אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אלביט מציגה מכ"ם טקטי מתקדם, עם עזרה מהמתחרה לשעבר | צילום: אלביט מערכות

בלעדי

אלביט מציגה מכ"ם טקטי מתקדם, עם עזרה מהמתחרה לשעבר

מתחממת התחרות בין התעשיות הביטחוניות: ניסים הדס, לשעבר מנכ"ל חברת המכ"מים של התעשייה האווירית, אלתא, סייע לאלביט בפיתוח המכ"ם החדש

13.06.2022, 22:21 | אודי עציון

בצעד שמבטא את התגברות התחרות בין התעשיות הביטחוניות הגדולות, חשפה היום (ב') אלביט בתערוכת יורוסטורי בפריז מכ"ם טקטי ראשון מתוצרתה.

מכ"מים הם תחום ההתמחות המסורתי של החברה הבת של התעשייה האווירית, אלתא, שמייצרת מכ"מים טקטיים, מכ"מים למטוסי קרב ולספינות, וכן מכ"מים לכיפת ברזל ולמערכת החץ, ואף כאלו המותקנים בחלק מלווייני הריגול של ישראל מסדרת אופק. אלתא הייתה אחראית ב-2021 ליותר משליש מהכנסות התעשייה האווירית, 1.565 מיליארד דולר, כשתחום המכ"מים היה אחראי ל-79% מהן.


המכ"ם של אלביט, צילום: אלביט מערכות המכ"ם של אלביט | צילום: אלביט מערכות המכ"ם של אלביט, צילום: אלביט מערכות


אולם כעת נכנסת גם אלביט לתחום עם ה-DIAR, מכ"ם טקטי שמסוגל לזהות רחפן מטווח של 12 ק"מ, ואדם מטווח של 15 ק"מ. צוות של חטיבת המודיעין והלוחמה האלקטרונית של החברה, שמקורו בחברת אלישרא שמוזגה עם אל אופ, עסק בפרויקט מספר שנים, וזכה לליווי צמוד של מגויס מפתיע: ניסים הדס, מי שכיהן במשך 11 שנים כמנכ"ל אלתא, ועזב אותה לפני ארבע שנים. הדס (69) נחשב לאחד המומחים הבולטים בארץ בתחום המכ"ם, ובמקביל מנהל סטארט אפ שמפתח מכ"ם לתחום הרכב.ניסים הדס, צילום: התעשייה האווירית ניסים הדס | צילום: התעשייה האווירית ניסים הדס, צילום: התעשייה האווירית


הדס ואלביט אישרו את הדברים. "זה נושא רגיש, אני מעדיף שלא לדבר עליו", אמר הדס לכלכליסט.

אלביט אינה הראשונה שמתחרה באלתא. רפאל שרוכשת מאלתא את המכ"ם למערכת מעיל רוח להגנת טנקים, רכשה ממנה בעבר גם מכ"ם לטיל האוויר-אוויר דרבי שהיא מייצרת. אולם בשנים האחרונות החליף אותו מכ"ם מפיתוח עצמי של רפאל.

אלביט מייצרת מערכת משלה להגנת טנקים ונגמ"שים, חץ דורבן, שבה מותקן מכ"ם של ראדא. באלביט לא שוללים פיתוח עצמי של מכ"ם עבורו בעתיד, אך מבהירים "אנחנו עדיין לא שם".

לפי אלביט המכ"ם החדש הוזמן כבר בידי שני לקוחות זרים, אך בחברה לא מסרו מה שווי ההזמנות.


תגיות