אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איגוד רופאי בריאות הציבור נגד מדיניות הקורונה של בנט: "אין מקום לצעדים לא מידתיים" רה"מ נפתלי בנט ובכירי משרד הבריאות, אתמול | מוטי מילרוד

איגוד רופאי בריאות הציבור נגד מדיניות הקורונה של בנט: "אין מקום לצעדים לא מידתיים"

רה"מ הציע בשבוע האחרון להטיל סגר על לא מחוסנים, לסגור את נתב"ג ולבטל את הכיתה הירוקה. איגוד הרופאים של הר"י הודיע: "תועלת הצעדים לבריאות הציבור לא מוכחת, כפי שהודגם בפארסת איכון השב"כ. יש להימנע ממגבלות גורפות על מעבר בין מדינות, לאור נזקן הרב", וציין עוד כי אין לממשלה תוכנית עבודה המתמקדת במניעת תמותה ותחלואה קשה

12.12.2021, 12:39 | אדריאן פילוט

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית (הר"י) שיגר לפני דקות אחדות הודעה ובה ביקורת ברורה על מדיניות הממשלה החדשה שמוביל ראש הממשלה נפתלי בנט. 


קראו עוד בכלכליסט:


"האיגוד קורא לממשלה ולכנסת להקפיד על החלטות מקצועיות ומידתיות במענה לזן האומיקרון המדאיג. זן האומיקרון מתפשט בעולם ומעורר דאגה בקרב רשויות בריאות למרות שאין כרגע עדויות על אלימות מוגברת. טוב שבישראל מגלים דריכות ומתייחסים ברצינות לאיום. עם זאת, אין מקום לצעדים לא מידתיים, שתועלתם לבריאות הציבור לא מוכחת, כפי שהודגם בפארסת איכון השב"כ", מציינים בהודעה. 


חיסון ילדים לקורונה, עופר צור חיסון ילדים לקורונה | עופר צור חיסון ילדים לקורונה, עופר צור


אתמול התפרסמו נתונים על התפתחות הזן האומיקרון בישראל והם די מפתיעים. ראשית כל, מסך 106 נבדקים (או עם חשד גבוה להדבקה), כ-60% הם ללא סימפטומים בכלל, כאשר רק אחד חולה קשה (לא מחוסן), נתונים שמחלישים את הטענה כי האומיריקון הוא זן אלים מאוד. כמו כן, מתוך ה-55 הנדבקים בוודאות, הרוב המוחלט (יותר מ-76%) הם "מוגנים" (מחוסנים בבוסטר, או במנה שנייה שלא עברה חצי שנה או מחלימים שלא עברה חצי שנה ממועד מחלתם), דבר שמחליש את התיאוריה כי החיסון מונע הדבקה.   

לכן, האיגוד יוצא עם מסר חד וברור: "ראוי להגדיר אסטרטגיה כוללת ריאלית המתמקדת במניעת תמותה ותחלואה קשה וממנה להכין תוכנית עבודה, על בסיס מקצועי". קרי, באיגוד סבורים כי אין כעת אסטרטגיה ריאלית. יתרה מזו, באיגוד מפצירים להתרכז ב"תחלואה קשה ותמותה" ופחות בהדבקה. נזכיר כי בדיונים האחרונים הציע ראש הממשלה לשקול סגר ללא מחוסנים, הפסקת מודל הכיתה הירוקה וסגירה גורפת של נתב"ג - לא רק לזרים. הצעות האלו זכו להתנגדות גורפת ולהרמת הקול של שר הבריאות, ניצן הורוביץ, שהתנגד לכלל הצעדים. 


בדיקות קורונה בנתב"ג, צילום: רויטרס בדיקות קורונה בנתב"ג | צילום: רויטרס בדיקות קורונה בנתב"ג, צילום: רויטרס


ביקורת נוספת נשמעת מהמדיניות של הממשלה כלפי נתב"ג שעדיין נותר סגור לזרים ואין אופק לפתיחתו, מהלך שנתן את המכה הסופית לענף התיירות הנכנסת שהמתינה שנה וחצי לחדש את הפעילות וכמה ימים אחרי המועד מיועד (תחילת נובמבר), נסגרה שוב. "ארגון הבריאות העולמי ממליץ להימנע ממגבלות גורפות על מעבר בין מדינות, לאור נזקן הרב ותועלתן המפוקפקת", כך נכתב.

"קצב ההתפשטות של הזן הוא גבוה ביותר, אנחנו רואים את הנתונים מהעולם. אני מוטרד מזה, ומחויב לעשות הכל כדי לעכב את קצב חדירת הזן ארצה בצורה רחבה", אמר אמש בנט לראשי קופות החולים. לדבריו, "הסיבה שהמצב בישראל טוב היא שפעלנו במהירות ובנחישות. קוראים לזה הפרזה? אני קורא לזה אחריות. ככל שנגן על ישראל מכניסת האומיקרון בגבולות, נוכל לשמור על המשק פתוח ולאפשר את המשך שגרת החיים".

האיגוד גם רומז כי הכוונה להחמיר עם התו הירוק (הפעלתו גם בקניונים) עלול להתברר כהחלטה לא נכונה: "התו הירוק הוא כלי חשוב אך יש לעשות בו שימוש מושכל". 

באיגוד מזכירים מנגד כי "יש צעדים מקצועיים מוכחים לעידוד התחסנות שטרם מוצו. מערך בריאות הציבור ממשיך לסבול ממחסור נוראי בכוח אדם ומשאבים, המסכן את בריאות הציבור". האיגוד שב וקורא לחזור לצעדים הבסיסיים ומכנה את הצעדים אשר הוצעו לאחרונה כפעולות "כוחניות": "פעילויות קידום בריאות ורתימת הציבור להתנהגות זהירה על ידי הימנעות מהתקהלויות, שמירה על הבריאות והקפדה על היגיינה תסייע להתמודדות ארוכת הטווח יותר מפעולות כוחניות".

תגיות