אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל: לצמצם השכר והסמכויות של יו"רים בבנקים ללא גרעין שליטה צילום: יריב כץ

נחשף בכלכליסט

בנק ישראל: לצמצם השכר והסמכויות של יו"רים בבנקים ללא גרעין שליטה

שכר היו"רים בבנקים האלה יתבסס על שכר הדירקטורים - במערכת הבנקאות מעריכים כי המשמעות היא ירידה של 20%-50%. המפקח על הבנקים: "ההוראות ימנעו טשטוש זהויות ופעילויות בין תפקידי ההנהלה לתפקידי הדירקטוריון"

13.07.2021, 10:04 | עירית אבישר

הפיקוח על הבנקים פרסם היום (ג') טיוטת הנחיות הקשורה לסמכויות ולתגמול יו"ר בבנקים ללא גרעין שליטה. 

הטיוטה, שנחשפה לראשונה בכלכליסט, קובעת גבולות גזרה ליושבי ראש בבנקים שכאלה, מדגישה כי עליהם להקפיד שלא להתערב בפעילות ההנהלה, והיא אף צפויה להביא לירידה בשכרם. נזכיר כי ישנם כיום שלושה בנקים ללא גרעין שליטה בישראל: לאומי, פועלים ודיסקונט. ההנחיות לא יחולו על בנקים עם גרעין שליטה (מזרחי טפחות והבינלאומי).

בבנק ישראל טוענים כי ההנחיות הללו יביאו לחיזוק מעמדו של היו"ר: "הוראותינו אלה מחזקות ומעצימות את מעמד הדירקטוריון כולו, לרבות העומד בראשו.  ההוראות מיישמות את ההפרדה הבסיסית הנדרשת בין עבודת הדירקטוריון בבנק כגורם מפקח ומתווה מדיניות לבין תפקידי הנהלת הבנק כגורם עסקי ביצועי. הוראות אלו חשובות במיוחד להבהרה ולמניעת טשטוש זהויות ופעילויות בין תפקידי ההנהלה לבין תפקידי הדירקטוריון, ובכלל זה תפקידיו של יו"ר הדירקטוריון, ובמיוחד כשמדובר בבנק בלא גרעין שליטה", מסר המפקח על הבנקים יאיר אבידן.

אלא שגורמים בקרב חלק מהבנקים חשבו שהמטרה היא הפוכה, החלשה כוחו ומעמדו של היו"ר בבנקים ללא גרעין שליטה, והפיכתו לדירקטור קצת יותר משודרג.

"ממשל תאגידי נאות"

לפי הטיוטה, הדירקטוריון נדרש להגדיר במפורט את תפקידיו וסמכויותיו של היו"ר, "באופן שלא יחרגו מהתפקידים והסמכויות המוקנים לו לפי הוראות החוק ובאופן שלא ייווצר עירוב בין תפקידיו ואופן ביצועם לבין תפקידי ההנהלה", כותבים בבנק ישראל. 

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, צילום: יריב כץ המפקח על הבנקים, יאיר אבידן | צילום: יריב כץ המפקח על הבנקים, יאיר אבידן, צילום: יריב כץ

בבנק ישראל מסבירים כי דרישה זאת עולה בקנה אחד עם עקרונות היסוד של ממשל תאגידי נאות המחייבים הפרדה ברורה ומובהקת בין הגורם המתווה מדיניות ומפקח, שהוא הדירקטוריון ושבראשו יושב ראש הדירקטוריון, לבין הגורם המבצע שבראשו המנכ"ל, וזאת כדי שהפיקוח יהיה אפקטיבי. 

בנוסף הטיוטה מסדירה בצורה פורמלית את הגמול שיקבל יו"ר בבנק ללא גרעין שליטה, כך שגם דח"צ יוכל להתמנות ליו"ר, וליהנות מתגמול שהוא מעבר לתגמול שמגיע לו כדח"צ. לפי הטיוטה, שכר היו"ר יתבסס על השכר של הדירקטורים בבנק, "בהתחשב בתשומות הנוספות שנדרשות מיושב ראש הדירקטוריון לשם ביצוע תפקידיו לעומת אלה שנדרשות מיתר הדירקטורים, כפי שיקבע הדירקטוריון בהתאם לשיקול דעתו", מציינים בבנק ישראל.

יו"ר בנק לאומי סאמר חאג יו"ר בנק לאומי סאמר חאג' יחיא | צילום: אוראל כהן יו"ר בנק לאומי סאמר חאג

במערכת הבנקאית מעריכים כי משמעות הצמדת השכר לשכר הדירקטורים היא ששכרם של היו"רים בבנקים ללא גרעין שליטה ייחתך ב-20%-50%. הפגיעה המשמעותית תהיה אצל יו"ר בנק לאומי סאמר חאג' יחיא שעלות שכרו אשתקד עמדה על 3.32 מיליון שקל, אחריו נמצא יו"ר דיסקונט שאול קוברינסקי עם 2.88 מיליון שקל ואחריו ראובן קרופיק, יו"ר בנק הפועלים עם עלות שכר של 2.43 מיליון שקל. בבנקים נערכו להילחם בהנחיות, ושכרו סוללת עורכי דין, אולם כרגע נראה שבבנק ישראל מתקדמים עם היוזמה, ופרסמו כעת באופן רשמי את הטיוטה.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות