אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנפט ועד דגנים: ההתחממות הגלובלית תאט את מעבר המכולות בתעלת פנמה תעלת פנמה | צילום: שאטרסטוק

מנפט ועד דגנים: ההתחממות הגלובלית תאט את מעבר המכולות בתעלת פנמה

פגיעה נוספת בהיקף הסחר העולמי צפויה עקב צמצום משמעותי של מספר הספינות שיורשו לחצות את תעלת פנמה. זאת, נוכח ההתחממות הגלובאלית שמביאה לפגיעה במאגרי המים המתוקים שבעזרתם מתופעלים שערי התעלה

05.11.2023, 21:26 | חדשות חוץ

מספר הספינות שיורשו לחצות את תעלת פנמה יצטמצם משמעותית בחודשים הבאים, זאת ברקע ההתחממות הגלובלית הפוגעת קשות בענף התובלה הימית — על כך מדווח "פייננשל טיימס".

יותר מ־3% מהסחר העולמי עוברים בתעלה בת 110 השנים, הנסמכת על מים מתוקים כדי לתפעל את השערים שלה. הנתיב החשוב ביותר של התעלה הוא בין מדינות אסיה, בין השאר סין, לחוף המזרחי של ארצות הברית, כאשר מגוון גדול של סחורות עובר שם, ממוצרי דלק ועד חלקי מכוניות ודגנים.

השנה, לראשונה, רשויות התעלה הפחיתו את מספר הספינות המורשות לחצות את התעלה ל־31 ביום לעומת ממוצע יומי של כ־36. בשבוע שעבר הרשויות מסרו כי יוסיפו להגביל את היקף החציה ל־25 ביום עוד השבוע, ובהדרגה יצמצמו את המכסה עד ל־18 אישורים יומיים, בפברואר 2024.

בחודש שעבר מסרו רשויות התעלה כי אוקטובר האחרון היה השחון ביותר באזור מאז 1950, בין השאר בשל תופעת אל ניניו הגורמת להתחממות האוקיינוס השקט ומשפיעה על טמפרטורות וירידת גשמים ברחבי העולם. מערך האגירה שמספק מים לתעלה מספק גם מי שתייה לכמעט מחצית מאוכלוסיית פנמה. "התעלה והמדינה מתמודדות עם אתגר העונה היבשה המתקרבת, עם מינימום מים במאגרים", מסרו הרשויות, וביקשו מלקוחות המשתמשים בתעלה להעביר את הזמנותיהם מבעוד מועד.

אף על פי שבצורות פקדו את התעלה גם בעבר, הגבלת המעבר במהלך העונה הגשומה, הנמשכת ממאי עד דצמבר, היא מהלך נדיר.

עוד באוגוסט, אנליסטים הביעו דאגה מפני השיבושים האפשריים בתנועת המכולות. כעת המגבלות החדשות מאיימות לפגוע בעונת המסחר העמוסה של חג המולד. חברות מסוימות, בהן ספינות מכולות, צפויות להזמין אישורי מעבר מראש. מי שלא יעשו זאת, ייאלצו להמתין כ־2.7 ימים בממוצע על מנת לחצות את התעלה.

חדשות החוץ

תגיות