אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"בעבר דיברנו על עונת שריפות. עכשיו מדברים של שנת שריפות" צילום: איי פי

"בעבר דיברנו על עונת שריפות. עכשיו מדברים של שנת שריפות"

עונת השריפות בארה"ב התחילה השנה מוקדם מהרגיל עם שריפות ענק בניו מקסיקו, אריזונה וקליפורניה. הסיבות: בצורת ושינויי מזג האוויר. מגיפת הקורונה גם תורמת: רבים יוצאים לטבע ומגבירים את הסיכון לשריפות שנגרמות בידי אדם

03.05.2021, 11:01 | עומר כביר


עונת השריפות בארה"ב התחילה השנה מוקדם מהרגיל, כשמכבי האש כבר מתקשים להתמודד עם שריפות ענק בניו מקסיקו, אריזונה וקליפורניה - תוצאה של בצורת ארוכת שנים ומזג אוויר חם ויבש יותר שנגרם בגלל משבר האקלים. 


קראו עוד בכלכליסט:

"הכבאים שלנו עובדים בשלג, פשוט תחשבו על זה", אמרה ל"ניו יורק טיימס" לאורה רבון, דוברת היער הלאומי לינקולן בניו-מקסיקו שם בוערת שריפת ענק זה כשבוע. "בעבר דיברנו על עונת שריפות. עכשיו אנחנו מדברים של שנת שריפות".

בסוף הקיץ ובסתיו שעבר סבל מערב ארה"ב מעונת השריפות החמורה בהיסטוריה המתועדת, עם מאות שריפות מקבילות שהבעירו שטח שיא של 16 אלף קמ"ר בקליפורניה לבדה שהביאו לפינוי מאות אלפי אנשים מבתיהם, ועם עשן שהגיע עד לאירופה.

בוא החורף אמור היה להביא מזור של כמה חודשים מהשריפות, ואולם כבר בראשית האביב שבה והאש והחלה להבעיר חלקים נרחבים מארה"ב. 


שריפות ענק במערב ארה"ב, צילום: אם סי טי שריפות ענק במערב ארה"ב | צילום: אם סי טי שריפות ענק במערב ארה"ב, צילום: אם סי טי

השריפה בניו מקסיקו כילתה שטח של 24 קמ"ר בתוך כשבוע וכבאים הצליחו להשתלט רק על 13% ממנה. בהרי ואלאפאי (Hualapai Mountains) באריזונה פונו מבתיהן 200 משפחות בגלל שריפה שהתפשטה במהירות. ובקליפורניה, איימה שריפת יער להצית מחסן נשק של שריף מחוז לוס אנג'לס אחרי שכמות השלג באזור הצטמקה לשפל היסטורי.

בצורת של שנים רבות

השריפות המוקדמות הן תוצאה של בצורת מרובת שנים, שנחשבת לארוכה מזה מאות, העדר גשמים וכמויות מאכזבות של שלג בחודש שעבר. לאלו נלוו שינויים ארוכי טווח בדפוסי ירידת הגשם בדרום-מערב ארה"ב, שמקושרים למשבר האקלים. 

מגיפת הקורונה גם תורמת בעקיפין לשריפות: בגלל המגיפה יותר אנשים בוחרים לבלות בחיק הטבע, מה שמגביר את הסיכון לשריפות שמוצתות על ידי גורם אנושי. לפי הערכות, 80% משריפות הטבע בארה"ב הן תוצאה ישירה של פעילות אנושית

"אנחנו צופים שריפות נרחבות השנה. וכשאני אני אומרת נרחבות, אני מתכוונת בכל המדינה", אמרה לניו יורק טיימס טיפאני דאווילה ממחלקת ניהול האש של אריזונה. בארבע החודשים הראשונים של 2021 נשרפו במדינה פי 4 יותר שטחים מאשר בתקופה המקבילה בשנה שעברה. וונדי מייסון, מנהלת תחום מניעת שריפות במחלקת היער של ניו מקסיקו, הוסיפה: "הסיכונים גדלים משנה לשנה. הבצורת השנה היא אולי הגרועה ביותר בהיסטוריה המתועדת".


שריפות באוסטרליה בשנה שעברה, צילום: איי אף פי שריפות באוסטרליה בשנה שעברה | צילום: איי אף פי שריפות באוסטרליה בשנה שעברה, צילום: איי אף פי

מה שקורה בימים אלו בארה"ב ממחיש ששריפות הענק בארה"ב לפני כחצי שנה, ובשנה שעברה באוסטרליה, לא היו אירוע של פעם במאה אלא תחילתו של הנורמלי החדש. שינוי אקלים הופך את כדור הארץ לחם יותר ויבש יותר, משבש דפוסי ירידת גשם ושלג, ומשנה משטרי רוחות. העתיד, אם לא נפעל במהירות, ברור: שריפות רבות יותר וחזקות יותר שמתחילות לבעור מוקדם יותר, בוערות במשך זמן רב יותר ומכלות שטח רב יותר.

למעשה, אפילו ההגדרה של הנורמלי החדש אינה מדויקת. אם לא נפעל לבלום את משבר האקלים, מה שהיום נראה נורמלי בתוך עשור או שניים קטן ומאולף בהשוואה למצב שעלול להיווצר.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות