אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר מציג: מיזמי תשתית חדשים, ממוחזרים – ועיכוב של כמעט שנה בקו הסגול צילום: אלעד גרשגורן

האוצר מציג: מיזמי תשתית חדשים, ממוחזרים – ועיכוב של כמעט שנה בקו הסגול

שר האוצר ליברמן וצוותו הציגו תוכנית השקעה במיזמי תשתית בהיקף של כ-110 מיליארד שקל, ש"תביא תנופה למשק"; ואולם רק 6 מתוך 18 פרויקטים הם חדשים והשאר כבר בביצוע. פרסום הזוכים במכרז של הרכבת הקלה נדחה לרבעון הראשון ב-2022

24.10.2021, 17:21 | יובל שדה

שר האוצר אביגדור ליברמן, החשב הכללי יהלי רוטנברג וסגנית הממונה על התקציבים עדי חכמון בישרו היום על "עשרות פרויקטי תשתית בכ-110 מיליארד שקל". 

קראו עוד בכלכליסט:

השר ליברמן אמר כי המהלך "אמור להביא תנופה נוספת למשק הישראלי. חלק מהפרויקטים יהיו כבר בתחילת שנה הבאה וחלק בהמשך. כבר ברבעון הראשון של 2022 יהיו זוכים ומדובר בפרויקטים משמעותיים. התנופה הזאת תאפשר למשק לצמוח ולהגיע גם לתעסוקה וצמיחה".


המתוך הדמיה של הקו הסגול של הרכבת הקלה, צילום: יוטיוב המתוך הדמיה של הקו הסגול של הרכבת הקלה | צילום: יוטיוב המתוך הדמיה של הקו הסגול של הרכבת הקלה, צילום: יוטיוב


המילים החגיגיות של קברניטי האוצר לא הסתירו את האותיות הקטנות שנלוו לפרסום. אחת "הכותרות" המרכזיות של תדרוך העיתונאים הוא שהמדינה מודה לראשונה כי פרסום הזוכים במכרז לקו הסגול והירוק של הרכבת הקלה יתבצע רק ברבעון הראשון של 2022. 

קנס של 700 מיליון שקל לפחות ברכבת הקלה

במקור פרסום הזוכים היה אמור להתבצע כבר במאי 2021, וזה התעכב עקב אי-פינוי כפר שלם, הצעה זולה במיוחד שהוגשה על ידי הקבוצה של CRCC הסינית, שיכון ובינוי ואגד, והתנגדות אמריקאית לכך שהחברות הסיניות יזכו במכרז. בעבר האוצר העריך כי כל דחייה של חודש בפרויקט תעלה כ-100 מיליון שקל למשק, ואם ההכרזה תתבצע ב-2022 אז הנזק יעמוד על סכום מינימלי של 700 מיליון שקל.

במצגת שפרסם האוצר מתייחסים גם לפרויקטים בשווי כ-20 מיליארד שקל בתחום התחבורה שנמצאים בשלב ייזום. בין היתר צוינו שם פרויקטים דוגמת שדה התעופה החליפי, הרכבת הקלה בבאר שבע ושדרוג כביש 65 – שלושה פרויקטים שנמצאים בשלב כל כך ראשוני שאין למדינה שום יכולת לדעת כמה הם יעלו (רק היום הודיעה המדינה על ביטול הקמת שדה התעופה ברמת דוד ואין כרגע שום מיקום חליפי להקמת השדה). 


שר האוצר אביגדור ליברמן, צילום: אלעד גרשגורן שר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: אלעד גרשגורן שר האוצר אביגדור ליברמן, צילום: אלעד גרשגורן


כמו כן, רוב הפרויקטים שפורסמו בתור הישגים של הממשלה החדשה הם פרויקטים "ממוחזרים" שהעבודה עליהם כבר החלה ותוקצבו בעבר. מתוך 18 פרויקטים שפורסמו כחדשים רק 6 הם פרויקטים חדשים ושאר הפרויקטים כבר נמצאים בשלב כזה או אחר של ביצוע.

עם זאת, חשוב להדגיש כי תנופת ההשקעה בתשתיות שרובן קשורות לתחבורה ציבורית ואנרגיה ירוקה היא מבורכת, גם אם ברוב המקרים מדובר בפרויקטים שהעבודה עליהם החלה. בדומה למצב שהתרחש בחוק ההסדרים, גם כאן הממשלה מתפקדת כ"חולצת פקקים" ומתמודדת עם פרויקטים שנתקעו בתקופת המשבר הפוליטי של השנים האחרונות וגם אם זה רוב מה שהיא עושה – זה בוודאי מהלך חיובי.

לפי האוצר, אלו תאריכי הסיום של פרויקטי התשתית המרכזיים בישראל: בשנים 2022-2024 ייפתחו לפעילות מלאה מתחמי ענק של מתקנים פוטו וולטאיים באשלים ובדימונה. בשנת 2025 תחל הפעילות של המתקן לטיפול במים תע"ש רמת השרון ומתקן ההתפלה גליל מערבי. בשנת 2027 ייפתחו לפעילות מלאה הקו הירוק של הרכבת הקלה בגוש דן וקו הרכבת הקלה נצרת-חיפה (נופית). בשנת 2028 ייפתחו לפעילות הקו הסגול של הרכבת הקלה בגוש דן והקו הסגול והכחול של הרכבת הקלה בירושלים.


החשב הכללי יהלי רוטנברג, צילום: מיקי נועם אלון החשב הכללי יהלי רוטנברג | צילום: מיקי נועם אלון החשב הכללי יהלי רוטנברג, צילום: מיקי נועם אלון


פרויקטי התחבורה שצוינו בתדריך ב-89 מיליארד שקל סה"כ:

הקו הירוק של הרכבת הקלה בגוש דן – הכרזה על זוכה במכרז ברבעון הראשון של 2022, הפעלה ב-2027.

הקו הסגול של הרכבת הקלה בגוש דן – הכרזה על זוכה במכרז ברבעון הראשון של 2022, הפעלה ב-2028.

הקו הסגול והכחול של הרכבת הקלה בירושלים – הכרזה על זוכה במכרז ברבעון השני של 2022, הפעלה ב-2028.

נתיבים מהירים בכביש 20 וכביש 2 – סגירה פיננסית ברבעון השני של 2022, הפעלה ב-2026.

מנהל רשת המטרו – הכרזה על זוכה ברבעון האחרון של 2021.

רכבת קלה נצרת חיפה – פרסום מכרז ברבעון האחרון של 2021, הפעלה ב-2027.

נתיבים מהירים כביש 5 – פרסום מיון מוקדם ברבעון השני של 2022, אין עדיין מועד הפעלה.

מנהלי קווים של המטרו בגוש דן – פרסום מכרז ברבעון השלישי של 2022.

פרויקטים בשלב ראשוני: שדרוג כביש 65, קו כחול וחום בגוש דן (BRT), רכבת קלה בבאר שבע, שדה תעופה בינלאומי נוסף.


מתקן התפלה, צילום: עמית שעל מתקן התפלה | צילום: עמית שעל מתקן התפלה, צילום: עמית שעל


פרויקטי אנרגיה ומים שצוינו בתדריך – מעל 15 מיליארד שקל סה"כ:

מתקן פוטו וולטאי אשלים (PV2) – סגירה פיננסית ברבעון האחרון של 2021, הפעלה ב-2022.

מתקן פוטו וולטאי דימונה – הכרזה על זוכה ברבעון האחרון של 2021, הפעלה ב-2023.

טיפול במים תע"ש רמת השרון – הכרזה על זוכה רבעון שלישי של 2022, הפעלה ב2025.

מתקן התפלה גליל מערבי – הכרזה על זוכה רבעון אחרון של 2021, הפעלה ב-2025.

מתקן פוטו וולטאי אשלים (PV3) – פרסום מכרז ומיון מוקדם ברבעון הראשון של 2022, הפעלה ב-2024.

דו שימוש בקרקע לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות, הקמה של תחנות כוח סולאריות נוספות ופרויקטים לאגירת אנרגיה (מספר פרויקטים שונים).


הדמיה של קריית המודיעין של צה"ל שתוקם בנגב, צילום: דוברות משרד הביטחון הדמיה של קריית המודיעין של צה"ל שתוקם בנגב | צילום: דוברות משרד הביטחון הדמיה של קריית המודיעין של צה"ל שתוקם בנגב, צילום: דוברות משרד הביטחון


פרויקטי בינוי ממשלתי שצוינו בתדריך – מעל 11 מיליארד סה"כ:

קריית המודיעין – סגירה פיננסית ברבעון האחרון של 2021, הפעלה ב-2028.

"אופק רחב" – הכרזה על זוכה ברבעון האחרון של 2021, הפעלה ב-2028.

בינוי מעל דפו ג'נרי 3 – פרסום מכרז ברבעון הראשון של 2022, הפעלה ב-2027.

גן חוצבים – פרסום מכרז ברבעון האחרון של 2022, הפעלה ב-2027.

בחינה של הקמה של כיתות לימוד ובתי חולים נוספים.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות