אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוולנטיינ'ז דיי: אלפי נהגי חברות שיתוף נסיעות ישבתו בדרישה לשכר הוגן נהגי אובר וליפט מפגינים | צילום: REUTERS/Brian Snyder

בוולנטיינ'ז דיי: אלפי נהגי חברות שיתוף נסיעות ישבתו בדרישה לשכר הוגן

הנהגים מוגדרים כפרילנסרים ולכן אינם זכאים להטבות המוענקת לשכירים. הם מאשימים את אובר, ליפט וחברת משלוחי המזון דורדאש בגביית עמלות גבוהות באופן חסר פרופורציה - כזה שלא משאיר להם רווח. הנהגים ישבתו מחר ברחבי ארה"ב

13.02.2024, 11:20 | חדשות חוץ

אלפי נהגים של חברות שיתופי הנסיעות אובר וליפט וחברת משלוחי המזון דורדאש הודיעו כי ישבתו ברחבי ארה"ב מחר (ד') במהלך חגיגות הוולנטיינ'ס, בדרישה לשכר הוגן.

הנהגים מוגדרים כפרילנסרים ולכן אינם זכאים להטבות המוענקת לשכירים. הם מאשימים את הפלטפורמות בגביית עמלות גבוהות באופן חסר פרופורציה. "נמאס לנו לעבוד 80 שעות בשבוע רק כדי בקושי לגמור את החודש, לפחד כל הזמן על הבטיחות שלנו ולדאוג מכך שינטרלו אותנו בלחיצת כפתור", מסרה קואליציית Justice For App Workers המייצגת מעל 100 אלף נהגים.

הארגון מתכנן לערוך הפגנות מחר בשדות תעופה מרכזיים בעשר ערים, ביניהן אוסטין, שיקגו, מיאמי, אורלנדו ופילדלפיה. כמו כן מתוכננת הפגנה מחוץ למשרדי אובר. הנהגים לא יספקו הסעות לנמלי התעופה ומהם בין השעות 11 בבוקר לאחת בצהריים. "בכך שלא משלמים לנהגים שכר הוגן, הם בקושי יכולים להרשות לעצמם לקנות את מוצרי היסוד", אמר ל-NBC ניוז הנהג שנטאן המפרי מדאלאס.

עם זאת, באובר הפחיתו מחשיבות האירוע וטענו כי מחאה דומה בשנה שעברה כלל לא השפיעה על העסקים. "הכנסות הנהגים נותרו חזקות ברבעון הרביעי של 2023", נמסר מהחברה. עוד הוסיפו כי מרבית הנהגים מרוצים מההכנסה שלהם.

בליפט התחייבו כבר בשבוע שעבר שהנהגים יקבלו לפחות 70% מתשלום הלקוחות, זאת כחלק מניסיונות החברה להגביר את השקיפות סביב השכר לנוכח ביקורת מצד הנהגים. "אנחנו עובדים כל הזמן לשיפור החוויה של הנהגים", הדגישו.

לפי נתונים שאספה חברת המחקר Gridwise, שכר הנטו החודשי הממוצע של הנהגים באובר נפל בשנה שעברה ב-17.1%, זאת בעוד השכר בליפט עלה ב-2.5%.

תגיות