אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרמטכ"ל נגד החוק לפטור מגיוס של חרדים: "עמדתנו ברורה – גיוס לכולם" הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: עמית שאבי

הרמטכ"ל נגד החוק לפטור מגיוס של חרדים: "עמדתנו ברורה – גיוס לכולם"

בנאום שנשא בקריה אמר רא"ל הרצי הלוי: "מול סימני השאלה אני רוצה להציב סימני קריאה. מדינת ישראל חייבת למען ביטחונה להמשיך ולקיים את מודל צבא העם המחייב גיוס מכמה שיותר חלקים באוכלוסיה". הוא יצא נגד "קולות מבחוץ המנסים להשפיע על צה"ל" והבהיר: "אנחנו לא בוחרים צד"

06.09.2023, 19:38 | יובל שדה

הרמטכ"ל הרצי הלוי יוצא היום באופן גלוי נגד היוזמה להעניק פטור גורף מגיוס לבני ישיבה חרדים. בנאום שנשא הערב בטקס "אמץ לוחם" בקריה, אמר הלוי: ״בימים אלה מתקיים שיח ער על מקומו של צבא העם. מול סימני השאלה, אני רוצה להציב סימני קריאה. מדינת ישראל חייבת למען ביטחונה להמשיך ולקיים את מודל צבא העם. זהו מודל המחייב גיוס מכמה שיותר חלקים באוכלוסייה הישראלית".

לדברי הלוי, בהתאמות הנכונות, יש מקום ויש דרך ליישם זאת בחברה הישראלית המתפתחת. עמדתנו ברורה – גיוס לכולם. במשך שבעים וחמש שנה – זה סוד כוחו של צה"ל. בייחוד בימי מחלוקת בחברה הישראלית, צה"ל הוא הפתרון המאחד והמלכד, ויש בו מקום לכולם".

עוד אמר כי "מול צעירים השוקלים לא להתגייס, האמירה היא ברורה: אנחנו נחיה כאן, במדינת ישראל, תמיד. לשם כך עלינו להגן. כל מי ששוקלים לא להתגייס, ישאלו את עצמם מה יהיה אם כולם ינהגו כמותם. בימים של מחלוקת, קשה ככל שתהיה, אסור לאבד כיוון. צה"ל הוא המקום הנכון להיות בו״.

הלוי יצא גם נגד "קולות מבחוץ המנסים להשפיע על צה"ל, קולות שאינם אמונים על הביטחון ואינם נושאים באחריות לו". הלוי אמר כי "אנחנו בצה"ל לא בוחרים צד. עלינו מוטלת האחריות הבלתי מתפשרת לכשירותו של צה"ל וללכידות השורות בו. לא רק היום, כי אם לשנים רבות קדימה. אנו מתנגדים לכל שימוש שנעשה במדים לטובת המחלוקת, בסדיר ובמילואים – המדים אותם מדים. צה"ל בוחר תמיד להגן על המדינה. בכל מצב, מול כל אויב ומול כל אתגר. בנחישות וללא תנאי".

פרטי חוק הפטור מגיוס שהקואליציה מקדמת אינם סגורים ובימים אלו מתנהל דיון ב"צוות חוק הגיוס" שמוביל מזכיר הממשלה יוסי פוקס, ובו משתתפים נציגי הסיעות החרדיות, צה"ל, השירות הלאומי-אזרחי, משרד הביטחון, משרד האוצר ומשרד המשפטים. למרות שהפרטים אינם סגורים, בסיעות החרדיות מבקשים להסדיר בחוק מתן פטור גורף מגיוס לבני ישיבות.


תגיות