אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לקריפטו: צלזיוס מקפיאה משיכות "בשל תנאי השוק הקיצוניים"; הביטקוין צולל ב-13%  צילום: בלומברג טל שחר

מכה לקריפטו: צלזיוס מקפיאה משיכות "בשל תנאי השוק הקיצוניים"; הביטקוין צולל ב-13%

פלטפורמת הלוואות הקריפטו הישראלית-אמריקאית, שסובלת בעת האחרונה מאובדן אמון דרמטי של המשתמשים, הודיעה הבוקר במפתיע על ההחלטה: "המטרה לייצב את הנזילות ולחדש את המשיכות וההעברות במהירות האפשרית"; הביטקוין נסחר בסביבת 23,800 דולר - האת'ר צונח ב-16%

13.06.2022, 08:19 | מיקי גרינפלד

חדשות רעות מגיעות הבוקר לשוק הקריפטו: פלטפורמת הלוואות הקריפטו הישראלית-אמריקאית צלזיוס (Celsius Networks) הודיעה על הקפאת כל המשיכות מהחשבונות שלה בשל "תנאי השוק הקיצוניים".

"החלטנו על הפעולה הזו היום כדי להציב את צלזיוס בעמדה טובה יותר, כך שתוכל לכבד לאורך זמן את החובות שלה מול המשיכות", נאמר בהודעת החברה. "אנו עובדים כשהמוקד שלנו הוא אחד - להגן ולשמור על הנכסים במטרה שנוכל לעמוד בהתחייבויות שלנו ללקוחות. המטרה האולטימטיבית שלנו היא לייצב את הנזילות ולחדש את המשיכות וההעברות בין החשבונות במהירות האפשרית. יש לנו הרבה עבודה בשעה שאנו בוחנים אפשרויות שונות. התהליך הזה ייקח זמן וייתכנו עיכובים".

מה אמרו מנהלי צלזיוס בראיון למוסף כלכליסט לפני כחצי שנה? לחצו כאן

הודעה זו, לצד הירידות החזקות בשווקים הפיננסיים, לוחצות על המטבעות הדיגיטליים, והביטקוין מגיב בנפילה של 13% לסביבת 23,800 דולר. האת'ר צונח ב-16% לסביבת 1,120 דולר.

צלזיוס, שנחשבה עד לא מזמן לגדולה מסוגה בשוק, סובלת מאובדן אמון דרמטי בקרב משתמשיה, שנכון לכתיבת שורות אלה משכו קצת פחות משני שלישים מנכסיהם מהפלטפורמה שלה בפחות מחצי שנה.

ביטקוין מטבע מטבעות, צילום: שאטרסטוק ביטקוין מטבע מטבעות | צילום: שאטרסטוק ביטקוין מטבע מטבעות, צילום: שאטרסטוק


רשת צלזיוס היא פלטפורמה שמאפשרת למשתמשים להעניק ולקחת הלוואות במטבעות קריפטו. היא ופלטפורמות דומות לה מציעות את ההלוואות באופן מידי. מידיות זו חשובה למשתמשים משום שהיא מאפשרת להם לקיים מסחר ספקולטיבי מהיר בשוק שעובד 24/7 ולנסות לנצל ארביטרז' (פער בין מטבעות שונים) למטרת רווח. עקב בצד אגודל צלזיוס משכה עוד ועוד משתמשים, ובשיאה הודיעה כי היא מנהלת נכסים בשווי של 28 מיליארד דולר ונותנת שירות ל־1.7 מיליון לקוחות.

החברה הוקמה ב־2017 על ידי הישראלים אלכס משינסקי ודניאל לאון ונרשמה בבריטניה. ביוני 2018 היא ביצעה הנפקת מטבעות ראשונית (ICO), ואז שחררה לעולם את האסימון הייחודי שלה CEL. צלזיוס, ברוח הנחיות רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), דיווחה על CEL כניירות ערך, ולא מסוג מסוים. באירוע זה גייסה צלזיוס 50 מיליון דולר.

מייסדי צלזיוס אלכס משינסקי ודניאל לאון,  צילום: בלומברג טל שחר מייסדי צלזיוס אלכס משינסקי ודניאל לאון | צילום: בלומברג טל שחר מייסדי צלזיוס אלכס משינסקי ודניאל לאון,  צילום: בלומברג טל שחר

כיום החברה כבר לא פועלת בבריטניה בשל אי ודאות רגולטורית, בזמן שבארה"ב היא מנועה מלהציע את כל מגוון המוצרים שלה, ועומדות נגדה חקירות בכמה מדינות בחשד שהיא לא עומדת בחוקי ניירות ערך.

שיעורי הריביות שצלזיוס מציעה למשתמשים אטרקטיביים מאוד. באתר החברה מדגישים הענקת ריבית של עד 17% למי שיפקידו את המטבעות שלהם לשימוש החברה. את הריביות משלמת החברה על בסיס שבועי, ואפשר לקבלן במטבע שהמשתמש הלווה, או במטבע של החברה (CEL), כשמי שבוחר באפשרות השנייה ייהנה מריבית גבוהה יותר - כלי ליצירת ביקוש ל־CEL, במה שהחברה מגדירה "תוכנית פרסים".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות