אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקוחות בנק הפועלים ניצלו רק 46% מההקלות שנתן בעקבות המלחמה בנק הפועלים | צילום: אביב גוטליב

לקוחות בנק הפועלים ניצלו רק 46% מההקלות שנתן בעקבות המלחמה

לפי דוחות הבנק, הלקוחות ניצלו 218 מיליון שקל מהיקף ההקלות שניתנו. זאת לאחר שההערכה המוקדמת עמדה על 470 מיליון שקל. היקף ההלוואות שנמצאות בדחיית תשלומים בעקבות המלחמה עומד על 28.3 מיליארד שקל - כמעט 7% מתיק האשראי של הפועלים

07.03.2024, 09:28 | עירית אבישר

לקוחות בנק הפועלים לא מיהרו לנצל את ההקלות שנתן הבנק בעקבות המלחמה, כך עולה מהדוחות הכספיים של הבנק שפורסמו הבוקר.

בדומה לשאר הבנקים, גם פועלים הציע בתחילת המלחמה שורה של הקלות, בהן הקפאת הלוואות, פטור מעמלות והלוואות בריבית מיוחדת למי שנפגע מהמלחמה ועוד. מדוחות הבנק עולה כי שווי ההקלות הללו עומד על 470 מיליון שקל, אולם נכון לימים אלה, וקרוב ל-5 חודשים מאז שהוצעו, רק 218 מיליון שקל נוצלו - שיעור של 46%.

בבנק ישראל מודעים לשיעור הניצול הנמוך, המשותף כנראה לכל הבנקים. על כן, בהארכת מתווה דחיית ההלוואות שבוצעה השבוע, הוחלט לשפר את המתווה. על פי העדכון, ההקלות להם זכאים חיילי המילואים יינתנו באופן אוטומטי ע"י הבנק, שיאתר חשבונות להם שילמה המדינה שכר בעבור ימי מילואים.

לפי התנאים שהיו עד העדכון, חיילי המילואים נאלצו להציג אישור על שירות המילואים בכדי לקבל הקלות כמו פטור מעמלות - חלק גדול מהם לא עשה זאת. בנק הפועלים טרם פרסם את העלות של הארכת המתווה, שההחלטה הרשמית עליו התקבלה השבוע.

אשר להיקף ההלוואות שנמצאות אצלו בדחיית תשלומים בעקבות המלחמה, בנק הפועלים עדכן כי הסכום עומד על 28.3 מיליארד שקל, נכון לסוף ינואר 24 - 6.9% מתיק האשראי של הבנק. סך התשלומים שנדחו בפועל בעקבות ההקפאה עומד על קרוב ל-1.7 מיליארד שקל.

הבנק מציג פילוח של ההלוואות המוקפאות: נכון לסוף שנת 2023 קרוב למחצית מהסכום (12.3 מיליארד שקל) הן במשכנתאות. מגזר נוסף שבולט בהקפאת הלוואות הוא מגזר העסקים הקטנים, שם הלוואות בהיקף של 5.58 מיליארד שקל נמצאות בדחיית תשלומים.

עוד עולה מהנתונים, כי בבמהלך המלחמה העניק הבנק הלוואות בהיקף של 895 מיליון שקל בריבית מופחתת (או ללא ריבית), כאשר הריבית הממוצעת בהלוואות אלה עמדה על 5.4%, ששיקפה ריבית של פריים מינוס 0.85%.

הבנק גם השתתף בתוכנית המוניטארית של בנק ישראל למתן הלוואות מוזלות לעסקים קטנים, והעמיד הלוואות מסוג זה בהיקף של 1.93 מיליארד שקל. גופי האשראי החוץ בנקאי זעמו על תוכנית זו, שלטענתם אינה הותאמה להם, ומביאה לכך שהבנקים מתחזקים במתן אשראי לעסקים קטנים על חשבונם.תגיות