, את אחזקתו בשופרסל ל־4.9%-4.8%. ויליגר ששולט ביבואנית המזון ויליפוד יחד עם אחיו יוסי, ביצע את הרכישה באמצעות חברת האחזקות האנגלית שלו.

ככל הידוע, אבו רכש את המניות במחיר של כ־7 שקלים למניה ומכר אותן במחיר של כ־29-29.5 שקל למניה, (מחיר מתואם דיבידנד), כך שרשם רווח של כ־8% על אחזקה של כ־200 מיליון שקל. אבו רכש מתשובה את פי גלילות ב־720 מיליון שקל ואת ארנה גרופ הבורסאית מידי מרכוס ובר. הוא שינה את שמה של ארנה לארי נדל"ן שגייסה שלשום חוב יותר מחצי מיליארד שקל בשלב המוסדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות