אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילן מסלימה את הטון: "חדלות פירעון תפגע בהובלת ארה"ב בעולם ובביטחונה הלאומי" שרת האוצר של ארה"ב ג'נט ילן | צילום: רויטרס

ילן מסלימה את הטון: "חדלות פירעון תפגע בהובלת ארה"ב בעולם ובביטחונה הלאומי"

שרת האוצר האמריקאית אמרה את הדברים בכנס G7 ביפן, מספר ימים אחרי שדיברה על "קטסטרופה כלכלית" במקרה שתקרת החוב של ארה"ב לא תעלה עד 1 ביוני – תאריך חדלות הפירעון; בינתיים חלה התקדמות מזערית במו"מ בין הבית הלבן לרפובליקנים בקונגרס

11.05.2023, 15:25 | נועם לנדמן

ג'נט ילן, שרת האוצר האמריקאית, ממשיכה להפעיל לחץ על הקונגרס בארה"ב בנושא תקרת החוב, שעומדת על 31.4 טריליון דולר.

בכנס הארגון הכלכלי הבינלאומי של שבע המדינות המתועשות G7, שבו היא משתתפת ביפן, אמרה היום ילן כי אם הבית הלבן והמחנה הרפובליקני בקונגרס לא יגיעו לפתרון שימנע חדלות פירעון, הדבר יחתור תחת יכולתה של וושינגטון לשמש כמנהיגה עולמית ואף תפגע בביטחון הלאומי של ארה"ב.

רק לפני שלושה ימים אמרה השרה כי חדלות פירעון עשויה לגרום למשבר חוקתי שיוביל ל"קטסטרופה כלכלית" בארה"ב, והיום הוסיפה כי חדלות פירעון "תצית מגמה של דעיכה בהנהגה האמריקאית בעולם ותעלה שאלות על יכולתנו להגן על האינטרסים הביטחוניים שלנו".

בינתיים הנשיא ביידן והמחוקקים הרפובליקנים רשמו התקדמות מזערית בפגישתם ביום שלישי בוושינגטון. מחר ייפגשו שוב הצדדים.

כבר בינואר הזהירה ילן כי "זה קריטי שהקונגרס יפעל בעוד מועד כדי להעלות את תקרת החוב או להשהות אותה. זאת משום שאי מילוי התחייבויות הממשל כלפי בעלי החוב עשוי לגרום נזק בלתי הפיך לכלכלה האמריקאית, לאורח החיים של כל האזרחים ואף לסכן את יציבות הכלכלה הגלובלית".

תקרת החוב היא למעשה סכום הכסף המקסימלי שיכול הממשל לקבל בהלוואות כדי לשלם על התחייבויותיו הקיימות, "כולל תשלום הריבית על החובות, ביטוח לאומי, הטבות רפואיות, משכורות לחיילים, החזרי מס ועוד", כתבה ילן לקונגרס.

חדלות פירעון על איגרות החוב הממשלתיות שמנפיק משרד האוצר עלולה להוביל את הכלכלה האמריקאית לתקופות רעות כמו בשנים 2009-2007, תקופת המיתון הגדול, כך הזהירו כבר בספטמבר 2021 האנליסטים בסוכנות דירוג האשראי מודי'ס.


תגיות