אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הבנקים לא יכולים לעקוף סנקציות מארה"ב, זה צריך להיפתר במישור המדיני" טלי קיסר סגנית המפקח על הבנקים | צילום: אלכס קולומויסקי

"הבנקים לא יכולים לעקוף סנקציות מארה"ב, זה צריך להיפתר במישור המדיני"

כך אמרה סגנית המפקח על הבנקים, טלי קיסר, בדיון בוועדת הכלכלה שעסק בסנקציות שהטילה ארה"ב על ארבעה מתנחלים, ובמגבלות שקבעו הבנקים בעקבות כך; רעיית אחד המתנחלים: "לא יכול להיות שנעבוד לפרנסתנו ויום אחד יחסמו אותנו. היום זה משפחתי ומחר זה החיילים"

14.02.2024, 11:13 | עירית אבישר

דיון סוער נערך היום (ד') בוועדת הכלכלה בכנסת בסוגיית המגבלות שהטילו הבנקים בישראל על ארבעה מתנחלים - בעקבות הסנקציות שהוטלו עליהם ע"י הממשל האמריקאי. "השימוש במשטרי סנקציות הולך וגובר בשנתיים האחרונות, כאשר אנחנו רואים ארגונים בינלאומיים ומדינות משתמשים בכך יותר ויותר ומטילים מגבלות על אנשים פרטיים, ענף או אזור גאוגרפי. מוסד פיננסי שעובד עם אותה מדינה מחויב ליישם את הסנקציות של המשטר שלה. בנוסף, מוסד פיננסי שלא יכבד את המשטר גם יסכן מוסדות פיננסים אחרים שהוא עובד עימם, ולכן כולם יותר שמרנים בעניין הזה, כדי שאחד לא יכשיל את השני", הסבירה טלי קיסר, סגנית המפקח על הבנקים, את החלטת הבנקים לאומי, פועלים ובנק הדואר להטיל מגבלות על ארבעת המתנחלים, כשבחלק מהמקרים מדובר על חסימה מלאה של החשבונות הרלוונטיים.

דבריה של קיסר נתקלו בביקורת ע"י חברי הכנסת, שטענו שמדובר בפגיעה חריפה בזכויות אדם, שלא יכולים אפילו להתפרנס בשל המגבלות בבנקים. חברי הכנסת התריעו שהסוגיה לא תיגמר בארבעה הנוכחיים, ואף ציינו פרסומים בתקשורת שבארה"ב שוקלים להטיל סנקציות על חיילים הנלחמים באיו"ש.

"מה יקרה אם הממשל האמריקאי יחליט להטיל סנקציה על כל תושבי יו"ש, מבחינתכם נראה הגיוני לחסום חשבונות בנק לכמות כזו של אזרחי ישראל", הקשה ביטן על קיסר. קיסר הדגישה שזה לא סוגיה במישור הפיקוח על הבנקים, ושמדובר בסוגיה שחייבת להיפתר במישור המדיני: "המערכת הבנקאית לא יכולה לעקוף סנקציות, זה יפגע במשק ובכלכלה. זה נושא שצריך לטפל בו במישור המדיני", היא אמרה וציינה שהבנקים לא חוסמים סתם כך חשבונות, ועושים זאת לאחר שהתייעצו עם מומחים בינלאומיים, ומחליטים בכל פעם לגופו של מקרה.

טיבי רבינוביץ' מאיגוד הבנקים אמר כי גבולות הגזרה של הבנקים מוגבלים. הוא סיפר שלאחר שפרצה מלחמת רוסיה אוקריאנה, שכללה גם כן הטלת סנקציות על רוסיה, הגיעו לישראל נציגי ממשל אמריקאי: "הם הסבירו לנו 'ברחל ביתך הקטנה' שאם נזוז מהסנקציות שהם הטילו, יהיה לנו עסק איתם, ולכן הבנקים לא יכולים לעשות דין לעצמם ולהחליט אם הם מכבדים סנקציות", אמר רבינוביץ'.

בדיון הוסכם כי סוגיה זו חייבת להיות מטופלת גם במישור המדיני. את משרד החוץ ייצג בדיון ליאור חייט, סמנכ"ל צפון אמריקה. השבוע ערך ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון בסוגיית הסנקציות שהטילו האמריקאים. חייט שמר על עמימות וציין שמשרד החוץ עדיין לומד את הנושא, ועמדת המשרד מתגבשת בימים אלה. ביטן לחץ על חייט שעד לדיון הבא של ועדת הכלכלה בעניין בעוד 10 ימים, הוא מצפה לשמוע את עמדת משרד החוץ.

בהקשר על המגבלות שהטילו הבנקים, עלו טענות מצד חברי הכנסת ובם היו"ר ביטן כי הבנקים "הגדילו ראש", והטילו בפועל מגבלות גם על שותפים בחשבונות המדוברים, למשל בת הזוג והשותף העסקי של ינון לוי שחשבונו נחסם בבנק לאומי, וגם להם אין גישה לחשבון, אינם יכולים להעביר אותו לחשבון משל עצמם, על אף שלא הוטלו עליהם סנקציות מארה"ב.

ספיר לוי, רעייתו של לוי השתתפה בישיבה ואמרה: "איך יכול להיות שאני לא יכולה לקבל משכורת, ושאני לא מסוגלת לקנות חיתולים? לא יכול להיות שאנחנו נעבוד לפרנסתנו, ויום אחד יחסמו אותנו. אחי נלחם בעזה, נפצע וחזר ללחימה, ואתמול גילינו שהוא נכלל ברשימת סנקציות שבריטניה הוציאה. הוא נלחם בעזה ואפילו לא יודע מזה. היום זה אני ומשפחתי, מי הבאים בתור- החיילים שמחרפים נפשם בימים אלה?".

תגיות