אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיש העשיר בהודו מינף את המגפה לרכישת אייקון ניו־יורקי צילומים: אתר החברה, אי.אף.פי

האיש העשיר בהודו מינף את המגפה לרכישת אייקון ניו־יורקי

תאגיד רליאנס של מוקש אמבני ישלם 98 מיליון דולר עבור מלון היוקרה מנדרין אוריינטל, 15 שנה אחרי שקרן העושר של דובאי רכשה אותו בסכום גבוה פי שלושה. העסקה מתבצעת במסגרת האסטרטגיה של רליאנס להתרחק מפעילות הליבה של נפט וגז

09.01.2022, 22:53 | תמר טוניק

תאגיד הענק ההודי רליאנס (RIL) שבבעלות המיליארדר מוקש אמבני מרחיב את עסקי המלונאות שלו עם רכישת אייקון ניו יורקי - מלון מנדרין אוריינטל - בסכום של 98 מיליון דולר.

המלון, שהוקם ב־2003, מדורג בצמרת מלונות היוקרה בעיר. זרוע RIIHL של רליאנס תרכוש 73.37% מהנכס מקולומבוס סנטר קורפוריישן הרשומה באיי קיימן - כך בהודעת התאגיד ההודי בסוף השבוע האחרון. 


קראו עוד בכלכליסט:

זוהי הרכישה השנייה של מלון איקוני שמבצע תאגיד רליאנס בחודשים האחרונים. התאגיד, שהוא הגדול ביותר בהודו במונחים של הכנסות, רווחים ושווי שוק, רכש באפריל שעבר את המלון והקאנטרי קלאב סטוק פארק שבפאתי לונדון, שם צולמו שניים מסרטי ג'יימס בונד, בסכום של 57 מיליון ליש"ט. שני המלונות הללו מתווספים לנתח שמחזיק התאגיד ברשת המלונות היוקרתית Oberoi הפועלת בין השאר, בהודו, אינדונזיה, מאוריציוס, מצרים וסעודיה. כמו כן, בימים אלה מקים רליאנס במומבאי קומפלקס מפואר שיכלול מרכז כנסים, מלון ודירות. 

תחרות מול טאטא גרופ

מנדרין אוריינטל, השוכן סמוך לסנטרל פארק במידטאון של מנהטן, מרחק קצר מברודוויי, זכה בשורת פרסים יוקרתיים ומדורג ברשימת המלונות והספא המצטיינים של המגזין "פורבס". המלון, המאכלס את הקומות 35־54 של אחד מצמד מגדלים, התפרסם גם בזכות אולם הנשפים והמסעדות, והוא אהוב במיוחד על כוכבי קולנוע בהם ליאם ניסן ולוסי לו. "הרכישה הזו מוסיפה לטביעת הרגל של הקבוצה בתחום הצרכנות והאירוח", ציין דובר מטעם רליאנס. עם רכישת מנדרין אוריינטל, הצפויה להיסגר בחודש מרץ הקרוב, נכנס אמבני לתחרות מול תאגיד הודי אחר - טאטא גרופ - המחזיק במלון היוקרה פייר מקבוצת טאג', לא הרחק מהמנדרין. גם הפייר מדורג בצמרת מלונות הפאר של העיר.


למוקש יש חולשה לסמלים,  למוקש יש חולשה לסמלים למוקש יש חולשה לסמלים,


בדומה למלונות ברחבי העולם, מנדרין אוריינטל ספג מכה קשה מאז פרוץ המגפה, והכנסותיו צנחו מ־113 מיליון דולר ב־2019 ל־15 מיליון דולר ב־2020. בספטמבר האחרון דווח כי בעליו מעמידים אותו למכירה, לאחר שנפתח מחדש לפעילות ב־1 באפריל אך רשם צניחה חדה בהכנסות, בהיעדר תיירים זרים אמידים ונוסעים עסקיים. 

