אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אינטל פרסמה דו"ח מאכזב במיוחד, המניה איבדה 9.7% במסחר המאוחר אינטל | צילום: רויטרס

אינטל פרסמה דו"ח מאכזב במיוחד, המניה איבדה 9.7% במסחר המאוחר

המצב העגום בשוק המחשוב נותן את אותותיו, וענקית השבבים הפסידה ברבעון שעבר 700 מיליון דולר לעומת רווח נקי של 4.6 מיליארד דולר ברבעון המקביל. ההכנסות עמדו על 14 מיליארד דולר לעומת צפי ל-14.4 מיליארד דולר לפחות, וגם התחזיות לעתיד אינן ורודות; חטיבת המחשוב ללקוחות רשמה ירידה חדה במיוחד של 36% בהכנסות

26.01.2023, 23:18 | רפאל קאהאן

מניית אינטל איבדה 9.7% במסחר המאוחר בוול סטריט לאחר שפרסמה הלילה (ה') את דו"חותיה לרבעון הרביעי ולשנת 2022 כולה, ואלו אכזבו את המשקיעים קשות.

הכנסות החברה לא הצליחו לעמוד בציפיות וול סטריט והגיעו ל-14 מיליארד דולר בלבד, בעוד האנליסטים ציפו להכנסות של לפחות 14.4 מיליארד דולר. מבחינת רווח נקי המצב אף יותר גרוע שכן החברה דיווחה הפסד של 700 מיליון דולר, לעומת רווח של כ-4.6 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד.

את ההפסד הגדול ביותר רשמה חטיבת ה-Client Computing Group שאחראית בימים כתיקונם על יותר ממחצית הכנסות החברה. החטיבה הכניסה כ-6.6 מיליארד דולר, כלומר 36% פחות מאשר ברבעון המקביל אשתקד. אחריה החטיבה ההפסדית ביותר היא Data Center and AI שאחראית על פעילות מרכזי הנתונים, מחשוב הענן והבינה המלאכותית, שהציגה קריסה של 33% בהכנסותיה לעומת הרבעון המקביל 2021 ל-4.3 מיליארד דולר. חטיבת התקשורת, Network and Edge לעומת זאת הציגה ירידה קלה מאוד של 1% בלבד והכניסה 2.1 מיליארד דולר.

בדו"חות מופיעה עדיין מובילאיי שהפכה עבור אינטל לשורת הרווח הכמעט יחידה בדו"ח העצוב הזה. הכנסותיה עמדו על כ-565 מיליון דולר, זינוק של 59% לעומת שנה שעברה. גם חטיבת הגרפיקה הציגה גידול קל של 1% וכך גם שירותי הפאונדרי, שהם עסקי ייצור השבבים לצד שלישי של אינטל. החברה הצליחה לגייס את מדיה-טק הטייוואנית כלקוח ראשון והיא בינתיים מראה גידול של 30% בהכנסות לעומת שנה שעברה. עם זאת, יש לזכור שמדובר בחטיבה חדשה לחלוטין שכל עתידה לפניה.

מניית החברה הציגה עלייה מתונה של 1.3% ל-30.09 דולר בסגירת המסחר, אבל מיד לאחר מכן ירדה בחדות. אין זה מפתיע, החברה הציגה תחזית מאוד פסימית גם לגבי הרבעון הבא. על פי הערכותיה היא צפויה להכניס בין 10.5 מיליארד דולר ל-11 מיליארד דולר זאת כאשר האנליסטים מצפים להכנסות של 18.35 מיליארד דולר.

מדובר בתוצאות לא טובות שמשקפים את מצבו העגום של שוק המחשוב. האינפלציה, משבר השבבים, מלחמת הסחר בין סין לארה"ב, המלחמה באוקראינה וכן הזינוק במחירי חומרי הגלם כמו גם ההשקעה המסיבית בבנייה של מפעלים חדשים לא תרמו לעסקיה של אינטל. החברה כבר הודיעה על סבב פיטורים לאחרונה והיא מכוונת לקיצוץ של כ-3 מיליארד דולר לפחות בתקציב השנה הקרובה.

ההחלטות האלה משקפות גם את תוצאות החברה לשנת 2022 כולה. ההכנסות השנתיות עמדו על כ-63 מיליארד דולר לעומת כ-79 מיליארד דולר בשנה שעברה כלומר כ-20% פחות. הרווח הנקי עמד על 8 מיליארד דולר, ירידה של 60% לעומת 2021 אז היה כ-19.9 מיליארד דולר.
תגיות