אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשאיפה: יצרני סיגריות בספרד יממנו את ניקיון הבדלים ברחובות בדלי סיגריות ברחוב | צילום: AFP

בשאיפה: יצרני סיגריות בספרד יממנו את ניקיון הבדלים ברחובות

החוק הוא חלק מחבילת צעדים שנועדו להפחית את הפסולת ולהגדיל את המיחזור במדינה. החוקים כוללים גם איסור על שימוש בצלחות וסכו"ם חד פעמי, בכדורי צמר גפן ובקשים מפלסטיק. בשלב זה עוד לא ברור כיצד יאכפו את החוק, אך ההנחה היא כי הסכום יגולגל לצרכן במחיר הסיגריות

04.01.2023, 13:07 | חדשות חוץ

חוקים חדשים בספרד יחייבו את יצרניות הסיגריות לממן את ניקיונם של מיליוני בדלי סיגריות שמעשנים זורקים בכל שנה. בגרדיאן דיווחו כי החוק, שייכנס לתוקף ביום שישי הקרוב, הוא חלק מחבילת צעדים שנועדו להפחית את הפסולת ולהגדיל את המיחזור במדינה. החוקים כוללים גם איסור על שימוש בצלחות וסכו"ם חד פעמי, בכדורי צמר גפן ובקשים מפלסטיק, וכן הם פועלים לצמצם את השימוש באריזות מזון מפלסטיק.

יצרניות הסיגריות ידרשו גם לחנך את הציבור לא לזרוק את בדלי הסיגריות במרחב הציבורי. עם זאת, בשלב זה עוד לא ברור כיצד יאכפו את חוק מימון הניקיון או כמה הוא יעלה. לפי מחקר שנערך בקטלוניה, העלות תעמוד בין 12-21 יורו לאדם בשנה, שמסתכמים במיליארד יורו.

בשנה שעברה הציעה הממשלה בקטלוניה תוכנית במסגרתה ניתן יהיה לפדות את בדלי הסיגריות בעלות של 0.20 יורו לאחד. מהלך שיוסיף 4 יורו למחיר הממוצע של חפיסת סיגריות העומד על 5 יורו. התוכנית עוד לא אומצה באופן רשמי, אך ההערכה היא כי יצרניות הסיגריות יעבירו את העלות לצרכנים, ויספקו תמריץ נוסף להפסיק עם ההרגל.

לפי הנתונים שאספה הממשלה בשנה שעברה, כ-22% מהספרדים מעשנים (16.4% מהנשים ו-23.3% מהגברים), בעוד הממוצע באיחוד האירופי עומד על 18.4%.

בדלי סיגריות הם מסוג הפסולת שנמצאת כמעט בכל מקום ולוקח בסביבות 10 שנים עד שהם מתכלים, ותוך כדי התהליך פולטים חומרים רעילים כמו עופרת. בדלי סיגריות הם גם צורת זיהום הים הנפוצה ביותר, אפילו לפני שקיות ניילון ובקבוקים. בעקבות זאת, בסביבות 500 חופים ברחבי ספרד העישון אסור. כך למשל, בשנה שעברה אסרה עיריית ברצלונה על עישון בעשרה חופים בעיר.

תגיות