אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הערכות: יולי - החודש החם ביותר ב-120 אלף השנים האחרונות אדם מתמודד עם גל החום באריזונה, מוקדם יותר החודש | צילום: Patrick T. Fallon / AFP

הערכות: יולי - החודש החם ביותר ב-120 אלף השנים האחרונות

לפי נתונים של ארגון המטאורולוגיה העולמי והשירות לשינויי אקלים קופרניקוס, הטמפרטורה הממוצעת בעולם ב-25 הימים הראשונים של החודש היתה 16.95 מעלות - גבוה מהשיא של 2019, 16.63 מעלות; "זו טעימה מהעתיד שמצפה לנו"

27.07.2023, 18:05 | שני אשכנזי

שלושת השבועות הראשונים של יולי היו כה חמים, עד שמסתמן כעת כי יהפוך לחודש החם ביותר שנרשם ב-120 אלף השנים האחרונות, כך לפי הערכות של ארגון המטאורולוגיה העולמי (WMO) והשירות לשינויי אקלים קופרניקוס (C3S) של האיחוד האירופי (C3S).

יולי הרותח, שכלל גלי חום כבדים ואירועי קיצון אקלימיים, בהם שריפות עוצמתיות ברחבי העולם, הגיע לאחר יוני החם ביותר אי פעם. קרלו בוונטמפו, מנהל קופרניקוס, אמר כי פליטות גזי חממה הנגרמות על ידי בני האדם הן "הגורם העיקרי" לעלייה בטמפרטורות.

לפי הנתונים, הטמפרטורה הממוצעת בעולם ב-25 הימים הראשונים של החודש היתה 16.95 מעלות, גבוהה מהשיא הקודם שנרשם ביולי 2019 - 16.63 מעלות. לפי ההערכות, כאמור, ייתכן אף שמדובר בחודש החם ביותר ב-120 אלף השנים האחרונות בכדור הארץ.

במהלך החודש נרשמו גלי חום שוברי שיא בכמה מקומות בעולם, בעיקר בדרום מערב ארה"ב, מקסיקו וסין וסביב הים התיכון. גלי החום האלו היו "כמעט בלתי אפשריים" אלמלא שינויי האקלים, על פי מחקר שערכו לאחרונה מדענים הבודקים את ההסתברות לאירועי מזג אוויר קיצוניים. גל חום שלישי בסין היה אירוע מאוד לא סביר לולא ההתחממות הגלובלית, שהעלתה את הסבירות להתרחשותו פי 50, כך לפי המחקר של קבוצת World Weather Attribution.

ביולי העולם גם חווה את היום החם ביותר שלו אי פעם; ב-6 ביולי הטמפרטורה הממוצעת העולמית הייתה 17.08 מעלות צלזיוס; שיא הטמפרטורה הקודם נרשם באוגוסט 2016 – 16.8 מעלות צלזיוס. למעשה, כל יום מאז 3 ביולי היה חם יותר מהטמפרטורה ששברה שיאים ב-2016. לפי ההערכות, אם המגמות הללו יימשכו בסתיו ובחורף, 2023 צפויה להיות בין השנים החמות ביותר שתועדו אי פעם.

"מזג האוויר הקיצוני שהשפיע על מיליונים רבים של אנשים ביולי הוא למרבה הצער המציאות הקשה של שינויי אקלים וטעימה מקדימה מהעתיד שמצפה לנו", מסר מזכ"ל הארגון המטאורולוגי העולמי, פטרי טאאלאס, בהודעה לעיתונות.


תגיות