אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליברמן מאשים את המורים בבריונות: "לוקחים את התלמידים בני ערובה" שר האוצר אביגדור ליברמן | צילום: אלכס קולומויסקי

ליברמן מאשים את המורים בבריונות: "לוקחים את התלמידים בני ערובה"

במסיבת עיתונאים שכינס שבועיים לפני תחילת שנת הלימודים, תקף שר האוצר בחריפות את הסתדרות המורים – "התנהגות בריונית ואלימות לא תשתלם, אנחנו לא נמצמץ". חשף שעלות ההצעה של האוצר למורים עומדת על 4 מיליארד שקל

17.08.2022, 13:02 | שחר אילן

שר האוצר אביגדור ליברמן יוצא בהתקפה חריפה על הסתדרות המורים ומאשים אותה בכוונה להשבית את הלימודים כדי לנצל את מערכת הבחירות. "אני שומע שיש דיבורים שהממשלה חודשיים לפני בחירות לא תוכל להרשות לעצמה שביתה ויש ניסיון לקחת את התלמידים וההורים כבני ערובה ולפוצץ בכל מקרה ולקבל ברגע האחרון הרבה יותר ממה שאנחנו מסוגלים לתת", אמר במסיבת עיתונאים שכינס במשרד האוצר יחד עם הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן.

לדבריו, "במקרה שלי התנהגות בריוניות ואלימות לא תשתלם. הנחת היסוד היא כנראה שהדרג הפוליטי הולך למצמץ. זה לא יקרה. זה מסר הכי אנטי חינוכי אחרי שנתיים של קורונה להשבית את מערכת הלימודים אפילו ליום אחד". ליברמן חשף לראשונה את היקף ההצעה למורים – ארבעה מיליארד שקל.

הפגנת המורים מול משרד האוצר, צילום: אלכס קולומויסקי הפגנת המורים מול משרד האוצר | צילום: אלכס קולומויסקי הפגנת המורים מול משרד האוצר, צילום: אלכס קולומויסקי


ליברמן אמר ש"אסור ששנת הלימודים אחרי שנתיים של קורונה לא תפתח". לטענתו, "ניסנו לנהל משא ומתן עינייני הרחק מהזרקורים. אבל ראיתי כל מיני הודעות שיקריות ופייקים והגענו לרגע שאי אפשר להמשיך". הוא תקף במיוחד "השמצות שיקריות שאין להן מקום על הדרג המקצועי ופקידי האוצר". הוא קרא "תתקפו את השר אל תבואו בטענות לש"ג". הוא האשים את הסתדרות המורים "שמוצאים מיליונים על קמפיינים. זה טירוף. כל האחריות מוטלת עליה. אפשר לשבת 72 שעות עד שייצא עשן לבן".

הוא טען שכל מורים יקבלו תוספת משמעותית. "גם הוותיקים מקבלים תגמול יפה. הסתדרות המורים רוצה להנציח פערים ומעמדות". שני ההבדלים העיקריים בין המתווה שהציג האוצר היום למתווה הקודם היה שמענק ההתמדה לשלוש שנים עלה מ-18 אלף שקל ל-24 אלף וכן שכר מנהל מתחיל עלה מ-18 אלף שקלים ל-20 אלף. ההצעה על 9,000 שקל למשרה מלאה של מורה מתחיל בעינה. באוצר מציינים שמורה עם וותק של 15 שנה יקבל תוספת של 800 שקל אבל המורים טוענים שמורה ותיק יותר יקבל רק 300.

לדברי ליברמן, "שרים אחרים אמרו לי תשפוך כספים. אנחנו לא נשפוך. ניתן בדיוק מה שמגיע. אפילו קצת מעבר אבל נתנהג באחריות". הוא אמר שאחרי המשא ומתן עם המורים "אנחנו חשופים לתביעות שכר בסדר גודל של 40 מיליארד – שוטרים ורופאים וסייעות ועסקת חבילה. כל מה שנחתום עם המורים ישליך על האחרים".

הממונה על השכר באוצר קובי בר נצן הדגיש שהדרישות לפיטורים גמישים ומורים שיעבדו בחוזים אישיים עדין על השולחן. כן הבהיר שהאוצר עומד על כך שיהיה מדובר בהסכם למספר שנים.

יותר ממאה מורות הפגינו במקביל למסיבת העיתונאים מול הכניסה למשרד האוצר בטענה ש"מערכת החינוך קורסת". מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דד אמרה ש"המחסור באנשי חינוך אמור להדאיג את הציבור ופקידי האוצר יותר מכל דבר אחד, אבל היחידה בממשלה שנלחמת בשביל החינוך היא שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. לכל השאר לא אכפת".

מהסתדרות המורים נמסר כי "ההצעה המעורפלת שהאוצר הציג היום לציבור, לא מוכרת לנו ולא הוצגה לנו במסגרת ישיבות המו"מ שהתקיימו כל השבוע. כנראה לא בכדי נמנע האוצר להעלות את ההצעה המביכה הזאת במו"מ איתנו. מדובר בהצעה שפוגעת עוד יותר בתנאי העסקתם של עובדי ההוראה. אנו קוראים שוב לראש הממשלה, יאיר לפיד, להתערב אישית במשבר שמאיים להחריב את מערכת החינוך ולמנוע את השבתתה".


תגיות