אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי ההדלפה: דרעי פועל לדחות בחצי שנה את פרסום החלטת בג"ץ בנוגע לעילת הסבירות אריה דרעי | צילום: אלכס קולומויסקי

אחרי ההדלפה: דרעי פועל לדחות בחצי שנה את פרסום החלטת בג"ץ בנוגע לעילת הסבירות

בשבוע שחלף הודלף כי בג"ץ צפוי לבטל את החוק לביטול עילת הסבירות, ברוב של 8 מול 7; פסק הדין אמור להתפרסם בתוך שבועיים - שלושה חודשים אחרי פרישתן של הנשיאה אסתר חיות והשופטת ענת ברון; כעת מבקש יו"ר ש"ס לקדם הצעת חוק שתאפשר לדחות את הפרסום בשישה חודשים; גדעון סער: אתנגד לכל ניסיון לדחות פרסום פסקי דין

31.12.2023, 21:34 | צבי זרחיה

יו"ר ש"ס אריה דרעי פועל לדחיית הפרסום של פסקי הדין בעתירות נגד החוק לביטול עילת הסבירות וחוק הנבצרות, הצפוי בשבועיים הקרובים. בשבוע שעבר הודלף כי בג"ץ צפוי לבטל את החוק לביטול עילת הסבירות, ברוב של 8 מול 7.

דרעי הנחה את שר הפנים משה ארבל, יו"ר הסיעה ח"כ ינון אזולאי וחבר ועדת החוקה ח"כ ארז מלול לקדם הצעת שתאפשר פרסום פסקי דין של שופטים פורשים עד תשעה חודשים מפרישתם לעומת עד שלושה חודשים כיום כשמדובר בהכרעה בנוגע לחוק יסוד. הנימוק שהציג דרעי הוא כי "פרסום פסקי הדין יביא להעמקת השסע בעם בזמן המלחמה, בשעה שחיילינו מחרפים נפשם על הגנת הארץ".

פרסום פסקי הדין האמורים צפוי עד אמצע ינואר, לנוכח פרישתן באמצע אוקטובר 2023 של הנשיאה הקודמת אסתר חיות והשופטת ענת ברון. אם ההצעה תאושר - הפרסום יידחה לאמצע יוני 2024.

הקואליציה אמנם נהנית מרוב של 64 ח"כים, ואולם בכנסת מעריכים שחקיקה כזו תדרוש הסכמה גם של האופוזיציה, וכי יהיה קשה מבחינה ציבורית לאשרה באופן חד צדדי. בינתיים הודיעה יש עתיד כי היא מתנגדת ליוזמה. גם גדעון סער מהמחנה הממלכתי, שהצטרפה לממשלה, הודיע הערב כי "יתנגד לכל ניסיון (אם יהיה כזה) למנוע באמצעות מחטף חקיקתי פרסום פסקי דין של בית המשפט העליון. נסיון כזה הוא חמור במיוחד משום שיתבצע ע"י המחוקק לגבי פסיקה שעניינה ביקורת שיפוטית עליו. אני אומר זאת ללא תלות בתוכן הפסיקה".


תגיות