אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה: נכנס למחזור שטר ה-50 פאונד החדש עם דיוקנו של אלן טיורינג גטי

בריטניה: נכנס למחזור שטר ה-50 פאונד החדש עם דיוקנו של אלן טיורינג

השטר עשוי פלסטיק כמו יתר השטרות המודפסים כעת ע"י הבנק המרכזי, ומנציח את המתמטיקאי הבריטי שהיה ממניחי היסודות למדעי המחשב והיה אחד השותפים העיקריים לפיצוח ה"אניגמה" – מכונת הצפנה של הצבא הגרמני

23.06.2021, 11:15 | חדשות חוץ

השטר הבריטי החדש של 50 פאונד של הבנק של אנגליה, שעליו דיוקנו של אלן טיורינג, נכנס למחזור. אתמול חל יום הולדתו של טיורינג, המתמטיקאי הבריטי שהיה ממניחי היסודות למדעי המחשב והיה אחד השותפים העיקריים לפיצוח ה"אניגמה" – מכונת הצפנה של הצבא הגרמני. 

חייו הפרטיים של טורינג לא היו קלים. הוא היה הומו בתקופה שבה זה היה מנוגד לחוק בבריטניה והורשע בפלילים בשל מערכת יחסים שניהל עם גבר. הוא התאבד ב-1954 לאחר שנאלץ לעבור סירוס כימי. רק לפני חמש שנים קיבל חנינה מהמלכה. 

השטר החדש עשוי מפלסטיק כמו יתר השטרות המודפסים כעת ע"י הבנק המרכזי. שטרות הנייר של 20 ו-50 פאונד לא יתקבלו בבתי עסק החל מאוקטובר בשנה הבאה, למרות שמשרדי דואר ימשיכו להחליפם. גם הבנק של אנגליה יוכל להחליף שטרות ישנים תמורת חדשים. 

נגיד הבנק של אנגליה אנדרו ביילי עם השטר החדש של אלן טיורינג בפארק בלצ נגיד הבנק של אנגליה אנדרו ביילי עם השטר החדש של אלן טיורינג בפארק בלצ'לי | גטי נגיד הבנק של אנגליה אנדרו ביילי עם השטר החדש של אלן טיורינג בפארק בלצ

בית הדפוס של הבנק של אנגליה – De La Rue, שנמצא במחוז אסקס, יכול להדפיס עד 5 מיליון שטרות ביום, או 1.3 מיליארד בשנה. 

למרות הירידה בשימוש במזומן בעסקאות, במיוחד במהלך המגפה, עדיין גובר הביקוש לשטרות, בין השאר בשל גידול האוכלוסייה. 

שטר חדש 50 ליש"ט 50 פאונד, צילום: בלומברג שטר חדש 50 ליש"ט 50 פאונד | צילום: בלומברג שטר חדש 50 ליש"ט 50 פאונד, צילום: בלומברג

השימוש בשטר ה-50 פאונד הוא הכי פחות שכיח מבין אמצעי התשלום המזומן של הבנק. עתידו כבר הוטל בספק בעבר, והוא כונה בין היתר "המטבע של האליטות המושחתות, של הפשע ושל התחמקות מתשלום מסים". עם זאת, יש 357 מיליון שטרות כאלה במחזור שנתי – אחד מכל 13 שטרות. 

"השטרות האלה נמצאים בשימוש יותר ממה שאנשים חושבים", אמרה האחראית על הנפקת השטרות בבנק המרכזי, שרה ג'ונס, שחתימתה מופיעה על השטר. "הרבה מהוצאות התיירים במדינה מתבצע עם השטר הזה, והם מהווים גם שיטה לאגירת ערך". 

שטרות הנייר הישנים בשווי 50 פאונד, שהדפסתם החלה ב-2011, כבר לא מודפסים, ויוצאו מהמחזור עד סוף ספטמבר 2022. על גבם מופיעים דיוקנאות חלוצי מנוע הקיטור, ג'יימס וואט ומת'יו בולטון. 
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות