אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראשי מערכת הבריאות: "לא נסכים לקיצור תורנויות בלי שישתפו אותנו" חדר מיון באיכילוב | צילום: עמית שעל

פרסום ראשון

ראשי מערכת הבריאות: "לא נסכים לקיצור תורנויות בלי שישתפו אותנו"

ראשי האיגודים הרפואיים ומנהלי בתי החולים שיגרו מכתב חריף לראש הממשלה לפיד בתגובה לכוונתו לקדם את קיצור תורנויות המתמחים. "אנו מבקשים להתריע מפני קבלת החלטות פזיזה הנובעת ממערכת של לחצים ואיומי סרק", כתבו. שרת העבודה ברביבאי: אין מניעה משפטית לקצר את התורנויות עוד לפני יישום המתווה

12.09.2022, 18:09 | אדריאן פילוט

ראשי האיגודים הרפואיים ומנהלי בתי החולים ניסחו מכתב חריף נגד ראש הממשלה יאיר לפיד שמבקש להחזיר לשולחן הדיונים את מתווה קיצור התורנויות של ניצן הורוביץ (16+2), כפי שנחשף הבוקר באתר "כלכליסט".

"איננו יכולים לשתף פעולה ולקחת אחריות על מתווה שלא נעשה בשיתוף איתנו ולא נאפשר שכל הכסף של מערכת הבריאות ילך לנושא פופוליסטי", כתבו ראשי במכתב שהגיע ל"כלכליסט". לדבריהם, "יש להסתכל נכוחה גם על סוגיית המחסור ברופאות/ים ועל כן צו השעה הוא לעגן מתווה אחראי וישים באמצעות הסכמים מחייבים על מנת שיבטיח שהפעם (בניגוד לעבר) נראה גם פתרונות אמיתיים, ולא כאלה המבוססים על כותרות קצרות מועד".

לבסוף, החתומים "מבקשים להתריע מפני קבלת החלטות פזיזה הנובעת ממערכת של לחצים ואיומי סרק – מערכת שעלולה לייצר שוב הבטחות באוויר שלא באמת ניתן ליישמן".

בפתח הדברים כתבו ראשי המערכת: "אנו כולנו, איגוד מנהלי בתי החולים בישראל, יו"רי האיגודים המדעיים האמונים על הכשרת המתמחים, ארגון המתמחים של ההסתדרות הרפואית בישראל ויו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, תומכים באופן ברור ופעיל בקידום סדר יום לשינוי משמעותי במתכונת העבודה של הרופאים. תמכנו בהקמת ועדה ציבורית בלתי תלויה שעבדה באופן יסודי ביותר ואף המליצה בעצמה על קיצור משך התורנויות ברוב רובן של ההתמחויות ברפואה".

בד בבד הם מזכירים כי "להמלצה זו היה תנאי יסודי לצורך יישומה בשטח תוך שמירה על איכות הטיפול: הקצאת מלוא התקנים והמשאבים הדרושים, וכמובן איוש התקנים בפועל. עוד באפריל הוקצו 66 מיליון שקל, ועם זאת ההיתר לא יושם בעקבות שלוש בעיות קשות שלא נפתרו: הסכום אינו מספיק, יש מחסור קשה בכוח אדם ויש צורך בהסכם קיבוצי שיסדר ויעגן את הכל".

בהר"י מזכירים את המהלך של שרת הכלכלה אורנה ברביבאי ש"מתוך הבנה של הבעיות ומתוך הבנה שהן לא נפתרו, שרת הכלכלה בצעד אחראי קבעה את מועד תחילת ההיתר לספטמבר", כלשונם.

בין החתומים על המכתב: איגוד מנהלי בתי החולים בישראל (הכולל את כלל מנהלי בתי החולים), פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואה פנימית; פרופ' צחי גרוסמן, יו"ר האיגוד הישראלי לרפואת ילדים; פרופ' נמרוד רוזן, יו"ר איגוד הכירורגים בישראל; פרופ' דורון קופלמן, יו"ר האיגוד הישראלי לאורתופדיה; פרופ' עופר אמיר, יו"ר האיגוד הקרדיולוגי בישראל; פרופ' רוני מימון, יו"ר האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה; ד"ר שי פיין, יו"ר איגוד הרופאים המרדימים בישראל. גם שרי האוצר והבריאות מכותבים למכתב.

ברביבאי: אפשר לקצר תורנויות עד לפני מועד התחלת המתווה

בתוך כך שרת העבודה ברביבאי (יש עתיד) שיגרה אמש מכתב לכלל מנהלי בתי החולים, ובו כתבה כי מותר למנהלי בתי חולים לקצר תורנויות עוד לפני המועד שקבע ההיתר (1 בספטמבר 2023).

ברביבאי מבקשת "להדגיש" ו"להזכיר" לכל מנהלי בתי החולים – הן של המרכז והן של הפריפריה - כי מועד התחלת המתווה אשר מופיע בהיתר העסקה לתחילת יישום המתווה הוא מעין תאריך "מקסימום", אך אינו גורע את הזכות שלהם להחליט כי יקדימו את יישום המתווה. "מנהל מחלקה או בית חולים אשר יכול ומעוניין לקצר את היקף שעות תורנות מתמחים – רשאי לעשות זאת וזה אף מומלץ", כתבה ברביבאי.

אחרי חשיפת "כלכליסט" הבוקר אחת השאלות שהתעוררו היא אם ניתן משפטית ליישם את המתווה שכן ההיתר קובע כי יתחיל ב-2023, ולכן תחילת היישום בהתאם לרצון של לפיד עלולה ליצור קשיים משפטיים. כאמור מבהירה ברביבאי כי אין מניעה משפטית גם לפי ההיתר עצמו, וכל יישום מקדים הוא חוקי ואף מומלץ בלשון השרה האחראית על יחסי העבודה במשק.

במערכת הבריאות הגיבו לדברים בתדהמה ומסרו כי מדובר בצעד פופוליסטי שכן מדובר על "המלצה" למנהלי בתי חולים שאינם מסכימים למתווה, וגם נכון לעת עתה כל קיצור יסב נזק לעבודה השוטפת של בית החולים, כך שמדובר בהמלצה לא רלוונטית שמיועדת לגזור קופון וקרדיט על יישום המתווה.


תגיות