אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממעבדת שיניים ועד מספרת בעלי חיים: שקד רוצה לתת פטור מרישוי לכ-5,000 עסקים נוספים AP

בלעדי

ממעבדת שיניים ועד מספרת בעלי חיים: שקד רוצה לתת פטור מרישוי לכ-5,000 עסקים נוספים

שרת הפנים צפויה לפרסם הערב להערות הציבור צו המרחיב את הפטור מרישוי לתשעה סוגי עסקים, בהם בין היתר אולפני הקלטות, מכבסות ניקוי יבש ומרפדיות. שקד לכלכליסט: "אחת המטרות החשובות ביותר שהצבתי לעצמי היתה לפעול לצמצום הרגולציה שמקשה על עסקים קטנים"

05.08.2021, 19:23 | שלמה טייטלבאום

שרת הפנים איילת שקד צפויה לפרסם הערב (ה') להערות הציבור צו הפוטר כ-5,000 עסקים מרישיון עסק. ברשימה זו ייכללו העסקים הבאים, מעבדת שיניים, מספרת בעלי חיים, עסקים העוסקים במכירה והובלה של מזון בעלי חיים, מכבסות לניקוי יבש, חנויות פרחים, אולפני הקלטות, חנויות למכירה קמעונאית של מוצרי עישון, ועסקים העוסקים בריפוד (מרפדייה). הצו עתיד להעלות להערות הציבור עוד בסוף השבוע הזה.

קראו עוד בכלכליסט:


יודגש כי על פי החוק, השרה צריכה להתייעץ עם השרים הרלוונטיים. במקרה זה, מדובר בשרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, בשרת הכלכלה ברביבאי, בשר הבריאות הורוביץ, שר החקלאות פורר, ובשר לביטחון פנים ברלב. 

נכון לעכשיו, שקד לא קיימה את חובת ההתייעצות עם השרים. אך מסביבתה נמסר כי היא תבצע את חובת ההתייעצות ביום ראשון בישיבת הממשלה. אך טרם ברורה עמדתם בנושא. 

רישיון עסק הוא חובה המוטלת על עסקים מסוימים בכדי למנוע סכנות לשלום הציבור, לוודא בטיחות של הנמצאים בקרבת העסק, ורשימה של עוד מטרות המופיעות בחוק רישוי עסקים. צו רישוי עסקים הוא הצו המגדיר באופן פרטני אילו סוגי עסקים חייבים ברישיון ואילו לא.

איילת שקד, שרת הפנים , צילום: יואב דודקביץ איילת שקד, שרת הפנים | צילום: יואב דודקביץ איילת שקד, שרת הפנים , צילום: יואב דודקביץ

תהליך רישוי עסק הוא תהליך מורכב וארוך ונחשב לאחד החסמים העיקריים לפתיחת עסקים חדשים בישראל. בדברי ההסבר לצו נכתב כי התיקון הזה, עשוי לחסוך לעסקים בעת ההקמה המצאה של 100 אישורים, ועמידה ב-246 דרישות.

צעד זה של שקד הוא עצמאי ואינו קשור לחוק ההסדרים או לתקציב, אך הוא בהחלט מתחבר לקו הכללי של הממשלה הנוכחית לפעול להפחתת הרגולציה. הפחתת הרגולציה מהווה את אחד הקווים העיקריים של התוכנית הכלכלית שהוצגה לממשלה בראשית השבוע לצד תקציב המדינה. הרפורמות שעוסקות בהפחתת הרגולציה חוצות את משרדי הממשלה הרבים, כך נוכל למצוא את רפורמת היבוא, הקמת רשות הרגולציה, רפורמת הרגולציה בכבאות, ורפורמת רישוי העסקים. 

שקד אמרה לכלכליסט "אחת המטרות החשובות ביותר שהצבתי לעצמי עם כניסתי למשרד הפנים, היתה לפעול לצמצום הרגולציה שמקשה על עסקים קטנים. הרבה מהרגולציה נובעת מחוק רישוי עסקים שנמצא במשרד הפנים. יחד עם סגן השר אביר קארה, יצאנו במבצע לאיתור סעיפים מיותרים, מיושנים וכאלה שלא עומדים בסטנדרט בין לאומי או בהיגיון סביר על מנת לבטל אותם אחת ולתמיד. הצו הנוכחי הוא רק הצעד הראשון בתהליך, אנחנו נמשיך לעבור סעיף סעיף ולעשות סדר".


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות