אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדוני הנגיד = שלום כיתה א'.. רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: מנחם עוז

אדוני הנגיד = שלום כיתה א'..

31.07.2023, 12:35 | רוני מזרחי, בשיתוף duns 100

האמת? כששמעתי את ההצהרה האחרונה של נגיד בנק ישראל בכנס כלכלנים, בו הצהיר כי אינו מתכוון להוריד את שער הריבית במהלך השנה הקרובה, כל עוד סביבת האינפלציה תישאר סביב 4 אחוזים, נזכרתי בערגה כיצד שושי, מורתי המיתולוגית בכיתה א', לימדה אותנו – לחשב '' אחד פלוס אחד שווה שתיים''.

מבוכתי גברה עוד יותר כאשר הנגיד המשיך ותיאר אל מול כל אנשי הכלכלה הנכבדים את הישגיו במהלך השנה האחרונה, ואת האופן בו 10 העלאות הריבית מנעו אינפלציה חמורה הרבה יותר ובפועל אף הצילו את המשק הישראלי מחורבן גמור.

ובינינו? אם במהלך השנה האחרונה עוד סברתי שיש מקום לחילוקי דעות מקצועיים מול הנגיד, הטוען כי העלאות הריבית חיוניות, זאת למרות העלייה התלולה בהחזר משכנתאות, למרות הכנסת הענף שלנו למיתון ולמרות הירידה של התחלות בנייה במחצית, הרי שכעת הבנתי את העובדה הפשוטה: הנגיד פשוט אינו מבין בכלכלה, בדיוק כפי שתלמיד בכיתה א' אינו יודע את לוח הכפל והחילוק.

ראשית, 10 העלאות הריבית לא רק שלא מנעו אינפלציה, נהפוך הוא, הן סייעו לתדלק אותה, זאת משום שהציבור ציפה כל העת להעלאות ריבית נוספות, מה שכמובן תידלק עוד יותר את הביקושים בשוק.

שנית, המחיר הכלכלי של העלאות הריבית הרצופות היה לכשעצמו איום ונורא וגרם לנזק גדול בעשרות מונים לעומת התועלת, כביכול. כי מה נאמר, למשל, למשפחה שהחזר המשכנתא שלה גדל תוך שנה ב-2000 שקלים לחודש?

רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים | צילום: מנחם עוז רוני מזרחי נשיא לשכת הקבלנים , צילום: מנחם עוז

שלישית, ומה תאמר לקרוב ל-100 קבלנים שפשטו את הרגל משום שלא יכלו לעמוד בנטל המימון בשל ריבית הנשך העולה?

רביעית, ומה תאמר לרבבות מועסקים בענף הבנייה שנותרו מבטלים ללא פרנסה, זאת בשל הצמצום הדרמטי בהתחלות בנייה ובפרויקטים בכלל? האם הורדת האינפלציה בכך וכך עשיריות, שווה את הנזק הזה?

חמישית, וזהו משגה שכל כלכלן מתחיל לא היה עושה אותו: "בזכות" 10 העלאות הריבית, הצטמצמו הכנסות המדינה בעשרות מיליארדי שקלים, ובמיוחד הייתה ירידה דרמטית בהכנסות על מקרקעין, זאת בשל העובדה שהקבלנים כמעט ולא ניגשו כלל למכרזי רמ"י.

ומעבר לכל שורת המשגים הכלכליים של הנגיד, הוא עשה לטעמי טעות של טירון בכך שבחר להצהיר מראש כי לא יוריד את הריבית במהלך כל השנה הקרובה, זאת בניגוד גמור להצהרתו לפני מספר חודשים כי יוריד אותה לרמה של 1.5 אחוזים עד 2024.

אז בשביל מה זה היה טוב, אדוני הנגיד? בשביל להחזיר את שוק הדיור בפרט וענף הנדל"ן בכלל לדיכאון, זאת לאחר כמה ימי חסד שהיו בעקבות עצירת העלאות הריבית בראשית החודש? והלא, אדוני הנגיד , האם אינך יודע שהצהרות מהסוג הזה רק מייצרות מציאות. והאם היית רוצה שהמציאות בענף שלנו, ובמשק הישראלי בכלל, תמשיך להיות שחורה משחור?

חז"ל, אדוני הנגיד, היו נוהגים לומר "לך אל הנמלה עצל, ראה דרכיה וחכם" ואילו אני, שאיני מבין בכלכלה כמוך, אומר לך "לך אל המורה שושי" אולי תלמד ממנה משהו...

*כותב המאמר רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"

d&b – לדעת להחליט


תגיות