אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הריבית ממשיכה לעלות – איך זה ישפיע על ההאטה בשוק הדיור?

היקף המשכנתאות נחתך ב-50% בתוך שנה, הקונים יושבים על הגדר והבנקים לא ממהרים לחלק משכנתאות. אז מה יהיה? ארז כהן, משפטן ושמאי ז.כ. מחקר וסקרים בע"מ, מסביר על ההשפעות בעקבות המצב בשוק הדיור ומה דרכי הפעולה המומלצות למי שבכל זאת רוצה להיכנס לשוק הנדל"ן.

28.05.2023, 09:58 | בשיתוף מרכז הנדל"ן


הרבה יכול להשתנות בשנה. באפריל 2022 עמד שוק המשכנתאות על היקף שיא של 13.5 מיליארד שקל והנה היום, רק שנה וקצת אחרי, נחתכו המספרים בחצי. הגורם המרכזי הוא כידוע החלטת הנגיד להילחם באינפלציה על ידי העלאת הריבית לרמה של 4.75% - פעולה שהעלתה בכ-30% את החזרי המשכנתאות כשהיום משפחה שלקחה הלוואה של מיליון ₪ תשלם בכל חודש 1,150 ₪ ₪ יותר מבעבר.

ארז כהן, משפטן ושמאי ז.כ. מחקר וסקרים בע"מ, טוען ששם המשחק הוא האטה. אם לדבר במספרים, כבר ניכרת ירידה של כ-50% בכמות העסקאות בשוק הדיור. אך למרות הירידה הדרסטית במשכנתאות עדיין לא רואים קריסת מחירים או אפילו ירידה משמעותית במחירים.

מצד אחד הקונים יושבים על הגדר, הגידול בהחזרי משכנתא מרתיע אותם בעוד רמת ההכנסה שלהם לא עלתה אפילו בשקל, לחלקם אף פחתה. מצד שני הבנקים מאטים את קצב חלוקת המשכנתאות, וללקוחות הם מציעים תנאים משופרים כגון דחיית מועדי החזר, ריביות משתנות וכו'.

כהן צופה כי לבסוף אכן תיבלם האינפלציה והריבית תחדל מלעלות, בינתיים תיווצר מגמה של ירידת מחיר אך לא תהיה קריסה במחירי הנדל"ן. למי שבוער להם לרכוש דירה הוא ממליץ לנהל משא ומתן להורדת מחיר או לשיפור בתנאי משכנתא, בעוד למי שיכול להרשות לעצמו להמתין טוב שלא למהר עם עסקאות כרגע.

אם מעניין אתכם לשמוע עוד על הצפי לשינוי במצב השוק, כיצד הבנקים מתמודדים עם המצב ומה ההמלצה למי שרוצה להיכנס לשוק הנדל"ן – צפו בכתבה המלאה.

לפרטים נוספים>>

תגיות