אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מנהלת היחידה הכלכלית בפיקוח על הבנקים: "למרות עליית הריבית והאינפלציה הציבור ממשיך לקחת הלוואות במסלולים צמודים"

לדברי ד"ר זיו נאור, מנהלת היחידה הכלכלית בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, צפויה הרפורמה שהוביל הבנק בתחום המשכנתאות להגדיל את התחרות ולהוזיל את עלויות המשכנתה. בתגובה לטענה כי שינוי מדיניות האשראי ליזמים יצרה "מחנק אשראי" השיבה: "ההלוואות הפכו מסוכנות מדי. אנחנו צופים שמחירי הקרקע יגיבו בשל הקושי לגייס אשראי אך נצטרך להמשיך לעקוב"

24.07.2022, 09:17 | בשיתוף מרכז הנדל"ן

האם נצליח לחסוך עשרת אלפי שקלים במשכנתא הבאה שניקח? רפורמת המשכנתאות החדשה של בנק ישראל יוצאת לדרך בחודש הבא, ובין היתר מחייבת את הבנקים לתת אישור עקרוני במבנה אחיד ואת סך התשלומים החזוי לאורך כל המשכנתא. ד"ר זיו נאור, מנהלת היחידה הכלכלית בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, אומרת כי מעבר למהירות ולנוחות של קבלת המשכנתא, הרפורמה נועדה להקל על הצרכנים לקחת כמה שיותר הצעות מחיר ולהשוות בקלות בין הבנקים, כדי להבין מהי ההצעה הזולה ביותר ומהם ההבדלים בין ההצעות. לדבריה, מעכשיו ההצעות של הבנקים יהיו אחידות, יהיו סלים אחידים ביניהם יהיה קל יותר להשוות, זאת בנוסף לפרמטרים שיאפשרו השוואה בין הסלים באותו הבנק – כך שכל רוכש דירה יוכל לקחת את המשכנתא המתאימה לו ביותר.

בכל הנוגע להעלאת הריבית מצד בנק ישראל, אומרת ד"ר נאור כי על אף העליות, הציבור עדיין לוקח משכנתאות עם שיעור החזר משתנה כפונקציה של הריבית והאינפלציה, כלומר לוקח סיכונים שמתממשים בתקופה הנוכחית. על רקע הכניסה של הרפורמה לתוקף, הציבור יוכל להבין טוב יותר מהם המסלולים השונים וצפוי להתאים טוב יותר את המשכנתא לתנאי השוק.

לבסוף, ד"ר נאור מתייחסת גם למחנק האשראי ליזמיות נדל"ן מצד הבנקים, בעקבות המגבלות החדשות של בנק ישראל, כאשר היא אומרת כי הצעדים נועדו להפחתת סיכונים משמעותיים ולא נכונים עבור המערכת הבנקאית הישראלית. האם מחירי הקרקעות ישתנו בעקבות השינויים? ומה תהיה ההשפעה של מגבלת האשראי על מחירי הדירות? הצטרפו אלינו לדיון.

לעוד כתבות בנושא >>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות