אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות: זכייה של מספנות ישראל במכרז להפעלת נמל חיפה תפגע בתחרות צילום: אריאל ורהפטיג

פרסום ראשון

רשות התחרות: זכייה של מספנות ישראל במכרז להפעלת נמל חיפה תפגע בתחרות

על פי חוות הדעת שפרסמה הרשות הערב, אם החברה תבקש להמשיך במכרז להפרטת נמל חיפה - היא תצטרך למכור את נמל מספנות, הנמל האחר שבבעלותה בחיפה

19.05.2021, 20:39 | יובל שדה


רשות התחרות פרסמה הערב חוות דעת ממנה עולה כי זכייה של מספנות ישראל במכרז להפעלת נמל חיפה תעלה "חששות תחרותיים משמעותיים". 

קראו עוד בכלכליסט:

חוות הדעת מבוססת על כך שחברת מספנות ישראל מפעילה כבר נמל ים בחיפה (נמל מספנות), בניגוד לשאר המתמודדות. רשות התחרות מציעה למספנות ישראל להמשיך להתמודד במכרז אך בתנאי שאם תזכה – היא תמכור את נמל מספנות לגורם שלישי. הרשות מתארת כי חוות דעת זו יכולה להתפוגג במקרה ויימצא פתרון מבני אחר אשר ייתן מענה לפגיעה בתחרות.

נמל חיפה, צילום: אריאל ורהפטיג נמל חיפה | צילום: אריאל ורהפטיג נמל חיפה, צילום: אריאל ורהפטיג

חוות הדעת התקבלה לבקשת רשות החברות, אשר ביקשה מרשות התחרות לבדוק ארבע קבוצות שפנו למכרז: מספנות ישראל, גדות , ים השיבולים וממן -מסופי מטען. ממצאי הבדיקה של רשות התחרות מעלים כי רק זכייה של מספנות ישראל תעלה חשש לפגיעה בתחרות.

כיום, נמל מספנות אינו עוסק כלל בתחום ניהול המכולות והוא מתמחה במטען כללי, ולפי חוות הדעת של רשות התחרות אם מספנות ישראל תפעיל את שני הנמלים תיווצר פגיעה בתחרות בתחום המטען הכללי בישראל.

בחירת הזוכה במכרז להפעלת נמל חיפה צפויה להתרחש בחודש אוגוסט הקרוב, ולאחר ההכרזה רשות החברות צפויה להעביר את מניות נמל חיפה לרוכש בתוך כ-60 יום. הפרטת הנמל תכלול העברה של 100% ממניות החברה לרוכש פרטי בשילוב עם גיוס הון לחברה.

המהלך לקידום הפרטת נמל חיפה יצא לדרך בדצמבר 2018, אז סוכם על מכירת פעילות הנמל למשקיע, עם תנאי פרישה מפליגים לעובדים. בעבר פורסם בכלכליסט כי המדינה תבקש לפחות מיליארד שקל ממשקיע או קבוצה שיבואו ויכינו את הנמל לקראת התחרות שתגיע עוד שנתיים עם פתיחת הנמל הפרטי.

400 מיליון שקל מהסכום מיועדים לפיתוח הנמל וחברת נמלי ישראל (חנ"י) צפויה לשדרג את הרציפים בנמל מכספה בסכום דומה עד שנת 2030. 

ממספנות ישראל נמסר בתגובה: "מספנות ישראל מצויה בהידברות  מול רשות התחרות ודנה עימה במתווים שונים ליישוב החששות שהעלתה הרשות.  הצדדים מודעים לכך שההחלטה בנושא תוכל להתקבל רק בתום הליך ההפרטה ולכשכלל העובדות הנדרשות לקבלת החלטה מושכלת תהיינה בפני הרשות. 

"על כן מספנות ישראל משוכנעת כי עד לסיום המכרז והכרזת הזוכה הצפוי, אשר להערכתה לא יוכרז לפני הרבעון האחרון של השנה - יימצא פתרון מתאים ומאוזן אשר יהא מקובל על כלל הצדדים ואשר לא יהא דווקא כרוך במכירת חלק כלשהו מנמל מספנות. ראוי לציין שרשות התחרות הדגישה אף היא במכתבה כי קיימות אלטרנטיבות לדרישת המכירה.

מכל מקום גם מכתב הרשות אינו מונע את השתתפותה של מספנות ישראל במכרז להפרטת נמל חיפה וזו נמשכת ותימשך באופן סדור".שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות