אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסור להתבלבל מהאחדות הנפלאה שנפלה עלינו בוקי כצמן עורך דין ברוך כצמן 2021 | צילום: טל שחר

דעה

אסור להתבלבל מהאחדות הנפלאה שנפלה עלינו

המלחמה האמיתית עוד לפנינו - המלחמה על שמירת האחדות והדאגה לצביון המדינה; שני הצדדים צריכים להפסיק להאשים זה את זה, ולהתמקד בהכרעת המערכה

19.11.2023, 13:33 | ברוך (בוקי) כצמן

המלחמה האמיתית המתנהלת במקביל למערכה הצבאית בעזה היא המלחמה על צביונה, אופייה, אחדותה של המדינה.

מדובר במלחמה שפרצה הרבה לפני אותה שבת של שבעה באוקטובר. מדובר במלחמה שכרגע מתנהלת מתחת לרדאר (מדי פעם פורצת בציוץ כזה או אחר) אולם כל הסימנים מעידים כי היא תפרוץ בעוצמה רבה מיד עם סיום המערכה הצבאית. היא המלחמה החשובה מכולם. המלחמה על דמותה של המדינה.

כרגע, וטוב שכך, ענן גדול וסמיך של אחדות ושותפות גורל מרחף מעל כולם. המדינה מאוחדת. לכולם מטרה אחת – לעזור לנצח במלחמה שנכפתה עלינו. רוח ההתנדבות מעוררת השראה. כל מי שיכול – תורם כמידת יכולתו. שאלת האשמה והאחריות נדחקה (כמעט) לפינה. המדינה, כמו תמיד בשעות קשות, יודעת להתעלות על עצמה. אזרחים רבים נטלו משימות שהמדינה היתה אמורה לבצע ופשוט עושים דברים מופלאים. לראות ולא להאמין.

יחד עם זאת אסור לטעות. אסור לאחדות הזו לבלבל אותנו. מדובר באחדות שנחתה עלינו אך ורק לאור המצב שנכפה עלינו. מדובר באחדות שיפה לשעתה. כבר בימים אלו אפשר להבין שבתוך האחדות הזו מבצבצים אותן מחלוקות ישנות, אותם נחשולים של שנאה, של יריבויות, של האשמות כאשר ברור שהכל יתפרץ עם גמר הלחימה. והלוואי שאתבדה.

לכן חשוב היום, כבר היום, באמצע המלחמה הצבאית, שסופה לא נראה באופק, לתת את הדעת גם למלחמה הנוספת שמתחת לפני השטח, מלחמה שתתחזק ככל שיתקרב סיומה של המערכה הצבאית. חשוב שכבר עכשיו נחשוב כיצד מנמיכים את הלהבות שהיו בארץ לפני אותה שבת. מדובר בלהבות של שנאה, להבות שמקורן היה בהפיכה המשפטית שתוכננה (ונפלה לבינתיים) ושהתרחבו לעניינים נוספים שפילגו את החברה הישראלית.

אם לא נצליח להילחם במלחמה הנוספת הרי הקורבנות הרבים יהיו לשווא. אם נשוב לאותה חברה מפולגת, רוויית שנאה, חברה שהאחדות רחוקה ממנה כמרחק מזרח ממערב הרי הניצחון בשדה הקרב פשוט יהיה לשווא.

כל "הצדדים", כולם, חייבים להפסיק לחפש אשמים, להפסיק להתעסק שוב ושוב בשאלת האחריות. כולם צריכים להבין שהמשך המריבות הפנימיות פשוט גורמות נזק אדיר, לבטח בשעת מלחמה. במקביל, חייבים לתכנן ולחשוב על צעדים לבניית אמון, לאיחוי הקרעים בעם. חייבים, כבר עכשיו, לחשוב על סדר חברתי חדש. לא עוד אישי ציבור שבראש מעיניהם כסף, כבוד וכוח. צריך אנשי ציבור שמעניינים אותם דברים אחרים. אנשי ציבור שרוצים רק לשרת את המדינה. אנשי ציבור שרוצים לתרום למדינה. אנשי ציבור שלא מסתנוורים מהשררה. אנשים מזן אחר ויש הרבה כאלה. המלחמה האירה באור בוהק את הזן הנדיר של אנשים שנמצאים במדינה. לכבוד כל אותם אלו שנרצחו ונפלו בקרב אסור לחזור לאותה חברה שהיינו לפני אותה שבת ארורה.

לעם הנפלא הזה מגיעה ממשלה מזן אחר. לא ממשלה שמתעסקת בדבר אחד ויחיד – הפיכה משפטית ומזניחה את הכלכלה, את מצב ביטחון הפנים, החינוך ועוד.

מגיעה לכולנו ממשלה שבאה לשרת את העם. אנשי ציבור מקצועיים שרואים מטרה אחת ויחידה – טובת העם והמדינה.

לא ממשלה מנופחת עם משרדי ממשלה, חסרי כל ייעוד, שנפתחו כפטריות אחרי הגשם בתקציבי ענק. מדובר בממשלה שמקדשת כוח, כסף וכבוד. ממשלה שפחות רואה את האנשים, את המדינה הנפלאה שהתגלתה לנו באותה שבת ארורה.

היא הייתה עסוקה בדברים אחרים. חייבים לעשות תיקון לאחר כל מה שקרה. זו הצוואה של כל מי שלא הגיע לסוף המלחמה. חייבים לחשוב כבר עכשיו על אחדות, קירוב לבבות והפסקת השנאה. להסתכל אחורה בזעם וקדימה בתקווה.

עו"ד ברוך (בוקי) כצמן עוסק בליטיגציה אזרחית ומסחרית במשרד עוה״ד AYR - עמר רייטר ז׳אן שוכטוביץ ושות׳. מכהן במספר תפקידים ציבוריים, משמש כבורר ומגשר, ובעבר כיהן כסגן ראש לשכת עורכי הדין
תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
לא אחדות ולא נעליים
ששים לב שרוב מי שקורא לאחדות, ב"יחד" וכל זה, אלו בדיוק אותם נאלחים ששב-9 החודשים שקדמו למלחמה עשו כל שביכולתם לפלג, לשססות, להפריד. םתאום הם הבינו שהם לא יכולים להתקיים ללא כל אלו שמשתמטים, שהלכו לעזאזל וכו'. אז הם צועקים "איחוד". בני האור שהיו חזק בתוך המחאה לא צריכים אצ הקריאות האלו. הם התייצבו מייד, בין שלצבא ובבין שבהתנדבות. השקרן בן שקרן, הסמוטריצ'ים, הביביסטים, החרדים ודומיהם קוראים "יחד" בכדי שיוכלו להמשיך ולדאוג לאינטרסים שלהם, כפי ששהם עושים כל העת, בזמן שאלו שהמדינה חשובה להם נוששאים בעול. אני מתעב את "ביחד ננצח". אנחנוננצי רק בזכות אלו שהשמיצו אותם לפני כן. לא צריך את הביביסטים ועוזריהם בקהלנו.
דמוקרטיה או מרד!  |  23.11.23
2.
מצוין - ממשלה ואופוזיציה שמוכנות לתקן מערכת משפט מקולקלת
לחייב מפלגות להליך דמוקרטי - בחירת הרשימה בידי תומכי המפלגה ולא גוף ממונה תיקון מערכת משפט שעוצרת ירי לעבר מחבלים גם אם אינם חמושים בחירת יועצים משפטיים שבאו לשרת את העם ולאפשר לציבור לבחור מדיניות. לא כאלו שבאים לייצג את החונטה
בלתי קורקטי  |  28.11.23
לכל התגובות