אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ממשלה שמרעיבה ילדים?" אין גבול לציניות של ש"ס סרטון הפרסומת של ש"ס | צילום: צילום מסך יוטיוב

דעה

"ממשלה שמרעיבה ילדים?" אין גבול לציניות של ש"ס

אם לש”ס היה אכפת מהבוחרים שלה, היא היתה דואגת להם לחינוך איכותי ולמקומות עבודה. בפועל היא דואגת בעיקר שהם יישארו הבוחרים שלה ולכן היא מבטיחה שהם יהיו רעבים ואז מסדרת להם את כרטיסי המזון

30.01.2022, 22:35 | שחר אילן

הסרטון "ממשלה שמרעיבה ילדים" שהפיצה ש"ס במוצאי שבת הוא דוגמה קיצונית לחוסר מודעות עצמית. לגיבורת הסרטון אין כסף לקנות בקבוק מיץ. אבל לש"ס יש מספיק כסף להמון חמאה שנמסה על ראשה. ספק אם יש מפלגה שתרמה יותר מש"ס לייצור עוני והנצחה שלו. מדובר, אם כן, לא בממשלה שמרעיבה ילדים אלא במפלגה שמרעיבה ילדים.

קראו עוד בכלכליסט:

בציבור החרדי האשכנזי יש מסורת ארוכה של חינוך ללא לימודי ליבה במטרה להבטיח שהילדים יהיו אברכים ולא יעבדו. אבל עד הקמת ש"ס בשנות השמונים התופעה של אברכים מזרחים ושל ילדים מזרחים שהולכים לחינוך חרדי היתה הרבה יותר חריגה. היה ברור שחוץ מקבוצה מצומצמת של תלמידי חכמים, אנשים עובדים ומפרנסים את עצמם.

שוחד בחירות בלי בושה

אלא שרשת החינוך של ש"ס בני יוסף וארגון התרבות שלה אל המעיין תפקדו מהרגע הראשון כארגוני החזרה בתשובה שמעבירים ילדים ממסלול של השכלה כללית, צבא ועבודה למסלול של ישיבה ללא לימודים כלליים, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה. נכון, בחינוך היסודי של ש"ס לבנים יש לימודים כלליים אלא שהרשת עושה כל מאמץ שהבוגרים ימשיכו ללימודים בישיבות חרדיות. בכך שכפלה ש"ס את המודל של המפלגות החרדיות האשכנזיות של ייצור בוחרים שתלויים במפלגה לפרנסתם. 

במערכת הבחירות חילק משרד הפנים בראשות דרעי כרטיסי מזון בשווי 700 מיליון שקל, שהקריטריונים לקבלתם נתפרו כך שיעדיפו חרדים. במשרד הפנים טענו אז שמדובר בפרויקט חברתי. עכשיו כבר לא צריך להסתיר את שוחד הבחירות והכרטיסים המכונים בסרטון ללא בושה "הכרטיסים של דרעי". אם ש"ס היתה דואגת לבוחרים שלה, היא היתה דואגת להם לחינוך איכותי ומקומות עבודה. בפועל היא דואגת בעיקר שהם יישארו הבוחרים שלה ולכן היא מבטיחה שהם יהיו רעבים ואז מסדרת להם כרטיסי מזון.

הגמוניה לא מודעת

ברקע הסרטון של ש”ס עומדת העובדה שבמפלגה זיהו שיוקר המחיה וההתייקרויות כואבים לציבור שלהם וכדאי לרכוב על הנושא. לתהודה הרחבה הוא זכה בזכות ציוץ של בן כספית על כך שדרעי מפיץ סרטון על רעבים כשהוא עצמו במלון של אלף דולר ללילה. בש”ס מתנחמים בכך שבציבור שלהם כל מתקפה של התקשורת על דרעי רק מסייעת. 

ובכל זאת, אי אפשר שלא לשאול איך בש”ס לא חשבו על כך שראוי לחכות עם הסרטון או שדרעי ינוח במלון צנוע יותר, נניח של 500 דולר ללילה. ברור שזה חיזק מאוד את הדימוי הנהנתני ממילא של דרעי ושל המשפחה שלו. יכול להיות שזה אפילו הוכיח שהם הגמוניה שאינה מודעת להגמוניותה.

לתהודה הרחבה הוא זכה בזכות ציוץ של בן כספית על כך שדרעי מפיץ סרטון על רעבים כשהוא עצמו במלון של אלף דולר ללילה. בש”ס מתנחמים בכך שבציבור שלהם כל מתקפה של התקשורת על דרעי רק מסייעת

ההודעה של הבן ינקי דרעי שהילדים של משפחת דרעי אספו כסף כדי לשלוח את אמא ואבא לארבעה ימים בשוויץ לא כיבתה את המדורה. הרי ינקי דרעי עצמו מונה רק לפני שנה לג’וב המומצא של ראש המחלקה לגיוס כספים בסוכנות היהודית בעלות שכר של 2.3 מיליון שקל לשנה. כלומר לפחות כמשדובר בו זה בעצם העם היהודי לתפוצותיו שסייע לממן לאבא ואמא מלון באלף דולר ללילה.

תגיות