אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איש העסקים דוד דוידוביץ' נגד בנק הפועלים: "חשבוני נחסם בשל סנקציות שהטילה עליי בריטניה" איש העסקים דוד דוידוביץ׳ | ורדי כהנא

פרסום ראשון

איש העסקים דוד דוידוביץ' נגד בנק הפועלים: "חשבוני נחסם בשל סנקציות שהטילה עליי בריטניה"

מהשפעות המלחמה באוקראינה: דוידוביץ', שנחשב מקורב לאוליגרך רומן אברמוביץ', טוען בפנייתו למחוזי בתל אביב כי הבנק החליט "בן רגע, ללא כל הודעה מראש", לחסום את חשבון הבנק שלו על אף היותו אזרח ישראלי זה 31 שנה, וכן לחסום את כרטיס האשראי; בנק הפועלים: "פעלנו בהתאם למשטר הסנקציות הבינלאומי"

04.05.2022, 12:45 | ליטל דוברוביצקי

מהשפעות משטר הסנקציות על רוסיה בעקבות המלחמה באוקראינה: איש העסקים דוד דוידוביץ', שנחשב מקורב לאוליגרך רומן אברמוביץ', ומי שבעבר התמודד על רכישת השליטה בעיתון "גלובס" תמורת 110 מיליון שקל, תובע את בנק הפועלים. זאת בטענה כי הבנק החליט "בן רגע, ללא כל הודעה מראש, לחסום את חשבון הבנק" שלו. דוידוביץ', אזרח ישראלי זה 31 שנה ושוהה כעת בלטביה, טוען עוד כי הדבר הותיר אותו "ללא כרטיס אשראי (שנחסם) וללא חשבון בנק פעיל".

קראו עוד בכלכליסט:


במסגרת הבקשה שהגיש דוידוביץ', באמצעות עו"ד שמוליק קסוטו ועו"ד בלה פלד, הוא טוען כי "פעולת הבנק נעשתה תוך אימוץ עיוור - ללא כל בדיקה עצמאית של הסנקציות שהטילה ממשלת בריטניה על גורמים שונים בעקבות פלישת רוסיה לאוקראינה. מדובר בהחלטה בלתי חוקית, שעומדת גם בניגוד למדיניות ממשלת ישראל שלא להטיל סנקציות דומות על אזרחים ישראלים, כחלק ממערך שיקולים של מדיניות וביטחון לאומי".


רומן אברמוביץ רומן אברמוביץ'. דוידוביץ' נחשב מקורב | צילום: יח"צ רומן אברמוביץ


למעשה דוידוביץ' מבקש מבית המשפט המחוזי בתל אביב להוציא צו מניעה זמני המורה לבנק להימנע מחסימת חשבונו לפעילות כלשהי ולהנפיק לו כרטיס אשראי חדש לאלתר ולהמציאו לדוידוביץ'.

לא מכיר אישית את פוטין

בעבר המהדורה הרוסית של "פורבס" העריכה את הונו של דוידוביץ' בכ-700 מיליון דולר. מהבקשה עולה כי לדוידוביץ' דירה בישראל, והוא מתגורר בה כאשר הוא נמצא בארץ.

עוד נטען בפנייה לבתי המשפט כי לדוידוביץ' אין כל קשר למשטר הרוסי, כך שהצעדים אינם אמורים להיות מופנים נגדו". לדברי פרקליטיו, "לדוידוביץ' עסקים בישראל, ובין היתר הוא משקיע במספר חברות סטארט-אפ ישראליות. כמו כן יש לו עסקים באירופה, בארצות הברית ובאנגליה, אולם אין לו עסקים כלשהם ברוסיה. יובהר כי אין לו הליכים פליליים שעומדים נגדו, לא בישראל ולא בשום מקום אחר בעולם, והוא לא עומד לחקירה בשום מקום בעולם. יובהר כי גם הסנקציות שהוטלו על ידי ממשלת בריטניה אינן נוגעות כהוא זה להלבנת הון או למימון טרור, אלא חלק מניסיון של בריטניה להפעיל לחץ על ממשלת רוסיה בנוגע לסכסוך שבין רוסיה לאוקראינה. דוידוביץ' אינו מקורב לשלטון ברוסיה, הוא אינו מכיר אישית את נשיא רוסיה או שר כלשהו בממשלת רוסיה".

"במדינה זרה ללא כסף"

במסגרת הבקשה טוען דוידוביץ' כי הוא איש עסקים אשר מנהל כיום עסקים גם מחוץ לישראל, ומנהל את חייו על הציר שבין ישראל ללונדון. נטען כי ביום ראשון האחרון ניסה דוידוביץ' לבצע משיכת כספים מחשבונו הישראלי באמצעות שימוש בכרטיס האשראי שלו בכספומט, אך הכרטיס נבלע. "דוידוביץ' פנה באופן מידי לסניף הבנק שלו כדי לברר את פשר העניין. אז נודע לו לתדהמתו, מפי נציגת הבנק, כי כרטיס האשראי שלו בוטל וכי חשבון הבנק שלו נחסם באופן שלא מאפשר לו לעשות שימוש בכספים שמופקדים בו. לטענת נציגת הבנק, חשבונו נחסם בגלל הסנקציות שהוטלו עליו על ידי ממשלת בריטניה (ולא על ידי ממשלת ישראל). לחסימת חשבונו של דוידוביץ' ולביטול כרטיס האשראי שלו לא קדמה הודעה או התראה כלשהי מטעם הבנק", נטען.


איש העסקים דוד דוידוביץ׳ , ורדי כהנא איש העסקים דוד דוידוביץ׳ | ורדי כהנא איש העסקים דוד דוידוביץ׳ , ורדי כהנא


עוד נטען כי "עיון בהחלטת ממשלת בריטניה, שאליה הפנה הבנק, מלמד שהיסוד להטלת הסנקציות הוא בניסיון להשפיע על מדינת רוסיה להפסיק את פעילותה באוקראינה בדרך של הפעלת לחץ על גורמים שונים. אלא שסנקציות שכאלה לא אומצו על ידי מדינת ישראל. להפך, מדינת ישראל בחרה במפורש שלא לנקוט סנקציות דומות על אזרחים ישראלים, וזאת משיקולים רחבים של מדיניות וביטחון לאומי".

עוד נטען כי "דוידוביץ' קיבל הודעה על חסימת חשבונו לאחר שטס לריגה בלטביה. עם נחיתתו בריגה מצא את עצמו במדינה זרה, ללא כסף ברשותו וללא אמצעים כלשהם לשלם עבור צרכים בסיסיים כגון לינה, מזון ותחבורה".

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "הבנק פועל בהתאם למשטר הסנקציות הבינלאומי כפי שנדרש בישראל ובעולם המערבי. מטעמי סודיות בנקאית, לא נוכל להתייחס למקרה הספציפי".

תגיות