אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המקל והגזר: מוסדיים ישקיעו בהכשרת הישוב אחרי ששיפרה הממשל התאגידי  צילום: אוראל כהן, פאביאן קולדורף

המקל והגזר: מוסדיים ישקיעו בהכשרת הישוב אחרי ששיפרה הממשל התאגידי

הפניקס, מנורה מבטחים וקרן ספרה ישקיעו 100 מיליון שקל בחברת הנדל"ן, אחרי שזו החליטה לערב את המוסדיים בבחירת הדירקטורים החיצוניים והבלתי תלויים. בעלי השליטה בחברה ידוללו

18.05.2022, 06:52 | אלמוג עזר


שיטת המקל והגזר - גרסת המוסדיים. הפניקס, מנורה מבטחים וקרן ספרה ישקיעו 100 מיליון שקל בהכשרת הישוב לאחר שהאחרונה שיפרה, בעקבות ביקורת שהוטחה בה מצד המוסדיים, את הממשל התאגידי שאפיין אותה. הכשרת הישוב תקצה בהקצאה פרטית לשלושת המוסדיים 1.9 מיליון מניות במחיר של 53 שקל למניה, שנמוך ב־6.7% ממחיר המניה שלשום. מנורה מבטחים היא המשקיעה הגדולה בהקצאה זו - עם 61.5 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט:


הכשרת הישוב סבלה ב־30 השנים האחרונות מדימוי שלילי בכל הנוגע לממשל תאגידי, בעיקר בשל מבנה ההון בחברה שכלל מניות יסוד והעניק כוח רב מדי למשפחת נמרודי, בעלי השליטה בחברה. בשלוש השנים האחרונות, ולאחר הבעת מורת רוח מצד המוסדיים, שינתה משפחת נמרודי את כללי הממשל התאגידי בחברה, תוך שיתוף פעולה עם המוסדיים.

החברה אף דיווחה בתחילת השנה על מהלך ייחודי בשוק ההון הישראלי שבמסגרתו תפנה פעם בשנתיים למוסדיים, כדי שיביעו את מידת שביעות הרצון שלהם מהדירקטורים הבלתי תלויים של החברה. בנוסף, את הדירקטורים החיצוניים והבלתי תלויים תבחר מעתה ועדה בלתי תלויה, שתורכב מחברי דירקטוריון הכשרת הישוב, החברים בוועדת הביקורת. בהכשרת הישוב מכהנים 4 דירקטורים בלתי תלויים, שניים מהם דח"צים, שמאפשרים למוסדיים להשפיע על הנעשה בחברה ועל תקינות ההחלטות.


הפניקס (גמל ונוסטרו), המוסדי עם האחזקה הגדולה (9.54%) בהכשרת הישוב טרם ההקצאה, תשקיע 25 מיליון שקל ותעלה ל־10.3%. אקסלנס, בית ההשקעות של הפניקס, שמחזיק ב־1.65% מהכשרת הישוב, לא השתתף בהקצאה ואחזקתו תדולל ל־0.89%. מנגד, שיעור האחזקה של קרנות הגמל במניה, שמאופיינת באחזקה ארוכת טווח, גדל על חשבון האחזקה בקרנות הנאמנות.

קרן ספרה, המוסדי השלישי, תגדיל את אחזקותיה מ־2.97% ל־3.5%. הקרן שבהובלת אמיר לוי מזוהה עם ניהול השקעות אקטיבי בשוק ההון, בעיקר בחברות גדולות, בהן שופרסל, דיסקונט ופרטנר. ספרה נוהגת לפנות לחברות שבהן היא מושקעת כדי לקדם הקצאות פרטיות, וההערכות הן כי גם את ההקצאה הזו קידמה הקרן לאחר שזכתה בהסכמת החברה. מעבר למוסדיים, בחברה יקצו מניות בשווי של 3 מיליון שקל גם למשקיעים שאינם בעלי מניות.

הכשרת הישוב נשלטת על ידי משפחת נמרודי, כאשר עופר ואביו יעקב נמרודי מחזיקים כיום ב־25.64% וב־27.95% מהחברה בהתאמה. בעלי השליטה התחייבו להשקיע 10 מיליון שקל נוספים במסגרת הקצאת המניות באותם התנאים של המשקיעים. זאת, בכפוף לאישור האסיפה הכללית של החברה שתיערך ב־22 ביוני, כך שכלל ההשקעה בהקצאה הפרטית יעמוד על 110 מיליון שקל. ההשקעה של המשפחה תקטין את אחזקת המשפחה ב־2.38% (בדילול מלא).

האמון המחודש שמביעים המשקיעים עם החברה מועיל לשווייה. חברת הנדל"ן נסחרת בשווי של 2.06 מיליארד שקל לאחר שעלתה בכמעט 9% מתחילת השנה, העלייה השנייה בגובהה במדד ת"א־נדל"ן שבו כלולה החברה שירד 11.5% באותו הזמן. ירידות השערים במניות הנדל"ן המניב נובעות מחשש כי מינוף יתר של חלקן יביא לקשיים בתזרים לאחר העלאות הריבית במשק. המינוף של הכשרת הישוב עומד על 41% וצפוי לרדת ל־39% אחרי גיוס ההון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות