אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן: המלחמה באוקראינה החלישה את כלכלת רוסיה לשנים קדימה שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן | EPA

ילן: המלחמה באוקראינה החלישה את כלכלת רוסיה לשנים קדימה

שרת האוצר של ארה"ב: "הכלכלה הרוסית צפויה להתכווץ השנה ובשנה הבאה". על פי האקונומיסט, התמ"ג הרוסי צפוי להתכווץ ב-6.2% השנה, וב-4.1% בשנת 2023

14.10.2022, 22:22 | חדשות חוץ

שרת האוצר של ארה"ב, ג'נט ילן, אמרה שמלחמתה של רוסיה נגד אוקראינה החלישה את כלכלתה של הראשונה והאטה את תחזית הצמיחה שלה בעתיד הנראה לעין. "הכלכלה הרוסית צפויה להתכווץ השנה ובשנה הבאה", כך אמרה ילן אתמול לפני פגישה עם פקידי כלכלה אירופים בפגישה השנתית של קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי שנערכת בוושינגטון.

הסנקציות ההיסטוריות שהוטלו על רוסיה על ידי ארה"ב, האיחוד האירופי ובנות בריתם, בשל פלישתה לאוקראינה, ניתקו את המדינה מהשווקים המערביים, מתוך מטרה לשלול מהנשיא פוטין את ההכנסות שלהן הוא זקוק כדי לממן את המלחמה, לדברי ילן. "השקעות אבודות, כולל מאות חברות מהמגזר הפרטי שעזבו את המדינה ואינן צפויות לחזור, והמגבלות שהוטלו על הכלכלה הרוסית, ייצרו השפעה מתמשכת על הצמיחה הרוסית למשך שנים קדימה", היא אמרה.

שרת האוצר אירחה את הפגישה ביחד עם ולדיס דומברובסקיס, סגן הנשיא בפועל של הנציבות האירופית, ונציב הסחר שלה, ופאולו ג'נטילוני, נציב הכלכלה אירופי. על פי ה-Economist Intelligence Unit (EIU), התמ"ג הרוסי צפוי להתכווץ ב-6.2% השנה, וב-4.1% בשנת 2023. התחזיות הן "עצומות, גם מבחינה היסטורית, וגם בסטנדרטים בינלאומיים", אמרה בספטמבר אגתה דמריס, מנהלת התחזיות הבינלאומיות של האקונומיסט.

ה-EIU אמרה גם שהחרם האירופי על נפט רוסי ימשיך לפגוע בכלכלה הרוסית. מגזר האנרגיה מהווה כשליש מהתמ"ג הרוסי, חצי מסך ההכנסות הפיסקליות של רוסיה, ו-60% מהיצוא שלה, כך דיווחה רשת CNBC. ילן וסגנה, וולי אדיימו, מקדמים את תקרת המחיר האסטרטגית של מדינות ה-G7 על נפט רוסי בפגישת קרן המטבע שנערכת השבוע, כדרך יעילה לשלול מהקרמלין את ההכנסה שתוכל לאפשר לו להמשיך במלחמה נגד אוקראינה. ילן אמרה גם שהסנקציות הצליחו להפוך את רוסיה לתלויה ב"ספקים שהם מפלט אחרון, כמו איראן וצפון קוריאה, שמספקות לה ציוד צבאי בסיסי".

תגיות