אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עברתם תאונת עבודה? ייתכן מאוד שאתם זכאים לפיצויים אימבר גולן פרטוש | צילום: אוראל כהן

עברתם תאונת עבודה? ייתכן מאוד שאתם זכאים לפיצויים

ההגדרה לתאונות עבודה הינה רחבה ופעמים רבות אנשים בכלל לא מודעים לכך שהם זכאים לפיצויים בגין תאונות עבודה, "לצערי, עובדים רבים זכאים לפיצויים בגין תאונות עבודה ואינם מודעים לכך", אומרת עו"ד אימבר גולן פרטוש המתמחה בדיני נזק גוף

18.03.2024, 16:16 | אימבר גולן פרטוש, בשיתוף duns 100

מתי אדם שנפגע בתאונת עבודה זכאי לפיצויים? ומה בכלל ההגדרה של 'תאונת עבודה'?

מסתבר שהרבה אנשים כלל אינם מודעים לכך שהם זכאים לפיצויים כספיים בגין תאונות עבודה. לפעמים הדבר קורה כי הם לא יודעים או מכירים את ההגדרות הרחבות של תאונת עבודה, "תאונת עבודה כוללת כל נזק או פגיעה שאירעו לעובד במהלך עבודתו או בדרכו אליה/ממנה, לרבות פגיעות שנגרמו כתוצאה מביצוע פעולה פיזית רפטטיבית או תאונות שאירעו גם מחוץ לשעות העבודה במידה ומתקיימים תנאים מסוימים", מסבירה עו"ד אימבר גולן פרטוש, מייסדת משרד עו"ד אימבר גולן פרטוש המתמחה בדיני נזקי גוף, "יש מספר פרמטרים שנועדו כדי לבחון האם אדם זכאי להכרה בפגיעה כתאונת עבודה. במידה ואדם עבר תאונה כלשהיא הקשורה לעבודה, אפילו מחוץ למקום העבודה, כדאי לו להכיר אותם".

מה נחשב לתאונת עבודה?

"תאונת עבודה הינה תאונה שהתרחשה תוך כדי וכתוצאה מעבודה כולל בדרך הלוך וחזור לעבודה וממנה", מסבירה עו"ד אימבר גולן פרטוש מייסדת משרד עורכי דין אימבר גולן פרטוש המתמחה בתחום נזקי הגוף ומייצג מול הביטוח הלאומי, חברות הביטוח ומשרד הביטחון, "בנוסף, תאונת עבודה אינה כרוכה רק בתאונת דרכים או נפילה, כפי שמקובל לחשוב. גם אירוע לבבי או מוחי שהתרחשו תוך כדי עבודה עשויים להיות מוכרים כתאונת עבודה וכן מגבלות תפקודיות שנוצרו הודות לפעולה חזרתית מתמשכת". כך למשל, עובדת הוראה שמיתרי קולה נפגעו כתוצאה מעבודתה - עשויה לקבל פיצויים כנפגעת תאונת עבודה.

מחלת מקצוע כתאונת עבודה

לדברי עו"ד גולן פרטוש, עורכת דין העוסקת ביום יום בתיקים הקשורים לתאונות עבודה, במידה ועובד חלה כתוצאה מחשיפה לסיכון במהלך העבודה - מחלתו נחשבת למחלת עבודה. כך לדוגמה: עובד שנחשף לחומרים רעילים, קרינה או רעש. מחלת מקצוע מתפתחת עקב חשיפה ממושכת לגורמי הסיכון והיא נדרשת להיות קשורה בקשר סיבתי לתחום העיסוק של העובד. לדבריה, רשימת מחלות העבודה כוללת בין השאר: סרטן, צרידות, אסטמה, אלרגיות, בעיות גב, ירידה ברמת השמיעה, דלקות בפרק כף היד ועוד.

מיקרוטראומה כתאונת עבודה

מיקרוטראומה הינה שם כללי למחלות שנגרמו כתוצאה מעבודה ואינן נכללות ברשימה הסגורה של מחלות העבודה. מחלות מיקרוטראומה נגרמות כתוצאה מהצטברות נזקים מזעריים לכדי נזק גופני ממשי עד לפגיעה בכושר ההשתכרות של העובד, "מיקרוטראומה נגרמת כתוצאה מביצוע פעולות בצורה חוזרת ונשנית במשך זמן ממושך בכל יום על פני תקופה מתמשכת", מסבירה עו"ד גולן פרטוש, "דוגמאות למיקרוטראומה הן הרמת משאות כבדים, שימוש ממושך בעכבר ומקלדת, ישיבה ממושכת בתנאים המסבים נזק לגב ועוד".

אימבר גולן פרטוש  , צילום: אוראל כהן אימבר גולן פרטוש | צילום: אוראל כהן אימבר גולן פרטוש  , צילום: אוראל כהן


מה הן זכויותיו של העובד לאחר תאונת עבודה?

אדם שהוכר מטעם המוסד לביטוח לאומי כנפגע תאונת עבודה עשוי להיות זכאי לדמי פגיעה כפיצוי על אובדן הכנסה וכן לגמלת נכות. בהתאם לקביעת הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי ייקבעו אחוזי נכות למגיש הבקשה ולפיהם יוגדר גובה הקצבה החודשית. סוג הקצבה וגובהה תלוי בהחלטות הוועדה, במידה והוועדה תקבע כי המבקש זכאי לקבלת קצבה זמנית או לקבלת מענק חד פעמי בלבד.

הסיוע לנפגעי תאונות עבודה מטעם הביטוח הלאומי מתבטא בשני מישורים:

1. תשלום דמי פגיעה כפיצוי על הימים בהם הנפגע אינו יכול לעבוד. דמי הפגיעה מוגבלים לתשלום עבור 90 יום ולא יותר. גובה דמי הפגיעה מבוסס על גובה השכר של הנפגע.

2. גמלת נכות לנפגע במידה ומדובר בפגיעה מתמשכת אשר כוללת השלכות לטווח הארוך. ההקצבה עשויה להיות זמנית או קבועה. תיתכן קבלת גמלת נכות כמענק חד פעמי.

מה כולל הליך בקשת הכרה בתאונת עבודה מטעם הביטוח הלאומי?

1. הגשת תביעה לקבלת דמי פגיעה

השלב הראשון בתהליך ההכרה בנפגעי תאונות עבודה כולל הגשת תביעה לקבלת דמי פגיעה. הטופס הנדרש הינו טופס ב.ל. 211. לטופס זה יש לצרף תעודה רפואית/דוח מחדר מיון/סיכום מחלה מבית חולים. נוסף על כך, יש לצרף כל אישור נוסף כתיעוד לפגיעה וכן כתב ויתור על סודיות.

עצמאים המעוניינים לתבוע דמי פגיעה יידרשו לספק אישור מהגורמים עבורם הם ביצעו את העבודה במהלכה, ואשר בעטיה נגרמה תאונת העבודה. כדי לקבל הכרה כנפגע תאונת דרכים במסגרת העבודה, יש להגיש גם אישור משטרה.

2. תביעה לקבלת גמלת נכות

בנוסף לקבלת דמי פגיעה ניתן לבקש גם גמלת נכות ובלבד שהנפגע עומד בקריטריונים הקבועים בחוק. נוסף על כך, קבלת הגמלה מותנית בעמידה בתנאי ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי. "תביעה זו ניתן להגיש גם במקרה והנפגע חזר לעבודה" מבהירה עו"ד אימבר גולן פרטוש, "מדובר בעובדה שאינה ידועה כל כך בקרב הציבור. כאן חשוב מאוד להיעזר בעורך דין תאונות עבודה שבסמכותו לייצג את הנפגע בוועדה הרפואית ולסייע לו בכל התהליך עד למיצוי מלא של זכויותיו".

עבודה מהבית - מה מוכר כתאונת עבודה?

"למעשה", כך לדברי עו"ד גולן פרטוש, "עם התרחבות תחומי העבודה לעבודה מהבית, דבר אשר נפוץ מאוד בשנים האחרונות, מקרים רבים של פגיעה בתוך הבית ובתוך שעות העבודה נכנסים גם הם תחת מטריית ההגדרה המקצועית של 'תאונות עבודה'. כך למשל, עובד שיצא לקחת את ילדו מהגן כריטואל קבוע בתוך יום העבודה ונפגע, ייתכן וזכאי לדמי תביעה ולגמלת נכות. יש להבין כי כל פעילות הקשורה בעבודה ומטעם העבודה נחשבת כמסגרת חוקית לתאונת עבודה. למשל, תאונה שאירעה ביום גיבוש או במהלך שליחות מטעם המעסיק מחוץ למקום העבודה תיחשב גם היא לתאונת עבודה".

"נפגעתי בדרך לעבודה - מהן הזכויות שמגיעות לי?"

עו"ד גולן פרטוש מסבירה שבמידה והתאונה אירעה בדרך הקבועה לעבודה, האירוע ייחשב כתאונת עבודה, "אלא אם העובד בחר לבצע שינוי משמעותי ממסלולו הקבוע שלא כתוצאה מגורמים טבעיים כגון עומס תנועה או כל אילוץ אחר".

מה מקומו של המעסיק בתביעת פיצויים בגין תאונת עבודה?

לדברי עו"ד גולן פרטוש, מכיוון שעיקר התביעה תתבצע לרוב מול הביטוח הלאומי, לא ייפגע המעסיק כתוצאה מהתביעה. היא גם מציינת כי ברבים מהמקרים, מעסיקים משתפים פעולה באופן מלא ואף מסייעים לעובד במיצוי זכויותיו מול המוסד לביטוח הלאומי, "כאן המקום לציין כי ניתן לתבוע זכויות גם מול חברות הביטוח בגין ביטוחים שונים לרבות: ביטוח תאונות אישיות, ביטוח חובה של הרכב במידה והתאונה התרחשה בזמן נהיגה או נסיעה, אובדן כושר עבודה מטעם קרן הפנסיה, ותביעה של צד ג' בהתאם לאופי הפגיעה. מומלץ להתייעץ עם עו"ד המומחה בדיני נזקי גוף, על מנת להעריך את סיכויי התביעה ולמצות את זכויות הנפגע מול כל הגורמים הרלוונטיים".

מאת אימבר גולן פרטוש חברה לעורכי דין

d&b – לדעת להחליט

תגיות