אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בהיעדר רוב: הליכוד בלם את ההצעה לקידום בחירה ישירה נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת

בהיעדר רוב: הליכוד בלם את ההצעה לקידום בחירה ישירה

הוועדה המסדרת מכונסת לדיון במהלכי הליכוד. שניות ספורות לפני ההצבעה על הצעת החוק לקידום מהיר לחוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה הודיע יו"ר הוועדה מיקי זוהר כי החליט להסיר אותה מסדר היום. הסיבה: אין רוב בגלל התנגדות רע"מ. מוקדם יותר אישרה הוועדה לקדם את פסקת ההתגברות על בג"ץ - צעד ראשוני מאוד בחקיקה

04.05.2021, 20:57 | סיון חילאי ומורן אזולאי, ynet

 סיבוב הפרסה של הליכוד: שעות לפני פקיעת המנדט להרכבת הממשלה שהוענק לבנימין נתניהו, ורגעים ספורים לפני ההצבעה המתוכננת, יו"ר הוועדה המסדרת של הכנסת ח"כ מיקי זוהר הודיע כי החליט להסיר מסדר היום את ההצעה למתן פטור מחובת הנחה (קידום חקיקה זריז) לחוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה.  

קראו עוד בכלכליסט:

 "אני רוצה לעדכן את חברי הוועדה שנכון לעכשיו אנחנו לא נערוך הצבעה על החוק", אמר זוהר אחרי שנודע לו כי להצעה אין רוב - בשל התנגדות מפלגת רע"מ של מנסור עבאס. ח"כ זאב אלקין השיב לו: "מיקי, אנחנו לא הופתענו כי שאלנו את מנסור (עבאס - ס"ח), והוא אמר לנו מראש מה יש לך ומה לא". זוהר ציין בהמשך כי "אני רק יודע שכרגע אני לא מביא אותו, אבל ייתכן שאולי תוך כדי הישיבה יחולו שינויים שיגיעו למצב שאני אביא את זה להצבעה". 


ח"כ זאב אלקין בדיון בוועדה המסדרת, הערב, נועם מושקוביץ ח"כ זאב אלקין בדיון בוועדה המסדרת, הערב | נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת ח"כ זאב אלקין בדיון בוועדה המסדרת, הערב, נועם מושקוביץ

חברי הוועדה הצביעו בהמשך בעד קידום מהיר של חוק פסילת ראיה, שהציע זוהר, ומטרתו למנוע שימוש בראיה שהושגה באופן לא-חוקי. 20 ח"כים הצביעו בעד ו-13 הצביעו נגד. "הימין שוב ניצח", אמר זוהר בתגובה להצבעה.

מוקדם יותר הצביעו בדיון רוב חברי הוועדה בעד קידום מהיר להצעת החוק שתאפשר פסקת התגברות על בג"ץ ועל הצעת החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. בשתי ההצעות תמכו נציגי מפלגות ימינה ותקווה חדשה של נפתלי בנט וגדעון סער. "הנוסח לדעתנו לא נכון, אבל אנחנו חושבים שקידום הרעיון הוא נכון ובחרנו לתמוך בפטור מחובת הנחה", אמר ח"כ זאב אלקין מתקווה חדשה. "אני מודיע כאן שהמשך תמיכתנו בחוק תלוי בשינויים שייעשו בנושא".   

17 הצביעו בעד ההצעה למתן פטור מחובת הנחה לפסקת ההתגברות ו-15 התנגדו לה. בהצבעה על הסדרת ההתיישבות הצעירה הצביעו 19 חברי כנסת בעד ו-13 נגד. 

בזמן הדיון על קידום הצעת החוק לבחירה ישירה, התעמתו ח"כ יאיר גולן ממרצ וח"כ קטי שטרית מהליכוד. "אתה תוקף את חיילי צה"ל, היית סגן הרמטכ"ל. ביהירות שלך נתקלתי בכל מעגלי החיים, עשיתי דברים יותר חשובים וערכיים ממך. קמנו, הרמנו את הראש. תתבייש לך, גזען זה אתה", היא הטיחה בו. הוא השיב לה: "את לא מבינה על מה את מדברת. לא מבינה כלום בשום דבר. תוציאי הכול".  

גדעון סער, צילום: עמית שעל גדעון סער | צילום: עמית שעל גדעון סער, צילום: עמית שעל

לקראת הדיון הערב הודיעו במפלגתו של נפתלי בנט כי יתמכו ברוב מהלכי החקיקה שיוזם בנימין נתניהו, ובהם הבחירה הישירה לראשות הממשלה. במפלגתו של בנט עם זאת לא מתכוונים לתמוך בקידום ביטול הפריטטיות, דבר שהוא עשוי להזדקק לו במקרה שיתמנה לראש ממשלה במסגרת ממשלת רוטציה. 

"בעניין הבחירה הישירה, מדובר בשלב זה רק בפטור מחובת הנחה", אמר גורם בימינה. "בהמשך, בהתאם לסיטואציה, נקבל החלטה לגבי המשך קידום החקיקה. נוכל לקדם או לתקוע את זה בכל שלב".

בהודעה שפרסם הערב, קרא יו"ר כחול לבן בני גנץ לנתניהו "לחדול מתחבולות ומספינים", כלשונו. "הפסק לשבור את הדמוקרטיה, לפלג ולפרק את החברה מבפנים", הוא אמר. גנץ גם פנה לנפתלי בנט וקרא לו להצטרף לממשלה שתוקם יחד עם יאיר לפיד. "אל תיפול בפח שמבקשים לטמון לך. אל תיתן לנתניהו לרמוס אותך", הוסיף.

הצעות חוק שיזכו לפטור מחובת הנחה, יש לציין, יוכלו לעלות להצבעה בקריאה טרומית מיד - ולא יהיה צורך בהמתנה של 45 יום עד להעלאתן למליאה, כמחויב בחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות