אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפובליקנים או דמוקרטים: איזה צד במפה הפוליטית משקיע טוב יותר במניות? וול סטריט | AP

רפובליקנים או דמוקרטים: איזה צד במפה הפוליטית משקיע טוב יותר במניות?

מסתבר שיש דבר כזה – שתי קרנות סל מחקות שעוקבות אחר תיקי ההשקעות של כל צד בקונגרס האמריקאי; הרפובליקנים מעדיפים מניות יותר מסורתיות כמו נפט, בעוד הדמוקרטים חזקים ב-AI; אז מי מנצח את S&P 500 וגם את יריבו הפוליטי? ניתוח של יאהו פייננס

12.06.2023, 21:52 | נועם לנדמן

הפוליטיקאים המשקיעים הטובים ביותר בקונגרס האמריקאי מוצאים מכנה משותף עיקרי בארבעה החודשים האחרונים – הם מחזיקים במניות טכנולוגיה שנסקו השנה בשל טירוף הבינה המלאכותית שצבע אותן בירוק כהה.

אך המנצחים מבין המחוקקים ב-2023 בוול סטריט הם בעיקר מצד אחד של הפוליטיקה – חברי המפלגה הדמוקרטית. שתי קרנות סל מחקות שעוקבות אחר תיקי ההשקעות של המחוקקים בקונגרס מובילות למסקנה כי הצד הדמוקרטי התעלה על יריבו הרפובליקני, ואף הצליח יותר ממדד S&P 500.

אז מה התשואה אצל המנצחים עד כה בארבה החודשים מאז השקת הקרנות המחקות? הדמוקרטים רושמים עלייה של 5.4% בזמן המדובר, בעוד מדד S&P 500 מטפס ב-3.2% במקביל. ואצל הרפובליקנים? הם בכלל רושמים ירידה של 2% בשווי השקעותיהם.

כל משקיע יכול לרכוש את שתי הקרנות המחקות שכאמור עוקבות אחר השקעות המחוקקים, אך גם אחר השקעות בני משפחותיהם. קרן הסל שמחקה את הדמוקרטים היא בעלת הסימול NANC, בעוד סימול קרן הסל המחקה את השקעות הרפובליקנים היא KRUZ.

הבחירות העיקריות של הדמוקרטים הן מניות טכנולוגיה ובפרט בנושא ה-AI שתופס את מירב תשומת הלב השנה בוול סטריט. המניות העיקריות בהן משקיעים המחוקקים הדמוקרטים ומשפחותיהם הן מיקרוסופט, אמזון, גוגל, אפל ומלכת הבינה המלאכותית אנבידיה.

ואצל הרפובליקנים זה נראה אחרת – השקעותיהם כוללות מניות מסורתיות יותר כמו חברת הנפט האנגלית-הולנדית רויאל דאצ' Shell שנסחרת בשווי של כמעט 200 מיליארד דולר בניו יורק. המניה ירדה ב-4.8% מתחילת פברואר ועד סוף מאי. חברת הטבק פיליפ מוריס היא מניה פופולארית נוספת בקרב הרפובליקנים. היא נפלה ב-13.7% בזמן המדובר.

במקביל לכך מניות הטכנולוגיה טסו בחודשים הללו ובראשן אנבידיה שנסקה ב-93.7%. הניצחון הדמוקרטי אמנם בולט ב-2023, אך אם הקרנות הללו היו קיימות אשתקד המצב היה הפוך אז. זאת משום הזינוק במחירי האנרגיה אשתקד בשל המלחמה באוקראינה שהחלה בסוף פברואר. ב-2021 וב-2022 המחוקקים ניצחו את S&P 500, רפובליקנים ודמוקרטים יחד.

המחוקקים מחויבים לפי חוק לפרסם תצהירים על ההשקעות שלהם, מה שגורם לעתים לקריאות לאסור עליהם להשקיע בשל הקרבה הפוטנציאלית שלהם למידע פנים על השוק. זה קרה למשל בעת משבר הבנקים האזוריים בחודש מרץ, אחרי שהתגלה כי מחוקקים משני צידי המפה הפוליטית מכרו מניות בנקים במהלך המשבר.

מקרה אחר ארע ב-2020 כשמספר מחוקקים מכרו מגוון של מניות לאחר תדרוך פרטי שקיבלו על מגפת הקורונה המממשת לבוא, בטרם נודע לציבור על כך באופן דומה.


תגיות