אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משניאים את היהדות": חוק החמץ והרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים אושרו בטרומית יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני | צילום: אלכס קולומויסקי

"משניאים את היהדות": חוק החמץ והרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים אושרו בטרומית

הנוסח שאושר קובע שתיאסר הכנסת חמץ לבית חולים בפסח, אבל בשלב הבא ההחלטה בנושא צפויה לעבור למנהלי בתי החולים; ח"כ שטרן: "עכשיו יהיה יותר חמץ". שר העבודה יואב בן צור מש"ס: "אתם יודעים לכבד כל מיני תרבויות בעולם, אבל כשזה מגיע למסורת היהודית לא יודעים לכבד"

22.02.2023, 17:16 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית שתי הצעות חוק של חברי כנסת מש"ס ויהדות התורה לאיסור על הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח. תמכו בהן 60 חברי כנסת אל מול 49 מתנגדים. עם זאת, הכוונה היא לשנות את נוסח החוק בקריאות הבאות, כך שהחלטה אם להכניס חמץ תועבר למנהלי בתי החולים. בפועל הניסיון מלמד שהמנהלים נכנעים ללחץ החרדים, כדי לא לאבד לקוחות.

מדובר בהצעות חוק עוקפות בג"ץ. באפריל 2020 פסק בית המשפט העליון בדעת רוב, כי אין לבתי החולים סמכות בחוק לאסור הכנסת חמץ לבתי החולים. ההצעה כעת באה להקנות להם סמכות כזו.

כמו כן אושרה בקריאה טרומית הצעת החוק של המפלגות החרדיות המרחיבה את סמכויות בתי הדין הרבניים ומעניקה להם סמכות לשבת כבוררים בדיונים אזרחיים.

ח"כ אליעזר שטרן מיש עתיד האשים בדיון את יוזמי חוק החמץ שבגללם יהיה הרבה יותר חמץ בפסח בבתי החולים. ח"כ שרן השכל מתקווה חדשה אמרה כי הם "משניאים את היהדות".

שר העבודה יואב בן צור מש"ס אמר: "אתם יודעים לכבד כל מיני תרבויות בעולם אבל כשזה מגיע למסורת היהודית לא יודעים לכבד. לא תכפו עלינו חמץ בפסח במרחב הציבורי".

במהלך הדיון השתמשו חברי הכנסת המתנגדים באחת הקריאות שהפכו לסמלה של המחאה וקראו "בושה, בושה". ח"כ דודי אמסלם טען בתגובה ש"אתם בושה לעם ישראל"

שרת החינוך לשעבר יפעת שאשא ביטון אמרה "הכשרת עבריינים, חקיקה פרסונלית, הפיכה משטרית, ריסוק החברה ולדאוג לשני הבתים של ביבי ושרה - אלו הדברים שחשובים לממשלה". ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו: "ראש הממשלה מזמין שרימפס הביתה על חשבון המדינה, האם זה מסתדר עם ערכי היהדות?".תגיות