אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתקרבים לפשרה? לפיד תומך בצמצום עילת הסבירות בתמורה להקפאת המשך החקיקה ל-15 חודשים יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד נואם בכנסת, היום | צילום: אלכס קולומויסקי

מתקרבים לפשרה? לפיד תומך בצמצום עילת הסבירות בתמורה להקפאת המשך החקיקה ל-15 חודשים

יו"ר האופוזיציה תומך במתווה הרצוג - בתנאי שהחקיקה תוקפא לפרק זמן ארוך יחסית - אך בליכוד מוכנים להקפיא את החקיקה בעד חצי שנה. גנץ דורש להגיע להסכמה על יתר מרכיבי הרפורמה, ואילו ראשי המחאה מתנגדים לפשרה: "לפיד והרצוג מביאים לנתניהו את מגש הכסף של הדיקטטורה"

23.07.2023, 23:57 | צבי זרחיה

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד הודיע הערב על תמיכה במתווה שיכלול צמצום של עילת הסבירות והקפאת המשך החקיקה ל-15 חודשים. בליכוד מוכנים להקפאה של 3 עד 6 חודשים בלבד. יש לציין, כי ממילא הכנסת יוצאת לפגרה עד אמצע אוקטובר.

יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ, שנפגש הערב גם הוא עם הרצוג, דורש במקביל להגיע להסכמה על יתר מרכיבי החקיקה.

בתום פגישתו הערב עם הנשיא הרצוג בביתו בצהלה הודיע לפיד: "נפגשתי הערב עם נשיא המדינה עם חזרתו ארצה. אנחנו שותפים לדאגה למול המצב במדינה ומבינים כי חובה עלינו לעשות כל מאמץ להביא בשורה של הסכמה לאזרחי ישראל.

"העקרונות שהוצגו לי על ידי הנשיא תואמים את העקרונות שעומדים לנגד עינינו: שמירה על שומרי הסף, עצירת הקרע בעם ועילת סבירות שלא פוגעת בדמוקרטיה שלנו".

לפיד הוסיף כי "בלי עוצמתה ומחויבותה של המחאה זה לא היה קורה. בלי מאות אלפי האנשים שיצאו לרחובות החקיקה היתה נמשכת באין מפריע. אעשה ככל שביכולתי כדי להביא הסכמה רחבה למען ישראל דמוקרטית וחזקה".

ראשי המוחים (המכונים "כוח קפלן") הביעו התנגדות לפשרה החדשה של נשיא המדינה בתמיכת לפיד: "מדובר במגש הכסף של הדיקטטורה שלפיד והרצוג מביאים לנתניהו. יש רק פתרון אחד: גניזת החקיקה וגיבוש הסכמה רחבה. אנו שבים ומדגישים כי פשרות חלקיות שבסופן ישראל הופכת לדיקטטורה בשיטת הסלמי, רעות יותר מהכרעה וכל זמן שאיום הדיקטטורה לא יוסר, המשבר הביטחוני והכלכלי לא ייפתר והקרע בעם ילך ויחריף".

בינתיים נפגש הלילה לפיד עם ראש השב"כ רונן בר, ואילו גנץ והרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט נפגשו עם הרמטכ"ל הרצי הלוי. בפגישות הושמעו הערכות לגבי האיומים הביטחוניים על המדינה.

תגיות