אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פיתוח תשתיות בארה״ב - הדבר הכי חם בתחום ההשקעות תשתיות של חברת CITYR | באדיבות CITYR

פיתוח תשתיות בארה״ב - הדבר הכי חם בתחום ההשקעות

חוסר יציבות כלל עולמית בשנים האחרונות, בין מגפה ומלחמה לסביבה עסקית משתנה, גורם להרבה משקיעים לחפש אפיקי השקעה אלטרנטיביים, וברמת סיכון נמוכה. אחד מתחומי ההשקעה האלטרנטיביות החמות הינו פיתוח התשתיות, ובמיוחד בארה״ב, שמקצה תקציבי ענק לנושא. מעטים הם אלו שידעו לזהות את תחום ההשקעה הייחודי הזה

31.05.2022, 09:48 | בשיתוף Kaninvest

בעולם ההשקעות האלטרנטיביות ישנו תחום שמתפתח מאוד, בארץ ובעולם, והוא תחום ההשקעה בתשתיות. בלא מעט מדינות, ובמיוחד בארה״ב, הגיעו להבנה כי השקעה בתשתיות אזרחיות ופיתוח ערים, תורמת רבות לכלכלה המקומית ומייצרת הרבה מקומות עבודה. ההבנה של אותן מדינות מובילה אותן לעודד כניסה של יזמים וחברות לתחום התשתיות. הרשויות המוניציפליות מעודדות יזמים ומסייעות להם בהשלמת פרויקטים במהירות וביעילות על ידי הפניית תקציבים ייעודיים, על ידי הטבות והקלות מס, מענקים מיוחדים וזירוז וקיצור תהליכים בירוקרטים.

תחום התשתיות מתחלק לתשתיות אזרחיות ולתשתיות להקמת שכונות למגורים (Master Plan Communities).

בארה"ב, שסובלת מחוסר בתשתיות מספקות ולנוכח גידול האוכלוסייה, ישנה האצה בהשקעה בתשתיות, במיוחד לאחר שהממשל האמריקאי בנה תקציב ענק לפיתוח ושדרוג של התשתיות האזרחיות בכ-2 טריליון דולר. התכנית הרב שנתית נועדה לשקם ולפתח את הכבישים, הרכבות, שדות התעופה, תשתיות המים, האנרגיה והתקשורת.

גם תחום פיתוח שכונות ותשתיות לשכונות מגורים נהנה מצמיחה גבוהה, מכיוון שלאור המחירים מרקיעי השחקים והמחסור הגדול, הנשיא ג'ו ביידן נוקט בצעדים להמרצת דיור בר השגה. הבית הלבן שואף לסגור את "פער אספקת הדיור" בארה"ב בעוד חמש שנים, ולשם כך הוקצו לכך משאבים רבים כגון עזרה סיוע פדרלי ברכישת בתים, הלוואות אטרקטיביות ומימון לקונים דיור בר השגה. צעדים אלה ואחרים הוצגו החודש על ידי ממשל ביידן בתוכנית פעולה לאספקת דיור.

הסיבות העיקריות למחסור הרב בדיור בר השגה הן מגפת הקורונה ובעטיה המעבר לעבודה מהבית, וכן בשל השקעה נמוכה בתשתיות אזרחיות בשנים עברו. התאוצה בהשקעה בתשתיות אלה מאיצה פיתוח של אזורים בעלי צמיחה כלכלית עם הגירה חיובית, אשר יוצרים ביקוש רב לסגמנט זה בעוד שההיצע הקיים אינו מספק. כבר היום ניתן לראות את המגמה הזו במדינות כמו דנוור, אריזונה וטקסס, מדינות בהן יש הגירה חיובית גדולה, צמיחה כלכלית ומחסור גדול בדיור בר השגה.

 פרויקט תשתיות של קבוצת Cityr,  באדיבות CITYR פרויקט תשתיות של קבוצת Cityr | באדיבות CITYR  פרויקט תשתיות של קבוצת Cityr,  באדיבות CITYR

השקעה אטרקטיבית ברמת סיכון נמוכה

הגיוון בתחום ההשקעה בתשתיות תורם ליציבות לאורך זמן, לפוטנציאל רווחים גבוהים מצד אחד וסיכון נמוך מצד שני, מכיוון שישנה חשיפה נמוכה יותר לסיכוני ריבית ואינפלציה. פוטנציאל התשואה בהשקעה בתשתיות לא מושפע ישירות בסביבת ריבית משתנה, מותאמת לסביבת אינפלציה גבוהה ומשתנה וסביבה עסקית דינאמית. עובדה זו מעניקה שקט למשקיעים המעוניינים בהשקעה בטוחה יחסית.

לתחום התשתיות נכנסו גם שחקנים ישראלים בודדים, שנהנים מהמהלך בארה״ב. חברת "שיכון ובינוי" לדוגמה, הקימה את כביש האגרה 288SH, כביש מהיר אשר מהווה את הגישה העיקרית ליוסטון מכיוון דרום ואחד הכבישים העמוסים ביותר בעיר.

כך גם קבוצת Maple X, אשר הוקמה על ידי בעלי CITYR חברה יזמית אמריקאית עם נציגות בישראל . החברה המתמחה בתחום התשתיות בארה״ב, פועלת כבר למעלה מ- 4 שנים, במהלכן סיימה 2 פרויקטים שנמכרו בהצלחה, מפתחת עוד 10 פרויקטים נוספים ובתהליך רכישה של עוד 5 פרויקטים בימים אלו. חברת Maple X מקימה קרן תשתיות ייעודית אשר מנגישה את המשקיעים הישראלים לסגמנט אטרקטיבי זה.

בין השאר, רכשה החברה יחד עם המשקיעים שדה תעופה ביוסטון והפכה אותו לשכונת מגורים, עם למעלה מ-900 בתי מגורים, בית ספר ושירותים קהילתיים. פיתוח תשתיות הוכיח את עצמו כגורם המאפשר צמיחה כלכלית, גידול באוכלוסייה ויצירת מקומות עבודה.

תשתיות של חברת CITYR, באדיבות CITYR תשתיות של חברת CITYR | באדיבות CITYR תשתיות של חברת CITYR, באדיבות CITYR

מנכ״ל Maple X, איתיאל קפלן: ״כאשר הזדמנויות ההשקעה הקונבנציונליות הולכות ופוחתות, ניכרת מגמה ערה הן של גופים מוסדיים והן של משקיעים פרטיים בארה״ב להשקעה בקרנות ייחודיות, הפועלות בתחומים של פיתוח תשתיות. השקעות בסגמנט הזה הן בעלות גורם סיכון נמוך, מותאמות לסביבת אינפלציה גבוהה, ריבית משתנה ומגובות בביקושים אדירים מצד השוק, המתאפיין במחסור חמור בדיור בר השגה.״

מנכ״לית CityR ישראל, יוליה כץ: ״מזה כמה שנים שאנחנו, יחד עם המשקיעים שלנו, מתמקדים בסגמנט פיתוח התשתיות לשכונות בארה״ב. מניסיוננו זהו תחום השקעה מאוד אטרקטיבי היום, בעל שוק צומח ופוטנציאל רווחים גבוה. המטרה שלנו בפתיחת קרן התשתיות השנייה, היא הנגשת תחום ההשקעות האטרקטיבי והצומח הזה למשקיעים כשירים בישראל. זהו תחום לא מוכר לרוב השחקנים הקיימים בשוק ונהנה מפריחה וקידום במיוחד בארה״ב״.

* אין מדובר בהצעה לציבור ו/או בייעוץ השקעה.


תגיות