אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תיאטרון גשר משלב מסורת עשירה עם רוח אוונגרדית אמיצה" צילום: עמוס בן גרשם לע"ם

"תיאטרון גשר משלב מסורת עשירה עם רוח אוונגרדית אמיצה"

כך אמר נשיא המדינה הערב באירוע מחווה בבית הנשיא שהתקיים לזכרו של מייסד תיאטרון גשר, יבגני אריה ז"ל שנפטר בינואר האחרון, ובסימן 30 שנים להיווסדו של התיאטרון. במסגרת האירוע התקיימו מספר מחוות אומנותיות על ידי שחקני התיאטרון

27.06.2022, 20:52 | מאיה נחום שחל

הערב (ב') התקיים אירוע מחווה בבית הנשיא לזכרו של מייסד תיאטרון גשר, יבגני אריה ז"ל שנפטר בינואר האחרון, ובסימן 30 שנים להיווסדו של התיאטרון.

האירוע התקיים בבית הנשיא ביוזמת נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, במסגרתו התקיימו מספר מחוות אומנותיות ליבגני אריה ז"ל על ידי שחקני התיאטרון, בין היתר מחרוזת המורכבת משמות ההצגות שביים יבגני, קטעים נבחרים מההצגות המובילות ועוד. בין שחקני התיאטרון שלקחו חלק באירוע: גלעד קלטר, שגם הנחה את האירוע, סשה דמידוב, עידו מוסרי, נטשה מנור, שלומי ברטונוב, אורי יניב, מיכל ויינברג ועוד כמו כן, ידידי התיאטרון ואורחים נוספים נכחו באירוע בהם ישראל מקוב יו"ר התיאטרון וראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.

הרצוג, מעריץ מושבע של התיאטרון אמר: "שמחים ונרגשים לראות את כולכם כאן", והודה לשר התרבות חילי טרופר שנכח באירוע על פועלו הרב למען התרבות ולמנכ"לית התיאטרון לנה קריינדלין.

"היום הזה, בו אנחנו מציינים שלושים שנה לתיאטרון גשר היה אמור להיות יום של חג שלם מלא סיפוק שמחה וגאווה, אמנות ויופי. ולמען האמת, הוא עדיין יום כזה, אבל בראש שולחן החג שלנו ניצב כסא ריק, כסאו של יבגני אריה ז״ל, האהוב והנפלא, יבגני החד פעמי, יבגני שבלעדיו לא היה לנו גשר. קשה לחגוג את גשר בלעדיו. אך בעצם מפעים ומרגש לראות כמה הוא נמצא עימנו כאן, ברוח שעוברת בין כל אוהבות ואוהבי התיאטרון המיוחד הזה, בכל מה שמתקיים בין הפרטים הקטנים ובין החלום הגדול שהוא גשר.

יבגני אמר פעם ״תבחן את כל ההיסטוריה של האמנות ותראה אמנים שמתו ברעב כדי ליצור את האמנות שלהם, לא התפשרו על סגנון הציור שלהם, הלכו נגד הזרם ומה שהיה מקובל וזכו להכרה רק עשרות או מאות שנים אחרי מותם. זאת אמנות. משהו שאין בו פשרות". ונדמה לי שבאמירה הזו מקופלים הרבה מאד מהחזון ומהרוח שבערו בו. אפס פשרות, מאה אחוז אמנות. כדי להגשים חזון בוער כזה, יש צורך בגב חזק, ובתמיכה ללא סייג. כבר שנים שמיכל ואני אוהדים שרופים של תיאטרון גשר – מוסד תרבות שהוא מופת ודוגמה להתגייסות למען אמנות טוטאלית פורצת דרך ואיכותית מאין כמותה. המופת הזה קרה וקורה הודות לערך המצויינות של כל אחת ואחד מכם".

"היום ברור לכולנו שתיאטרון גשר הוא שחקן בפני עצמו. שנושא בשורה אמיתית ומנכיח את קולה החשוב של העלייה מחבר העמים במרחב הציבורי הישראלי - קול שהוא שילוב יוצא מן הכלל של מסורת תרבותית אסתטית עשירה ומחויבת עם רוח אוונגרדית, אמיצה, פורצת גבולות, ומקצוענות מעוררת כבוד; קול שטיפח והצמיח, ברבות השנים כמה מטובי השחקניות והשחקנים שלנו, קול שהעלה על הבמה עשרות מחזות שריגשו, ריתקו והצחיקו רבבות".

"לזכרו היקר של יבגני, ולכבוד חגיגות השלושים לתיאטרון חשוב לי להגיד : בכל פעם שאנחנו קוראים שיר נפלא, או ספר מרחיב נפש, כשאנחנו מבקרים בתערוכה יוצאת דופן, בהצגה מעוררת מחשבה, או שומעים מוזיקה שנכנסת ללב - אנחנו יודעים: אמנות איננה מותרות. היא מרחיבה את הנשמה, היא מזכירה לנו שאנחנו בני אדם. ועצם קיומה של אמנות ישראלית חיה, עשירה, חכמה, רבת יופי, ופורצת דרך נחוץ לנו כחברה וכבני תרבות, כמו אוויר לנשימה. לזכרו היקר והחד פעמי של יבגני, ולכבודו של "גשר", האהוב והנפלא, נמשיך כקהל להיות צרכני תרבות נאמנים, לשאוב ממנה רוח והשראה, לעודד את רוח היצירה ולפקוד את היכלותיה ואולמותיה, כי בלי קהל - אין תרבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות