אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלמה דברת: "יהיו פיטורים וירידה בשכר בהייטק - וזה דבר טוב" תמוז רחמן

שלמה דברת: "יהיו פיטורים וירידה בשכר בהייטק - וזה דבר טוב"

מייסד קרן ויולה התייחס בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית באוניברסיטת רייכמן למשבר בענף ההייטק: "היו כאן חברות בלי מוצר או מכירות - שגייסו וגייסו"; לדבריו, "תהיה האטה מסוימת בצמיחה, במכירות וגם ביצוא, אבל לא תהיה אבטלה"

07.06.2022, 20:57 | אדריאן פילוט

"יש ירידה בהייטק, יש ירידה בתעשיית הרכב, ויש ירידה בפרסום באינטרנט, ולא בטוח שראינו את כל החדשות הרעות" - כך אמר הערב שלמה דברת, שותף מייסד של קרן ויולה, בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית באוניברסיטת רייכמן.

דברת אמר: "אנו סבורים שיש ירידה אמיתית במכירות ההייטק", אולם ציין כי בענף מתרחשים כיום גם תהליכים חיוביים - אף שחלקם נראים שליליים על פני השטח. לדבריו, "לחברות הישראליות יש מספיק מזומן לשרוד 24-12 חודשים. חלקן יצטרכו לחזור ולגייס. יהיו גם פיטורים וזה דבר טוב. יהיו גם סגירת חברות וירידות שכר - שגם זה דבר טוב, כי התרחשו תהליכים לא בריאים. היו כאן חברות בלי מוצר או מכירות שגייסו וגייסו - ולא היה להן כלום. ייקח שנים להצדיק את השווי שחברות קיבלו כאן בשנים האחרונות".


שלמה דברת, תמוז רחמן שלמה דברת | תמוז רחמן שלמה דברת, תמוז רחמן

לדבריו, "המצב שבו מגייסים בוגר 8200 במחירים לא סבירים – היה לא בריא. שיעור התחלופה של עובדי הייטק הגיע לרמות לא בריאות. כל חברה מאבדת 22% מהעובדים שלה מדי שנה - וזה לא הגיוני".

דברת הוסיף: "היינו במשבר ב-2001 וב-2008 – ועכשיו זה משבר שונה כי יש כאן הזדמנויות ומשקיעים. אמש מכרנו חברה (הכוונה למכירת סלוויז לקוואלקום, א"פ), והכי חשוב: היתרון העצום שיש לטכנולוגיה להציע רק ילך ויגבר. אז תהיה האטה מסוימת בצמיחה, במכירות וגם ביצוא, אבל לא תהיה אבטלה בהייטק. תהיה התמתנות בשכר ובביקושים, אבל לא משבר - להפך. אנו חייבים להמשיך להיות כלכלה חדשנית ומחדשת. אסור שהמשבר ייגמר ושוב ניתפס בלי הון אנושי ובלי תשתיות ראויות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות