אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלוסי בטייוואן? הדרמה האמיתית תתרחש בכלל בסין בחודש הבא צילום: בלומברג

מנועי הכסף

פלוסי בטייוואן? הדרמה האמיתית תתרחש בכלל בסין בחודש הבא

פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט, פרק 207 - מדוע סין לא באמת רוצה להסלים את המצב סביב טייוואן, איך נראות המחאות בתוך הערים המרכזיות ברפובליקה סביב משבר המשכנתאות, האם סוף סוף הבינו בבייג'ינג שמדיניות הזירו קוביד לא עובדת, ואיפה עומדים היחסים עם ישראל

04.08.2022, 17:17 | שי סלינס
״הבעיה הגדולה היא שהסינים לא מבינים את האמריקאים - והאמריקאים לא מבינים את הסינים״, כך אומר אבנר לושי, שותף-מנהל של GIBF, קרן השקעות גוואנגז׳ו-ישראל בפרק מספר 207 של פודקאסט מנועי הכסף של כלכליסט עם הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות אורי גרינפלד.

״מעבר לאי הבנה הבסיסית בין שתי המדינות״, מסביר לושי, ״הטיימינג של המתיחות סביב טייוואן מאוד בעייתי בעיקר משום שבחודש ספטמבר תהיה ועידה של המפלגה הקומוניסטית בסין שבה בעצם אמורים לבטל את המגבלה על תקופת הכהונה של הנשיא שי ולמעשה להעניק לו מינוי לכל החיים״.

העונש הכלכלי הסיני על הביקור של ננסי פלוסי לא איחר להגיע. סין חסמה יבוא של מאות מוצרי מזון מטייוואן והשעתה באופן זמני גם יצוא של חול למדינה. לפי הערכות, מדובר ביריית הפתיחה לענישה כלכלית נרחבת בעקבות ביקורה של יו"ר בית הנבחרים האמריקאי בטייוואן. מאז ליל שלישי, כאשר גורמים רשמיים אישרו כי פלוסי אכן תגיע לטייוואן ותיפגש עם נשיאה טסאי אינג־וון, השעתה רשות המכס הסינית את היבוא של למעלה מ־2,000 מוצרים מתוך כ־3,200 מוצרי מזון שהיא מייבאת מטייוואן.

 

"הנשיא שי מתמודד עם זרמים ופלגים בתוך המפלגה הקומוניסטית, כך שהוא צריך לבנות לעצמו תמיכה רחבה על מנת להעביר את ההחלטה לבטל את הגבלת כהונתו. ולא, לא מדובר במשהו שהוא יכול לעשות בקלות - ובעיתוי הזה העניין סביב ביקור פלוסי בטייוואן והסנקציות הכלכליות לא הגיעו בזמן הנכון מבחינתו", אומר לושי.

בפרק היום דיברנו על מדוע מעצמת ענק כמו סין ששווה כבר 18 טריליון דולר הצליחה כל כך להיעלב מביקור של יושבת ראש בית הנבחרים האמריקאית. דיברנו על שוק המשכנתאות הסיני ועל הדיווחים על מחאות עממיות בכ-90 ערים ברחבי הרפובליקה. ניסינו להבין מדוע בצל כל המתיחות סביב טייוואן, עדיין מתעקשים בסין להתמיד במדיניות ה"זירו קוביד" ואיך כל זה קשור לבחירות במפלגה בחודש הבא. במקביל ניתחנו את היחסים המורכבים בין ישראל לבין סין והניסיון לנווט בין הצרכים של המדינה שלנו לבין אלו של ארה"ב.

פלוסי בטייוואן? הדרמה האמיתית תתרחש בכלל בסין בחודש הבא
 
להאזנה לפודקאסט
לחץ כאןפלוסי בטייוואן? הדרמה האמיתית תתרחש בכלל בסין בחודש הבא

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות