אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טייוואן חוששת מפלישה של סין, אך גם נסמכת עליה כלכלית צילום: אי פי איי

טייוואן חוששת מפלישה של סין, אך גם נסמכת עליה כלכלית

נתוני המסחר של מדינת האי מעידים כי היא תלויה הרבה יותר בכלכלת סין מאשר בארצות הברית, שתומכת בה מדינית אל מול התוקפנות הסינית; ב-2021 סין והונג קונג ייצגו 42% מהיצוא הטייוואני, וארצות הברית - 15% בלבד; היחס ביבוא עומד על 22% ו-10% בהתאמה

05.08.2022, 16:23 | חדשות חוץ

נתוני המסחר הרשמיים מראים שטייוואן נסמכת הרבה יותר על סין מאשר על ארצות הברית, על אף התמיכה שקיבלה השבוע מיו"ר בית הנבחרים האמריקאי ננסי פלוסי, שהגיעה לביקור מתוקשר במדינה. סין הפעילה על טייוואן לחץ כלכלי וצבאי השבוע בשל הביקור של פלוסי – בעלת התפקיד הבכיר ביותר מארצות הברית שמבקרת בטייוואן זה 25 שנים. בין היתר ביצעו הסינים תמרון צבאי גדול, שכלל ירי של טילים בליסטיים.

סין מתייחסת לטייוואן כאל טריטוריה השייכת לה, ולא מוכנה שהמדינה תקיים קשרי חוץ עצמאיים. בארצות הברית לרוב מכירים בשליטה של בייג'ינג, אך שומרים על יחסים לא רשמיים עם טייוואן. על אף המתיחות, טייוואן פיתחה קשרים עסקיים וכלכליים נרחבים עם סין והונג קונג, שהפכו לשותפות הסחר הגדולות ביותר שלה. כך למשל חברות גדולות מטייוואן הפועלות בתעשיות ההייטק, ובהן יצרנית השבבים הגדולה בעולם TSMC, מחזיקות מפעלים בתוך סין.

לפי כתבה ב-CNBC, בשנה שעברה סין והונג קונג ייצגו 42% מהיצוא של טייוואן, בעוד ארצות הברית ייצגה 15%. בסך הכל היצוא של טייוואן לסין והונג קונג הסתכם ב-2021 ב-189 מיליארד דולר, כשיותר ממחצית ממנו כלל חלקים אלקטרוניים וציוד אופטי, כך לפי משרד האוצר של טייוואן. היצוא של המדינה לכל אזור דרום-מזרח אסיה עמד על 70.25 מיליארד דולר, בעוד שווי היצוא לארצות הברית עמד על 65.7 מיליארד דולר.

יתרה מכך, סין והונג קונג אחראיות ל-22% מהיבוא לטייוואן, בעוד ארצות הברית חולשת על 10% בלבד, ומדורגת אחרי יפן, האיחוד האירופי ודרום-מזרח אסיה.

הקשרים המסחריים בין טייוואן לסין רק הלכו והתרחבו. לפי הנתונים, בחמש השנים האחרונות היבוא של טייוואן מסין זינק ב-87%, זאת לעומת צמיחה של 44% ביבוא מארצות הברית. במקביל באותה תקופה היצוא של טייוואן לסין צמח ב-71%. עם זאת, היצוא לארצות הברית כמעט והוכפל וצמח ב-97%.

לפי מפקד אוכלוסין משנת 2020, אוכלוסיית טייוואן מונה 23.6 מיליון אנשים, פחות מ-25 מיליון התושבים של שנגחאי. אך הכלכלה של טייוואן גדולה משל שנגחאי ועמדה בשנה שעברה על 781.58 מיליארד דולר, לעומת 680.31 מיליארד דולר.


שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות