אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות הגישה כתב אישום נגד עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" תומר מור, מנכ"ל עמותת מסעדנים חזקים ביחד | צילום: יריב כץ

בלעדי

רשות התחרות הגישה כתב אישום נגד עמותת "מסעדנים חזקים ביחד"

רשות התחרות הגישה כתב אישום נגד העמותה והמנכ"ל תומר מור בטענה כי המליץ בראיונות בתקשורת לבעלי מסעדות להעלות את מחירי המנות. "הנאשמים המליצו על קו פעולה לחברי עמותת מסעדנים חזקים ביחד באשר למחירי המנות במסעדותיהם, שעלול היה למנוע או להפחית את התחרות ביניהם", קבעה הרשות

14.11.2022, 10:28 | אורנה יפת

בזמן שהציבור בישראל ממתין שנה ארוכה לתוצאות חקירת תיאום המחירים ברשתות ובחברות המזון הגדולות, הגישה אמש (א') רשות התחרות כתב אישום דווקא נגד עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" והמנכ"ל תומר מור, בטענה כי המליץ בראיונות בתקשורת לבעלי מסעדות להעלות את מחירי המנות - כך נודע ל"כלכליסט".

רשות התחרות קבעה כי "הנאשמים המליצו על קו פעולה לחברי עמותת מסעדנים חזקים ביחד באשר למחירי המנות במסעדותיהם. קו הפעולה עלול היה למנוע או להפחית את התחרות ביניהם. קו הפעולה נגע למחיר שיידרש, שיוצע, או שישולם ולרווח שיופק. בכל היו הנאשמים צד להסדר כובל. זאת מבלי לקבל אישור, היתר זמני או פטור להסדר".

בכתב האישום מציגים באי כוחה של הרשות ציטוטים שנתן מור לעיתונות וכן תכתובות וואטסאפ ופוסטים שהעלתה העמותה בעמוד הפייסבוק שלה. כך, ב"כלכליסט" פורסמה ביוני 2021 כתבה שהכותרת שלה היתה ציטוט של מנכ"לית מסעדת ג'ירף שאמרה "דחינו ודחינו והגיע הרגע להעלות מחירים". דברים אלה לא נאמרו על ידי מור, שגם הוא התראיין לאותה כתבה, אך לטענת הרשות לאחר פרסומם הוא שלח בקבוצת הוואטסאפ של העמותה הפניה לכתבה בצירוף הכיתוב: "פועלים להכין את דעת הקהל לקבל העלאות המחירים ולתת זווית לסיבות להעלאות המחירים שכבר קרו או שיקרו בעתיד הקרוב. עסק צריך לשמור על רווחיות ולאור העלאות המחירים המשמעותיות מצד הספקים יש והנושא מצריך פעולה מצד המסעדות למען שמירה על רווחיות. כמובן כל אחד ושיקוליו הפרטיים במסעדה לפי צרכיו".

בראיון לרדיו FM102, כך על פי כתב האישום, מסר מור כי הרווחיות נשחקה ו"צריך לעדכן מחירים", כי "כשחומרי הגלם עולים צריכים להעלות מחירים" וכן כי "בשביל לשמור על הרווחיות של עסקים... בהחלט צריך להבין שבהקשר הזה נדרשת העלאת מחירים", והעריך כי העלאת המחירים תהיה של "כמה שקלים למנה".

כתב האישום נגד מסעדנים קטנים שנלחמים על לחמם וקיומם, וספק רב אם הם האשמים ביוקר המחיה בישראל, ניתן בזמן שרשות התחרות חוקרת כבר מנובמבר 2021 את הגופים הענקים בענף המזון – רשתות המזון וחברות המזון, בחשד לתיאום מחירים.

החקירה החלה עם דיווחים על פשיטת חוקרי רשות התחרות על משרדי שופרסל ושטראוס וחקירה באזהרה של מנכ"לי החברות בנובמבר 2021 לאחר הצהרות ודיווחים שלהם בנוגע להעלאת מחירים, ונמשכה עם כותרות על פשיטת חוקרי הרשות על משרדי יוניליוור וחקירת בכירים בענף בהם מנכ"ל שופרסל דאז והיו"ר כיום איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל גיורא בר דעה, מנכ"ל ובעל השליטה ביבואנית המזון דיפלומט נעם וימן, רמי לוי מבעלי שיווק השקמה, אייל רביד מבעלי רשת ויקטורי, איתן יוחננוף מבעלי רשת יוחננוף ואריה בוים מבעלי אושר עד.

עו"ד עמית גרוס, שמייצג את עמותת "מסעדנים חזקים ביחד", מסר בתגובה לכתב האישום: "העמותה תזוכה מכל אישום בבוא העת. הכל ייגמר בלי שום דבר".

את תומר מור מייצג עו"ד מתן מרידור.תגיות