המלון נמצא בבעלות קולומבוס סנטר, שבה מחזיקה בנתח שליטה חברה־בת של תאגיד ההשקעות של דובאי (ICD), קרן העושר האמירתית. מנדרין אוריינטל הוטל גרופ (MOHG) שבבעלותו חלק ממלונות המותג בעולם, מספק גם שירותי מלונאות ל־65 דירות במגדל הצפוני של דויטשה בנק סנטר, לשעבר טיים וורנר סנטר. רשת מנדרין אוריינטל מפעילה 35 בתי מלון ושבעה מגדלי מגורים ב־24 מדינות, בהם ששה מלונות בארה"ב. 

ה"ניו יורק פוסט" שדיווח על המכירה המתוכננת בסתיו האחרון, ציטט באותה עת הערכות לפיהן העסקה תיסגר בסכום של כ־100 מיליון דולר, זאת לאחר שב־2007 רכשה ICD את הנכס בסכום של 340 מיליון דולר. 

ישקיע במשלוחים מקוונים

אין זו הפעם הראשונה שאמבני, אשר הונו מוערך על ידי "פורבס" ב־93.2 מיליארד דולר, חוטף מותגים איקוניים במחיר מציאה במסגרת האסטרטגיה שלו לגיוון פעילות התאגיד מעבר לנפט וגז. ב־2019 הוא רכש את מותג הצעצועים הבריטי האמליז מידי הבעלים הסיני סי. באנר בסכום של 88 מיליון דולר, נמוך משמעותית מ־130 מיליון דולר ששילמו הסינים ב־2015 כשרכשו את האמליז מגרופ לודנדו הצרפתית. במסגרת העסקה עברו לבעלותו 167 חנויות הרשת הממוקמות ב־18 מדינות בעולם. שנה קודם לכן רכשה רליאנס את קבוצת האופנה היוקרתית ג'נסיס, עסקה שהקנתה לה שליטה במותגים גלובליים מובילים ובהם ברברי, הוגו בוס, מייקל קורס ופול סמית, בשוק ההודי. 


יו"ר רליאנס מוקש אמבני. שוויו מוערך ב־93.2 מיליארד דולר, על רקע סוויטה במנדרין אוריינטל, ניו יורק, צילומים: אתר החברה, אי.אף.פי יו"ר רליאנס מוקש אמבני. שוויו מוערך ב־93.2 מיליארד דולר, על רקע סוויטה במנדרין אוריינטל, ניו יורק | צילומים: אתר החברה, אי.אף.פי יו"ר רליאנס מוקש אמבני. שוויו מוערך ב־93.2 מיליארד דולר, על רקע סוויטה במנדרין אוריינטל, ניו יורק, צילומים: אתר החברה, אי.אף.פי


אמבני, המנהל מאבק עיקש מול וולמארט ואמזון על שליטה בשוק הקמעונאות ההודי, מקווה כי עד 2028 תשתווה פעילותו הקמעונאית לזו של פעילות הליבה. במסגרת האסטרטגיה הזו דווח בשבוע שעבר כי רליאנס תשקיע 200 מיליון דולר ברכישת 25.8% מפלטפורמת המשלוחים המקוונת ההודית Dunzo, המספקת משלוחים בתוך כ־20 דקות. במכתב למשקיעים שפרסם מורגן סטנלי ב־7 בינואר, לפני שדווח על עסקת מנדרין, פורטו ההשקעות של RIL תחת הכותרת 'מה RIL רוכשת'. לפי מורגן סטנלי השקיע התאגיד ההודי 5.69 מיליארד דולרים בשמונה מגזרים ובראשם טלקומוניקציה, עם 2.5 מיליארד דולרים ואנרגיה מתחדשת עם 1.3 מיליארד דולרים. המגזרים הבאים בדירוג ההשקעות הם קמעונאות, מדיה וחינוך, כימיקלים, דיגיטל ואירוח. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות