אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המכרז על תחנת הכוח אשכול: שני הכובעים של היועץ הבכיר לחברת החשמל צילום: גדי קבלו

המכרז על תחנת הכוח אשכול: שני הכובעים של היועץ הבכיר לחברת החשמל

שמואל גורטלר, בעל בנק השקעות, הוא יועץ בכיר של חברת החשמל במכרז הענק למכירת תחנת הכוח אשכול באשדוד; הוא גם יועץ פיננסי המקורב לעידן עופר, בעל השליטה ב־OPC, אחת המתמודדות המרכזיות במכרז • חברת החשמל: יועצים חיצוניים התחייבו לא להימצא בניגוד עניינים; גורטלר: "OPC לא לקוח שלנו זה שנים"

19.05.2022, 06:20 | ענת רואה

האם היועץ הבכיר במכרז למכירת תחנת הכוח אשכול של חברת החשמל נגוע בניגוד עניינים מול אחד הרוכשים הפוטנציאליים הגדולים ביותר? השאלה הזו מעסיקה את כל המעורבים במכרז של תחנת הכוח היוקרתית.

קראו עוד בכלכליסט:


מסתבר כי היועץ הפיננסי הבכיר שמלווה את חברת החשמל במכרז, שמואל גורטלר, מייסד גורן קפיטל גרופ, הוא מקורב מאוד לבעל השליטה של OPC, אחת המתמודדות המרכזיות במכרז - איש העסקים עידן עופר. לא מדובר רק בהיכרות שטחית, אלא בקשר שנראה על פניו ממושך וקרוב. כזה שמעורר חששות כבדים בקרב מתחרותיה של OPC במרוץ לרכישת תחנת הכוח כי הסיכויים שלהן עלולים להיפגע.

חברת החשמל, מצידה, לא רואה כל בעיה במצב העניינים, בוודאי לא ניגוד עניינים. היא טוענת כי המציעים במכרז התבקשו להצהיר שהם לא מעסיקים מי מהיועצים החיצוניים של חברת החשמל. כלומר, הבדיקה מתייחסת להווה בלבד, וקשרים קודמים שאינם באים לידי ביטוי בחוזה העסקה נוכחי — לא נלקחים בחשבון.

"אשכול היא הבוננזה של התחנות"

תחנת הכוח אשכול הוגדרה על ידי המנכ"ל לשעבר של חברת החשמל עופר בלוך כ"בוננזה של התחנות". בלוך, נבחר לאחרונה לתפקיד מנכ"ל שופרסל ומחליפו בחברת החשמל יהיה מאיר שפיגלר שעזב את תפקיד מנכ"ל ביטוח לאומי. במסגרת הרפורמה במשק החשמל, על חברת החשמל למכור עד שנת 2026 למגזר הפרטי 5 תחנות כוח, על מנת לסיים את המונופול שלה בתחום ייצור החשמל. עד כה נמכרה תחנת הכוח רמת חובב בכ־4.25 מיליארד שקל לשיכון ובינוי ואדלטק. תחנת הכוח אלון תבור נמכרה בכ־1.9 מיליארד שקל לקבוצת MRC, ותחנת הכוח חגית מזרח נמכרה תמורת 1.6 מיליארד שקל לקבוצה משותפת לאדלטק ושיכון ובינוי.


שמואל גורטלר מייסד ויו"ר קבוצת קפיטל, צילום: אתר החברה שמואל גורטלר מייסד ויו"ר קבוצת קפיטל | צילום: אתר החברה שמואל גורטלר מייסד ויו"ר קבוצת קפיטל, צילום: אתר החברה


תחנת אשכול הרביעית שעומדת למכירה, היא גם התחנה הגדולה ביותר המופעלת בגז טבעי בישראל, עם יכולת מותקנת של כ־1,683 מגה וואט. בעת שהכריז על פתיחת ההליך המכרזי בנובמבר 2021 אמר בלוך, כאמור, כי "מדובר באחת ההשקעות האטרקטיביות ביותר שמוצעות היום במשק האנרגיה. לא בכדי מכונה אשכול הבוננזה של התחנות". אשכול איננה רק התחנה הגדולה ביותר אלא יש לה גם עתודות קרקע גדולות לשטחי מסחר ולוגיסטיקה שקורצות ליזמים וקבלנים. אם תמורת תחנת רמת חובב שההספק שלה 1,193 מגה וואט שולמה תמורה של יותר מ־4 מיליארד שקל, ניתן להעריך שעבור אשכול שההספק שלה גבוה בעשרות אחוזים, גם התמורה תהיה בהתאם. מי שתזכה במכרז הזה תהפוך לאימפריה בקרב החברות הפרטיות במשק החשמל.

עסקים עם חברת החשמל ועידן עופר

גורטלר (64), הוא איש עסקים בעל קשרים רבים במגזר העסקי והציבורי. הוא החל את דרכו כעו"ד אך עבר עד מהרה לעולם העסקי, תחילה כראש חטיבת בנקאות השקעות בקבוצת כלל. באתר האינטרנט של גורן קפיטל גרופ, שגורטלר ייסד ומשמש כיו"ר שלה, מפורטות מקצת מהעסקאות בהן היה מעורב, בהן למשל כמה מתוכניות ההפרטה הגדולות בארץ של בנק לאומי, בנק דיסקונט, בזן והתעשיות האוויריות. כמו גם ייעוץ לקבוצת שפיר בתהליך רכישת השליטה (53%) בחברת עד 120 מחברת הביטוח הפניקס, או הנתיבים המהירים במטרופולין תל אביב בו היתה החברה מארגן פיננסי למימון הפרויקט.

גורן קפיטל היא חברה הפועלת בתחומי מימון תאגידי ומימון פרויקטים כבנק יעוץ השקעות עצמאי. השירותים המוצעים על ידי החברה כוללים בין היתר גיוס הון וחוב, הסדרי חוב, מיזוגים והפרטות, ייעוץ בעסקאות בצד המכר וכן לצד רכישה, ועוד.

בעל השליטה ב־OPC עידן עופר. נכשל במכרזים לרכישת  אלון תבור, רמת חובב וחגית מזרח
, צילום: עוז מועלם גדי קבלו בעל השליטה ב־OPC עידן עופר. נכשל במכרזים לרכישת אלון תבור, רמת חובב וחגית מזרח | צילום: עוז מועלם גדי קבלו בעל השליטה ב־OPC עידן עופר. נכשל במכרזים לרכישת  אלון תבור, רמת חובב וחגית מזרח
, צילום: עוז מועלם גדי קבלו

בעשור האחרון ליוותה החברה של גורטלר את חברת החשמל במספר רב של הליכים ובהם ייעוץ לדירקטוריון בהנפקת אג"ח של 500 מיליון דולר בשווקים גלובליים (2022), יעוץ במכירת תחנת הכוח רמת חובב (2020) ותחנת אלון תבור (2019), הנפקת אג"ח בשווי מיליארד דולר (2018) וגם ייעוץ פיננסי בלעדי לדירקטוריון חברת החשמל בנוגע לרפורמה במשק החשמל. באתר של גורן קפיטל גרופ יש תיעוד לעוד פעילות רבה עבור חברת החשמל מאז 2012 ועד היום.

לגורטלר יש קשרים ארוכי טווח גם לעידן עופר. בשנה שעברה גורן קפיטל שימשה כיועץ פיננסי גלובלי בהנפקת 15% מחברת צים שבשליטת עידן עופר בבורסה בניו יורק. תקבולי ההנפקה היו 218 מיליון דולר. בשנת 2012, למשל, מונה גורטלר לכהן כדירקטור בצים שבשליטת עופר. באותה שנה ניתן היה למצוא תיעוד במדורי חברה לכך שגורטלר היה אחד מהאורחים באירוע התרמה שערכו בתיה ועידן עופר בביתם בארסוף. שם, אגב, התגורר גם גורטלר. גורטלר ייעץ ל־OPC ב־2011 בהקמת תחנת הכוח במישור רותם. ב־2013 עופר שכר את שירותי מקורבו היועץ שמואל גורטלר להוביל את ההליך למכירת תחנת הכוח OPC במישור רותם. בהמשך, ב־2015 ליוותה גורן קפיטל גרופ את הקמת תחנת הכוח OPC בחדרה, בשליטת עופר, כיועצת הפיננסית.

לפני כשבועיים פרסמה חברת החשמל את רשימת היועצים שפועלים עבורה. ברשימה זו מופיעה חברת גורן קפיטל גרופ, כולל גורטלר עצמו וכן עוד שני יועצים ממשרדו, דודי ואנונו ועמיחי גרנביץ. למעשה, שני הענפים מתלכדים: גורטלר בכובעו כיועץ של חברת החשמל משמש כגורם מכריע במכרז הענק של תחנת אשכול, שבו מתמודדת חברה בשליטת עידן עופר. בסביבתו של גורטלר טוענים כי אין בחיבור כל קושי או פגם, ולראיה אומרים כי הוא שימש כיועץ פיננסי גם בשני המכרזים הקודמים של חברת החשמל למכירת תחנות הכוח אלון תבור ורמת חובב, בהם OPC לא זכתה. אלא שהטיעון הזה לא ממש מניח את דעתן של מציעות אחרות במכרז, ואינו עונה על השאלה האם חברת החשמל לא מסוגלת למצוא יועץ שאין לו קשרים משמעותיים לאף אחת מהמציעות.

מומחים חיצוניים מלווים את המכירה

בתגובה נמסר מחברת החשמל כי "לאור מורכבותם המיוחדת של המכרזים והיקפם הכספי המשמעותי, מלווה חברת החשמל במומחים חיצוניים מתחומים שונים, בהם גורן קפיטל ומר שמואל גורטלר, אשר משמשים חלק מצוות היועצים הפיננסיים. מר גורטלר אינו יו"ר הוועדה והוא אף אינו חבר בה. כמקובל במסגרת המכרזים פורסמו מראש שמותיהם של היועצים החיצוניים, בהם גורן קפיטל ומר גורטלר".

לדברי חברת החשמל המציעים המגישים הצעות במכרזים התבקשו להצהיר כי הם לא מעסיקים מי מהיועצים החיצוניים של חברת החשמל, ובהתאם היועצים החיצוניים חתמו על התחייבות לא להימצא בניגוד עניינים. "לפי הידוע לחברת החשמל, חברת OPC אשר השתתפה במכרזים למכירת אלון תבור, רמת חובב, וחגית מזרח, אך לא זכתה במי מהם, אינה לקוחה של גורן קפיטל".

בשמו של שמואל גורטלר נמסר כי "חברת החשמל מקפידה להחתים יועצים על טפסי ניגוד עניינים וכך גורטלר מתנהל לאורך כל התהליכים. לגורן קפיטל, עם ניסיון של 30 שנה, מגוון לקוחות רחב ויש לו היכרות רבת שנים עם מרבית הקבוצות. יודגש, כי OPC איננה לקוח של גורן קפיטל מזה שנים".

עוד נמסר בשמו של גורטלר כי "הליך המכרז מלווה בצורה המיטבית והמקצועית ללא משוא פנים, כפי שהוכח בהצלחות של מכרזי מכירת תחנות הכוח אלון תבור ורמת חובב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות