אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יקי ודמני: "להפסיק מיד את כהונתם של אברכהן ודירקטורים אחרים בשופרסל" מימין: יקי ודמני ואיציק אברכהן | צילומים: סיון פרג', אביגיל עוזי

בלעדי

יקי ודמני: "להפסיק מיד את כהונתם של אברכהן ודירקטורים אחרים בשופרסל"

היו"ר המודח של שופרסל דורש במכתב ששיגר הבוקר לששת הגופים המוסדיים המחזיקים במניות שופרסל, לדאוג לפיטוריו המיידיים של מחליפו, המנכ"ל לשעבר איציק אברכהן, ושל הדירקטורים בחברה שהובילו להדחתו

19.04.2023, 13:32 | גולן חזני

יקי ודמני, יו"ר שופרסל לשעבר, דורש מבעלי המניות של החברה לפטר מיידית את היו"ר איציק אברכהן, ובמקביל דורש מאברכהן, היו"ר הנוכחי שהחליף אותו, להתפטר.

ודמני שהודח בתחילת השנה, ממען מכתב ארוך ונוקב בן 17 עמודים, לשישה המוסדיים בעלי המניות הגדולים בשופרסל, הדירקטורים של החברה המכהנים, ואלה שכיהנו בקדנציה הקודמת והדיחו אותו, וכן למנהלים בחברה בראשות המנכ"ל אורי וטרמן.

ודמני כותב לאברכהן: "במשך חודשים עבדת בלהכפיש ולזרוע דיסאינפורמציה אצל המוסדיים לגבי ולגבי בחירת עופר בלוך כמנכ"ל (בלוך נבחר ביוזמת ודמני והודח תוך שלושה חודשים). בתקופת כהונתך כמנכ"ל נפגשת עם בעלי מניות שונים בניגוד לנהלי החברה".

ודמני חושף כי אברכהן אמר לו – "אף אחד מהמנהלים לא ישתף אתך פעולה כי הם פוחדים ממני. אילו המוסדיים ידעו זאת קשה להאמין שהיו נופלים לבורות שטמנת להם ובוחרים אותך ואת הקבוצה שצירפת כדי לבסס רוב בדירקטוריון. אני מציע לך להתפטר משופרסל ולנתק כל השפעה עליה ועל עסקיה ולוותר על מענקי הפרישה המופרכים שניתנו לך ללא קשר לתוצאות החברה. אתה אחראי אישית לכל הנזקים שנגרמו לודמני", מציינים עורכי הדין מישל אוחיון דן פרידמן ששלחו את המכתב בשם ודמני. על המכתב ממוענים גם רשות ני"ע ושוק ההון.

ודמני מפנה את מכתבו לגופים המחזיקים במניות, מנורה, כלל, הפניקס, מגדל, הראל ואלטשולר שחם, ומציע לשנות את הליך בחירת הדירקטורים בשופרסל ולהדק את מנגנון הפיקוח על הנהלת החברה. הוא מציע לעשות זאת באמצעות ועדה חדשה, ועדת פיקוח על הדירקטוריון, שתמונה ע"י בעלי המניות. הוא מציע לבצע את ההליך באמצעות שינוי תקנון החלברה שיאפשר לאסיפת בעלי המניות למנות ועדה כזו. הוא מציע גם לגבש קוד ממשל תאגידי חדש לחברה ולשנות את התקנון באופן שהבחירה תהיה בכל דירקטור בנפרד ולא בדבוקת דירקטורים כפי שנעשה בהליך שבו נבחר אברכהן בבחירות האחרונות יחד עם ארבעה דירקטורים שהעמיד לבחירה מטעמו, ביוני האחרון.

מהלכים נוספים שמציע ודמני – אישור כל מינוי נושא משרה בכיר בהנהלה, בידי הדירקטוריון. הליך כזה איננו קיים בחברות ציבוריות, אולם ודמני טוען שהוא נדרש בחברות ללא גרעין שליטה. הוא גם דורש מבעלי המניות לבקש מהחברה דו"ח מפורט לגבי ההתקשרויות העסקיות של החברה וחברות בנות שלה, ולבחון אם נדרשת החזרת מענקים שניתנו לבכירים בחברה כמו המנכ"ל הנכנס ראורי וטרמן, שהתבססו לדבריו על תוצאות שגויות של רשת BE.

ודמני דורש מהמוסדיים להפסיק את כהונתו של אברכהן כדירקטור ויו"ר וכן כהונת הדח"צים איריס ילון-שפירא, גדעון שור ואלדד אברהם, ומינוי דח"צים בעלי כישורים שעונים על צרכי החברה שנמצאת לדבריו במשבר הגדול בתולדותיה. דירקטורים אלה, לדבריו, יצטרכו להיות חסרי זיקה ליו"ר, המנכ"ל ובעלי תפקידים אחרים. "מדובר באחת הפרשיות המטלטלות ביות בחברות ציבוריות בה הודח יו"ר שחשף אי סדרים ודיווחים בעייתים", כותב ודמני למוסדיים.

ודמני רואה בדירקטורים לשעבר של החברה, אחראים אישית לנזקים שלדבריו נגרמו לו ובעטיים הוא מעוניין לתבוע את החברה. יצויין כי תביעה אחת כבר קיימת מצד ודמני לקבלת פיצוי כספי על הפסקת עבודתו. מאברהם, שור וילון שפירא, הדח"צים המכהנים דורש ודמני להתפטר ולנצל את פרק הזמן הקרוב "לגלות לציבור את כל האמת על כתקופת כהונתכם בשופרסל".

ודמני מספר כי דירקטורים בחברה פנו אליו לאחר בחירתו ליו"ר, למרות התנגדות אברכהן, ורצו "לדעת יותר על מה שקורה בחברה כי לא יתכן שנקרא בעיתון על האירועים בחברה". הוא טוען כי החליט לאפשר לאברכהן להמשיך למרות הממשל התאגידי הבעייתי בחברה, אבל מאוחר יותר החל להעלות בפני דירקטורים חששות לגבי אמינותם של דיווחים שמועברים לדירקטוריון החברה.

ודמני תוקף את הדירקטורים: "ניצבו מולי ארבעה דח"צים ונושאי משרה אחרים, שהוותק הממוצע של העסקתם בחברה הוא למעלה מ-20 שנה, שהצרו את צעדיו מחשש ש"החיים הרגילים עומדים לפני בחינה, בקרה ופיקוח, וראיתי לנגד עיניי מצב מסוכן של חברה ללא גרעין שליטה.

"את רוב המידע על פעילות החברה קיבלתי רק אחרי סיום עבודתו של אברכהן. ארבעה דח"צים, אלדד אברהם, גדעון שור, מיכל קמיר ואיריס ילון-שפירא, היו שותפים ל'זיגזג' בלתי יאומן שאין לו תקדים בישראל עת הובילו במהלך של שנה וחצי, לפיטורי יו"ר, מינוי יו"ר, פיטורי מנכ"ל, בחירת מנכ"ל, הדחת יו"ר, מינוי יו"ר זמני, מינוי יו"ר – המנכ"ל שהודח, פיטורי מנכ"ל, מינוי מנכ"ל ועוד.

"רכבת הרים כזו אסור שתתקיים בחברת ענק כמו שופרסל. אלה שהיו שותפים להם, ושהיו צאן מרעיתו של אברכהן, אינם יכולים להמשיך בתפקידם. חובה לגרום לכך שכהונת אברכהן מחוללה הפרשה, כיו"ר תיפסק באופן מיידי. הדח"צים שבחרו בעופר בלוך, והם אלה שהצביעו בעד הדחתו ומינויו של וטרמן שאותו פסלו על הסף חודשיים קודם".

ודמני גם מאשים את הדירקטורים בטרפוד עיסקת אל"מ שבה רכשה שופרסל את הרשת תמורת 600 מיליון שקל ושלא אושרה בדירקטוריון, בשל התנגדות שהובלה ע"י הפניקס שמחזיקה ב-15% מהמתחרה קארפור. "המהלך היה אמור להעלות את מכירות שופרסל ב-2 מיליארד שקל ולהעלות את שווי החברה ב-1.5-2 מיליארד שקל".

עוד חושף ודמני כי מנהל בכיר בחברה שמינה הוא שחשף את הכשלים בתחום הנון-פוד, שבו קיבלו מיליון שקל על עבודה של מספר ימים. "יש מי שיקראו לזה דמי לא יחרץ", רומז ודמני ומציין כי המחשב של המנהל נותק ונעשתה פריצה לחדרו.

על מבקר החברה כותב ודמני: "הוא היה מבקר מוכה שהגיע לרמה של בכי כתוצאה מיחסו של אברכהן".

הוא מתייחס גם לירידה במניית שופרסל ומציין שהציבור הפסיד 3.2 מיליארד שקל במניות החברה מאז עזיבתו בשל הירידה במניה.

בטענות שלו לדח"צים מנטרל ודמני את יואב שלוש שעזב בינתיים ומכנה אותו מגדלור של יושרה. הוא מצטט מכתב ששלח לדח"צים ובו כתב לאחר הדחתו: "הובלתם בחשיכה מהלך מכוער מלא סתירות וסימני שאלה...לפעמים הפחד משתק ואילו אצלכם הוא פעל במהירות וגרם לכם למהלך שלא גיליתם לי. פגעתם בי ובשופרסל...לאור האווירה בדירקטוריון לא נותר לי אלא להתפטר...קיבלתם החלטה שמקורה איננו ברור לי ונודף ממנה ריח רע".

לדברי ודמני, שכרם של הדח"צים בשופרסל הגיע ב-2022 בין 820-980 אלף שקל, יותר מכפול מבשנים קודמות. "זוהי הוצאה חריגה עבור חברה שהרוויחה 2 מילחיון שקל ב-2022...חלק מהדח"צים השתתפו בשנה זו בשלוש ישיבות בשבוע בממוצע".

ודמני מזכיר גם את העובדה שבהוראת רשות ני"ע נאלצה שופרסל לתקן את דו"חותיה ביחס לתוצאות רשת BE.

משופרסל נמסר בתגובה: "שופרסל ונושאי המשרה בה פעלו ופועלים כדין ובשקיפות לטובת בעלי מניותיה והצרכנים. טענותיו של ודמני הן טענות ממוחזרות שנבדקו בעבר ונמצאו חסרות שחר. נראה כי ה'חידוש' היחידי מצוי בכך שודמני החליט לאיים הפעם גם על כל הגופים המוסדיים ולהאשים אותם בהאשמות שווא. שופרסל דוחה את ניסיונותיו החוזרים ונשנים של ודמני לחלץ לעצמו מיליוני שקלים משופרסל שאינם מגיעים לו. כמו כן יש להוקיע את מסע הנקמנות האישי שודמני מנהל נגדה, המלווה בדרישות ההזויות שבמכתב אותו שלח לתקשורת, ואשר גורם נזק רב לחברה. שופרסל בוחנת את צעדיה כלפי ודמני".תגיות