אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היו"ר החדש של שופרסל: סמנכ"ל באיכילוב שיקדיש לחברה שעה בשבוע סניף של שופרסל דיל בבת ים |

היו"ר החדש של שופרסל: סמנכ"ל באיכילוב שיקדיש לחברה שעה בשבוע

האחים יוסי ושלומי אמיר שהשלימו את רכישת השליטה בקבוצת הקמעונאות מינו את עצמם למנכ"לים משותפים ולתפקיד היו"ר מינו את פרופ' יצחק שפירא שהכניסו לדירקטוריון בחודש שעבר

08.04.2024, 14:58 | נורית קדוש

היו"ר החדש בשופרסל צפוי להקדיש לתפקידו בענקית המזון והפארם רק שעה בשבוע.

אתמול (א') מונו למנכ"לים משותפים בשופרסל בעלי השליטה החדשים - האחים יוסי ושלומי אמיר. לאחר שכשל הנסיון למנות את יוסי ליו"ר, במקביל למינוי שלומי למנכ"ל, הובילו השניים חלופה בדמות מינויים למנכ"לים משותפים ומינוי אחד הדירקטורים החדשים שהכניסו לדירקטוריון שופרסל בחודש שעבר כיו"ר.

הדירקטור שמונה אתמול ליו"ר הוא פרופ' יצחק שפירא, סמנכ"ל בית החולים איכילוב ומנהל רפואי של תאגיד הבריאות. מדובר באדם בעל ניסיון מקצועי רב בתחום הרפואה, אך נעדר כל ניסיון קמעונאי. בענף קמעונאות המזון, המנוהל ברובו על מנכ"לים שצמחו בענף, מינוי יו"ר חסר ניסיון קמעונאי הוא צעד נפוץ. כך לדוגמה, יו"ר רמי לוי מרדכי ברקוביץ המכהן בתפקיד מאז 2007 אינו מחזיק בניסיון קמעונאי וכך גם צביקה ברנשטיין, יו"ר ויקטורי.

בשופרסל החליטו למנות יו"ר שיקדיש לחברה שעה בלבד בשבוע. בסביבת החברה טוענים שכיוון שיש לה שני מנכ"לים בעלי ניסיון רב בקמעונאות מזון, נדרש מהיו"ר רק לפקח על עבודתם, לטפל בפן של ממשל תאגידי, לנהל את ישיבות הדירקטוריון ולהתוות אסטרטגיה לחברה. זאת לאחר שהיו"רים בשנים האחרונות עבדו ב-60%-80% משרה.

אותם גורמים טוענים כי אותה שעה בשבוע תוקדש לישיבת הדירקטוריון, ושפירא יקדיש זמן נוסף להיערכות לאותן ישיבות. לשם ההשוואה, בחברות קמעונאות מזון בהיקפים קטנים בהרבה משופרסל, כמו ויקטורי ויוחננוף, לצד מנכ"ל מנוסה פועל יו"ר במשרה מלאה. בחברת שיווק השקמה של רמי לוי, מועסק היו"ר בהיקף של 10%, המשקפים כ-18 שעות בחודש. שפירא ‫לא יו"ר פעיל ולא יקבל כל תגמול נוסף על היותו היו"ר.

אלא שהמינוי, שנראה על פניו כניסיון להרגיע את רשות ניירות ערך שפתחה בשבוע שעבר בבדיקה בנוגע לאופן בו נרכשו החזקות האחים (24.9%), עורר גם סימני שאלה במשרד הבריאות, שלא קיבל בקשה משפירא לעבוד כדירקטור במקביל למשרתו באיכילוב.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "על עובד בכיר בבית חולים לפנות כמקובל לקבלת היתר עבודה פרטית. הציפייה היא שעובד ציבור בתפקיד ניהולי בכיר יקדיש את מירב זמנו למשרתו הבכירה. משרד הבריאות יקיים שיח בעניין עם עיריית תל אביב, הגוף המעסיק במקרה זה, וגורמים רלוונטיים נוספים, ככל שיידרש".

האחים אמיר, שמונו אתמול כמנכ"לים משותפים, יחליפו את אורי וטרמן שסיים את כהונתו ובמקום להישאר עד לפרסום דוחות הרבעון הראשון כפי שתוכנן, ישמש כיועץ חיצוני לאחים.

בנוסף, התפטרה גם עינת מנחם אמיתי המכהנת כסמנכ"לית משאבי אנוש ומשמשת חברת הנהלה. מי שככל הנראה מיועדת להחליפה היא רעות רפאלי כהן, שכיהנה כמנהלת משאבי אנוש ברשת פרשמרקט שהאחים אמיר מכרו לפני כשנתיים וחצי לפז תמורת 2.1 מיליארד שקל. מייד עם רכישת השליטה בשופרסל הוצבה רפאלי כהן כסגניתה של מנחם אמיתי, שאף נדרשה לאשר איתה פעולות שיש להן משמעות פיננסית. ההערכות הן כי בתקופה הקרובה, יבצעו האחים אמיר שינויים נוספים בהנהלת החברה.

למעשה, הנהלת שופרסל משנה את פניה בפעם השנייה תוך כשנתיים. 11 מבין 13 חברי ההנהלה הנוכחית הצטרפו לשופרסל רק כשהיו"ר היוצא איציק אברכהן חזר לשופרסל כיו"ר, כחצי שנה אחרי שהתפטר מתפקיד המנכ"ל ומיד עם שובו ביוני 2022 הוביל להחלפת חלק מחברי ההנהלה שתמכו ביו"ר הקודם, יקי ודמני, שהוביל להדחת אברכהן בתחילת 2022.

כבר למחרת רכישת ההחזקות בשופרסל, הגיעו האחים אמיר עם צוות הכולל את אלה ברין, שכיהנה בעבר כמנהלת הסחר בפרשמרט, תום יונאי, המשמש ראש המטה של שלומי וצפוי להתמנות לסמנכ"ל, ועם שלומי ראובן, שכבר מכהן כקב"ט החברה. כל אחד מהגורמים הוצמד לסמנכ"ל מכהן בשופרסל ובהמשך, הנחה שלומי אמיר את סמנכ"לי הסחר ומשאבי האנוש שכל החלטה שיש לה מימד כספי דורשת את אישורם של הסגנים.

בהמשך עדכן שלומי אמיר את מנהלי התחומים בשופרסל כי יפעלו תחת ברין ואילו גולדברג ימשיך לכהן כמשנה למנכ"ל וישמש יד ימינו. עוד קודם לכן, הובילו האחים לשינוי בדירקטוריון החברה, אליו הצטרף האח יוסי ולצידו הדירקטורים חזי צאיג, משה וינגרטן, ארז כלפון, צילי נוה ופרופ' יצחק שפירא שמונה ליו"ר.

תגיות