אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות התחרות על עסקת הראל-ישראכרט: "מעלה חשש לפגיעה בתחרות בתחום ביטוחי בריאות" ת מיכל כהן הממונה על התחרות | צילום: יריב כץ

ניתוח

רשות התחרות על עסקת הראל-ישראכרט: "מעלה חשש לפגיעה בתחרות בתחום ביטוחי בריאות"

הרשות פרסמה באופן רשמי את נימוקי התנגדותה למיזוג בין שתי החברות - יום לאחר שהראל החליטה לוותר על העסקה, והודיעה כי אין בכוונתה להגיש ערעור על ההחלטה

31.01.2024, 11:59 | גולן חזני ועירית אבישר

רשות התחרות מפרסמת באופן רשמי את הנימוקים להתנגדותה לעסקת הראל-ישראכרט - יום לאחר שהראל הודיעה כי אין בכוונתה להגיש ערעור על החלטת הרשות וכי היא נסוגה מהעסקה.

ההתנגדות של רשות התחרות נובעת ממעמדה הבכיר של הראל בתחום ביטוחי הבריאות. "אחרי תהליך בדיקה ארוך ומקיף נמצא כי המיזוג מעלה חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות בתחום ביטוחי בריאות פרט. אם יאושר המיזוג, קיים חשש שהחברה הממוזגת תוכל לדחוק את מתחרותיה מהשוק או לפגוע בכושרן התחרותי וביכולתן לרסן את כוח השוק שלה", מציינת הרשות.

לפי ההסבר, החשש של הרשות נובע מכך שהפגיעה בתחרות תעשה באמצעות שימוש במידע של ישראכרט, בנוסף למידע של הראל, כדי לקבוע מחיר מותאם אישית ללקוחות ובכך לגרוף יותר רווח מבסיס לקוחות נתון, "באופן שיאפשר להראל למשוך אליה סוכני ביטוח".

הראל,מצייינת הרשות, היא הגוף הגדול בתחום והיקף הפעילות השנתי של תחום הוצאות רפואיות ומחלות קשות בישראל הוא כ-4.5 מיליארד שקל. ישרכארט מחזיקה במקביל מידע רב על לקוחותיה המהווים יותר מ-40% ממחזיקי כרטיסי החיוב הפעילים בשוק.

"מדובר במידע שהוא בעל ערך לצורך ניתוח דפוסי ההתנהלות הכלכלית של הלקוח, באופן שיסייע גם להבין את מידת נכונותו לשלם עבור מוצרי ביטוח שונים וכן היבטים שנוגעים לסיכון הביטוחי של הלקוח".

הממונה בחן, לשום ההודעה, האם ניתן להפיג חשש זה בתנאים, אבל לא השתכנע שהטלת תנאים יכולה להגביל את התמריצים והיכולות שייווצרו לחברה הממוזגת בעקבות המיזוג, באופן שיפיג את החשש התחרותי.


תגיות