אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רואות קדימה רואות רחוק נשות המקצוע המובילות מחברת קרדן נדל"ן, | יח"צ

רואות קדימה רואות רחוק

איילת נעים-לבנון, נעמה ארליך וסיוון היללי, נשות מקצוע מובילות מחברת קרדן נדל"ן, מדברות על התחדשות עירונית, על פרויקטים בפריפריה ועל מה צריך לבדוק לפני שחותמים עסקת נדל"ן

02.03.2022, 12:22 | בשיתוף עוברות ושוות

תחום הנדל"ן בישראל לא יורד מסדר היום הציבורי. מחירי הדירות נוסקים, המשכנתאות מתייקרות והשאלה מתי ואם כדאי לקנות נכס תמיד רוחשת באוויר. כינסנו לשיחה את סיוון היללי, סמנכ"לית שיווק, איילת נעים-לבנון, סמנכ"לית כספים והיועצת המשפטית, נעמה ארליך כץ – שלושתן מחברת קרדן נדל"ן כדי לשמוע על חוויותיהן כנשים שעובדות בענף גברי יחסית, ודעתן על מצב השוק בארץ. היללי פותחת את השיחה בהצהרה מפתיעה בנוגע לדימוי הגברי של הענף. "כמי שעובדת בתחום לא מעט שנים, תמיד שמחתי לראות שיש במחלקות מסביבי המון נשים. למשל, במחלקות של ייעוץ משפטי או בתחום השיווק. בתחום התכנון אפשר לראות אפילו דומיננטיות של נשים, לדוגמה בתחום של אדריכלות, שפעם היה נחשב למקצוע גברי במובהק, וכמובן בתחום עיצוב הפנים. אני מודה שאין מספיק מנכ"ליות של חברות נדל"ן ואין מספיק נשים שמובילות פרויקטים יזמיים של בנייה ומקווה מאוד שנראה שינוי גם בתחומים האלה בשנים הקרובות. אין סיבה שלא".

היללי."התחדשות עירונית נכונה היא הסתכלות מדינית"., יח"צ היללי."התחדשות עירונית נכונה היא הסתכלות מדינית". | יח"צ היללי."התחדשות עירונית נכונה היא הסתכלות מדינית"., יח"צ

לדברי נעים-לבנון: "אפשר לראות שמספר הנשים בענף עלה בשנים האחרונות. בתפקידי כאשת כספים אני נוכחת בלא מעט פורומים מקצועיים, אני רואה לא מעט נשים פעילות, שזה נהדר. בסקטור הנדל"ן בכלל ובסקטור הבנייה בפרט אפשר לראות עלייה במספר הנשים בשיווק ובמחלקה המשפטית יש נשים בתחומי ההנדסה והכספים. אבל עדיין אחוז הנשים בתפקידים בכירים הוא נמוך. יש ענפים כמו ענף הבנקאות שבהם רואים נוכחות נשית גדולה יותר.

שאלה: תחום הנדל"ן מגיע לכותרות בעיקר על רקע העלייה המטורפת של מחירי הנכסים בישראל והתסכול ההולך וגובר של הציבור. מה דעתכן בעניין?

היללי: "אני חושבת שנשפכות הרבה מילים בנושא, אבל בשורה התחתונה המדינה ערה למצב השוק, ככל שהמחירים עולים, היא נהנית מהמיסוי הגבוה שמשלמים רוכשי הדירות".

נעים-לבנון: "בעצם המדינה היא המחוללת הראשית של העלייה במחירים", היא מבהירה, "רוב הקרקעות בארץ הן בבעלותה והיא זאת שמשפיעה על המחירים שלהן, ברגע שנקבע מחיר קרקע גבוה במכרז של המדינה זה משפיע על כלל השוק ומקדם את עליית המחירים".

איילת נעים לבנון."מספר הנשים בענף עלה בשנים האחרונות"., יח"צ איילת נעים לבנון."מספר הנשים בענף עלה בשנים האחרונות". | יח"צ איילת נעים לבנון."מספר הנשים בענף עלה בשנים האחרונות"., יח"צ

לשמור על צביון הארץ

בשנים האחרונות חברת קרדן החלה להוביל פרויקטים של התחדשות עירונית במרכז הארץ וגם בפריפריה. "התחדשות עירונית לא רק תורמת לאזרח. בשנה האחרונה ראינו באופן מצמרר התמוטטות של מבנה מגורים בחולון. אנחנו יודעים שיש בעיה של בטיחות של מבנים. פרויקטים מהסוג הזה נותנים הזדמנות לטפל בסוגיה הזאת", מסבירה נעים-לבנון, "מעבר לזה, יש כאן גם פן תדמיתי שמאפשר לערים ותיקות לחדש את פניהן.

מה העצה הכי טובה שאתן יכולות לתת למי ששוקל לרכוש נכס בעתיד הקרוב?

ארליך-כץ: "כיועצת משפטית אני יכולה לומר שבעיניי כל עסקת נדל"ן מוצלחת מתחילה בבחירה של ייעוד ומטרת הנכס הנרכש, צפיות לשימוש ולתשואה מהנכס וכפועל יוצא מכך למידת הסיכון והחשיפה הכלכליים ברכישה ונגמרת בבחירה ובליווי של אנשי מקצוע אמינים ומנוסים. כמובן שיש חשיבות מיוחדת לליווי המשפטי של כל עסקת נדל"ן. אחד הדברים החשובים שעומד לנגד עיני הצוות המשפטי בקרדן נדל"ן הוא התחשבות בצורכי הלקוח מתוך ההבנה שמדובר בעסקה מורכבת, חד-פעמית וטעונה רגשית. אנו רואים את הלקוח כשותף לדרך ומלווים אותו עד לרגע החתימה על החוזה ולאחר מכן, בתהליך הבנייה והמסירה ולאחריה. אם כלקוח אין לך את המעטפת השירותית הזאת, ההוצאה לפועל של העסקה תהיה קשה יותר".

ארליך. "החוכמה היא לראות את הפוטנציאל של המקום ושל הנכס"., יח"צ ארליך. "החוכמה היא לראות את הפוטנציאל של המקום ושל הנכס". | יח"צ ארליך. "החוכמה היא לראות את הפוטנציאל של המקום ושל הנכס"., יח"צ

איפה הקושי המרכזי?

ארליך-כץ: "הסכמי מכר הם מסמכים מורכבים, שאיש או אשת מקצוע צריכים לעבור עליהם. אם זה בנוגע למועדי התשלום והמסירה או אפשרות לעריכת שינויים בנכס, רישום הבית המשותף וכדומה. הלקוח או הלקוחה חייבים להיות מעורבים אישית. הם צריכים להבין את העסקה ומכאן המשמעות החשובה של צוות שנותן את כל ההסברים הנחוצים ומאפשר לקבל החלטות נכונות וטובות באופן עצמאי ומושכל".

היללי מוסיפה: "מבחינת ההשקעה הפיננסית חשוב לא לקפוץ מעל לפופיק. תבדקו מהו ההון העצמי שלכם ותתאימו אותו למחיר הנכס המבוקש כדי שלא 'תיחנקו' כלכלית בעתיד. יש עליית מחירים בעיקר בסביבת גוש דן, אז צאו וחפשו במקומות מרוחקים יותר בדרום ובצפון הארץ. אני מאמינה שאפשר לקנות שם נכסים שיניבו תשואות יפות. כמובן, שצריך להשקיע בבדיקה מוקדמת של אזור הרכישה.

תגיות