אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר הורוביץ מבקש למנות את יו"ר ועד העובדים בכללית לדירקטוריון החברה שר הבריאות ניצן הורוביץ | דנה קופל

פרסום ראשון

השר הורוביץ מבקש למנות את יו"ר ועד העובדים בכללית לדירקטוריון החברה

שר הבריאות התבקש לשנות את התקנון כדי לאפשר למנות את אלי כהן למנכ"ל הקופה. הורוביץ ניצל את ההזדמנות כדי לבקש מיו"ר הקופה יוחנן לוקר לאפשר ליו''ר הוועד, פרוספר בן חמו, להיות חלק מהדירקטוריון. לוקר בתגובה: "אתה כורך מין בשאינו מינו"

22.12.2022, 16:43 | אדריאן פילוט

שר הבריאות ניצן הורוביץ מבקש למנות את יו''ר ועד העובדים בקופת חולים כללית, פרוספר בן חמו, לחבר דירקטוריון הקופה. כך עולה ממכתב ששיגר הורוביץ ליו''ר הקופה יוחנן לוקר בתחילת השבוע והגיע לידי "כלכליסט".

כפי שפורסם ב"כלכליסט", לוקר מבקש לשנות את תקנון הקופה כדי שיתאפשר למנות את אלי כהן, ממלא מקום המנכ"ל, למנכ"ל קבע. הדרישה של לוקר מגיעה על רקע העובדה כי אשתו של כהן, אמירה כהן, מכהנת בקופה בתפקיד בכיר (מנהלת בינוי ופרויקטים, האחראית על כל הנדל"ן של הקופה), בעוד תקנון הקופה קובע כי לא ניתן להתמנות למנכ"ל כל עוד קרוב משפחה מועסק בקופה.

במכתב תשובה ללוקר בנוגע לבקשתו לשנות את תקנון הקופה, כתב הורוביץ: "בעודי בוחן את השינוי המוצע, אבקשך לבחון ביצוע שינוי נוסף בתקנון הנוגע למינוי בעלי תפקידים בקופה. תקנון שירותי בריאות כללית אוסר על אדם המועסק בשירותי בריאות כללית להתמנות למועצה או לדירקטוריון. זהו כלל המייצר ממשל תאגידי גרוע".

"העובדים הם נשמת אפן של הקופות", הוסיף הורוביץ. "קולם של העובדים צריך להישמע לא רק בישיבות ועד ואספות עובדים, אלא גם במקום בו מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר לגבי מצבה ועתידה של החברה וכוח האדם שבה. כדי להבטיח כי קופת החולים מציבה בראש מעייניה את האינטרס הציבורי הרחב וכדי לחזק את הקיימות שלה, נדרש לתת לה כלים נוספים, ובראשם מינוי נציגי עובדים לדירקטוריון".

בסוף המכתב דורש הורוביץ מלוקר: "במקום האיסור הקיים, אבקשכם לבחון מנגנון המורה על שילוב עובדים המועסקים בשירותי בריאות כללית במנגנוני הממשל התאגידי של הארגון באופן משמעותי ובהתאם למקובל במוסדות וחברות ציבוריות".

יו''ר הכללית, יוחנן לוקר, הביע מורת רוח מהבקשה של הורוביץ. במכתב תגובה ששיגר להורוביץ הוא כתב: "במכתבך אין כל מענה לבקשה שלנו. אתה כורך מין בשאינו מינו". לוקר הוסיף גם עקיצה להורוביץ: "הזמן דוחק. להזכירך, אתה ביקשת להחיש את עבודת האיתור והמינוי".

כמו כן לוקר הזכיר להורוביץ, שיעזוב את התפקיד בימים הקרובים, כי "סמכות שר הבריאות שלא לאשר שינויים בתקנון קיימת רק אם מדובר בשינויים הפוגעים בניהולה העצמאי והתקין של הקופה. חשש זה אינו מתעורר בשום צורה".

גורמים בכללית הסבירו כי העיקרון שהורוביץ מציע נכון, אבל היישום "עלול להרוס סופית את הכללית", שכן בן חמו הוא ממילא האיש החזק ביותר בקופה. למעשה הדירקטוריון הוא המקום היחיד בו ידו הארוכה של בן חמו אינה מגיעה.

לדברי אותם גורמים, כל מינוי של מנהל בכיר בכללית עובר דרך בן חמו טרם אישורו. כך למשל המנכ"ל לשעבר נועז בר ניר נאלץ להתפטר שנה לאחר שמונה כי יו"ר הוועד לא היה מרוצה מתפקודו. כמו כן בן חמו לא היה מרוצה גם מהחלטתה של המנכ"לית הקודמת, רות רלבג, לבצע שינוי ארגוני מבני ותהליך התייעלות, ולפנות למשטרה כדי שתפתח בחקירה פלילית בבית החולים קפלן בעקבות חשד להטיית מכרזים וקבלת שוחד לכאורה. קפלן הוא בית חולים של הכללית, שם החל בן חמו את הקריירה שלו כעובד הכללית וכבכיר בוועד העובדים. בסופו של דבר גם היא התפטרה מתפקידה.

תגיות