אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יאללה לקלפי: מה לעשות עד פרסום תוצאות המדגם צילום: צילום מסך

יאללה לקלפי: מה לעשות עד פרסום תוצאות המדגם

מימשתם כבר את זכותכם וחובתכם הדמוקרטיות? הנה מה שכדאי לעשות היום

23.03.2021, 07:55 | רותה קופפר

הבחירה האופנתית

לבדוק מה לבשו פה לפני שרה נתניהו

היום תיפתח בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון הרטרוספקטיבה "הסלון של אוברזון" המתעדת את פועלו ארוך השנים של המעצב גדעון אוברזון. אוברזון, שלמד עיצוב אופנה בבית ספר לקוטוריירים בפריז, הביא לארץ סגנון עיצוב קלאסי בתפירה עילית בסוף שנות ה־60, אז השיק מותג הנושא את שמו. במשך 56 שנים, עד שנעל את שערי הבוטיק האיקוני שלו בתל אביב ב־2018, שמר על מוניטין כאופנאי אנין טעם וקפדן, ועיצב מערכות לבוש יוקרתיות ללקוחותיו הנאמנות, בהן נשות חברה, פוליטיקאיות ונשות עסקים, כמו גולדה מאיר, אופירה נבון ואורה הרצוג. לאורך השנים גם השיק מותג בגדי ים (1967), עיצב קולקציות למותגים מקומיים (משכית, ניבה, אלד), ולימים גם שימש מעצב בגדי הים של גוטקס. התערוכה כוללת את עיצוביו של אוברזון, החל בפריטי הקוטור וכלה באבזרים, בהם משקפי השמש בעיצובו ומטריות יוקרה שעיצב לחברת גבירץ. מקצת הבגדים המוצגים מקורם באוספים פרטיים (בהם של מרים אדלסון, נורית בת יער), מקצתם מארכיון שנקר. בין השאר מוצגים גם הבגד שלבשה אילנית לאירווויזיון ב־1977, קטלוג מדים שעיצב לאל על שצילם בן לם, וצילומי כמה מההפקות הגרנדיוזיות שלו, לרבות הקמפיין הפרובוקטיבי לבגד ים של הדוגמנית פזית כהן שזכה להדים. לדברי רפאל וזאנה, שאצר את התערוכה יחד עם אילנה כרמלי לנר, "אוברזון השפיע על האופנה הישראלית והיה אחד הבודדים שהביאו את ניחוח חו"ל לתרבות האופנה בישראל.

הבגדים שעיצב שימשו לא רק כפריט לבוש, אלא כאמירה". הכניסה חופשית.

עילית מינמר


שמלה בעצובו של גדעון אוברזון , צילום: אחיקם בן יוסף שמלה בעצובו של גדעון אוברזון | צילום: אחיקם בן יוסף שמלה בעצובו של גדעון אוברזון , צילום: אחיקם בן יוסף


הבחירה האמנותית

לצאת לסיור גלריות קצר ומרנין

כמה נוח שסצנת האמנות התמקמה ברדיוס קטן יחסית בדרום העיר ומאפשרת לבקר בשלוש תערוכות מצוינות במרחק הליכה. נעמה ערד ותכלת רם מציגות תערוכה זוגית בארטפורט (העמל 8), ״חוץ ממני״, שבה הדומות בשפה האמנותית שלהן מתלכדת ליצירה אחת, נהדרת: סביבה ביתית — הרי שם בילינו את מרבית זמננו לאחרונה — ובה שילובי חפצים מוזרים המעלים חיוך. בגלריה מאיה (המרץ 2) תערוכת ציור מפתיעה של נטע בכרך, ״להישמע לרצון הסערה״, המציגה ציורים כתמיים שנעים בין הפיגורטיבי למופשט וברובם שכבה נוספת עשויה חוטי רקמה, שיוצרת מין שיבוש אירוני, מוזרות ופתח לעולם חדש בתוך הציור עצמו. בגלריה רוזנפלד (המפעל 1) תערוכה חדשה, ״חיות מחמד״, העוסקת בחמוד ובמרוסן, הפרוע והפראי. נועה אירוניק מציגה בחדר הקטן מיצב אירוני וצבעוני על תחרות סוסים. בחלל הגדול הצבה משותפת נפלאה של ציורי הכלבות החייתיים, החמודים והמרושעים של וולובניק וטוטמי הקרמיקה הנהדרים של רוזן.

דנה גילרמן

ציור של נטע בכרך ציור של נטע בכרך ציור של נטע בכרך


הבחירה התרבותית

לחולל בסוזן דלל

בשבוע האחרון מתקיים ברחבת סוזן דלל "מחול בחוץ" שבמסגרתו מועלות כמה יצירות של כוריאוגרפים ישראלים, בהם נעה צוק ואוהד פישוף, אלה רוטשילד, מור שני ונדב צלנר, שהותאמו במיוחד למרחב הציבורי ולקהל של מבוגרים וילדים. המופעים מתקיימים במתכונת של חזרה פתוחה לקהל ללא תשלום. ביום הבחירות (15:30 ו-16:30) תוכלו לצפות בין השאר בקטעים מהיצירה "פיגולים" של רוטשילד. קבוצת אנשים המתכנסת לארוחה בה השולחן הוא שדה קרב. הדמויות המסבות מתמודדות כל אחת בדרכה עם תחושת בדידות. משתתפים רקדנים מהמסלול להכשרת רקדנים בביכורי העתים. 

מאיה נחום שחל


הבחירה המשפחתית

לטייל במדבר ולבקר את בן גוריון

בצוקים שבערבה אפשר להשתתף במשחק בריחה הכולל שאלות טריוויה ופעילות ניווט אתגרית ספורטיבית. על הדרך תלמדו על הסביבה המדברית והחיים בה ותיהנו מתצפיות על הנוף (08-6584748). עוד בצוקים סדנאות יצירה לילדים (052-3868920). בעין יהב יקיימו תצפיות כוכבים בשמי המדבר (054-5234197). וכמו בכל מערכת בחירות בשנה האחרונה בצריף בן גוריון נותנים הזדמנות גם לילדים לקחת חלק בחגיגה הדמוקרטית: בכניסה לאתר יצטלמו המבקרים לתעודת זהות מקומית שאיתה ייצאו לסיור עצמאי באתר, וגם יוכלו להצביע בקלפי מהו החפץ האהוב עליהם ביותר בצריף (08-6560469).

מאיה נחום שחל


מרכז סוזן דלל מופע פיגולים, צילום: מקס דמיטרייב מרכז סוזן דלל מופע פיגולים | צילום: מקס דמיטרייב מרכז סוזן דלל מופע פיגולים, צילום: מקס דמיטרייב


הבחירה הבלתי נמנעת

להתאושש מהמדגמים עם "ארץ נהדרת"

התרגולת כבר מוכרת. הרי היינו שם שלוש פעמים בשנתיים האחרונות. נשבעים לא לראות את המדגם, כי בין כה הוא לא מדויק, אבל לא עומדים בזה. רואים ואז מתחילים לזפזפ עד קבלת תמונה ברורה יותר, וגם היא משתנה עד הבוקר, וגם אז יעברו חודשים עד שמישהו יצליח להקים ממשלה, אם בכלל. עוד דבר שכבר נהפך למסורת זה המערכונים של “ארץ נהדרת” בערוץ 12, לפני המדגם ואחריו. בהם יעלו הדמויות המוכרות שהשחקנים הוורסטיליים מפליאים לגלם, לפעמים גרסה טובה יותר מהמציאות (אני מתכוונת אליך, מריאנו, שמציג נתניהו שובב ותחבולן רב־קסם, גם בגרסתו האפורה והמותשת). באמת קשה להחליט מי מתעלה על מי —  עלמה זק הגדולה בתור שרה נתניהו ומרב מיכאלי, יניב ביטון המעולה תמיד כדרעי, אסי כהן כליברמן, זרחוביץ’ כ”די כבר” בנט וליאור אשכנזי שגנץ המטומבל שלו אולי עלה לרמטכ”ל לשעבר במנדט. אחרי המדגם תהיה תגובה ראשונה לתוצאות בשידור חי. היוצרים נערכים מראש לכל האפשרויות, מספר מולי שגב, העורך הראשי, “אף על פי שמניסיון תמיד בסוף קורה משהו שונה לגמרי וכותבים מערכון חדש בחצי שעה".

רותה קופפר


פנאי חיקוי ביבי ושרה ארץ נהדרת , צילום: צילום מסך פנאי חיקוי ביבי ושרה ארץ נהדרת | צילום: צילום מסך פנאי חיקוי ביבי ושרה ארץ נהדרת , צילום: צילום מסך


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות