אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החות'ים השתלטו על אוניית משא בים האדום בבעלות רמי אונגר הספינה גלקסי לידר | צילום: @oldsalt77581 / Instagram

החות'ים השתלטו על אוניית משא בים האדום בבעלות רמי אונגר

הספינה Galaxy Leader נמצאת בבעלות חברת הספנות Ray של איש העסקים הישראלי. לפי דיווחים, על סיפונה היו 22 אנשים צוות שאינם ישראלים. ממשרד החוץ נמסר כי הם מכירים את הנושא. דובר צה"ל: "אירוע חמור מאוד ברמה העולמית"

19.11.2023, 16:25 | ynet

ערוץ "אל-חדת'" הסעודי דיווח הצהריים (א') כי המיליציה החות'ית - שליחי איראן בתימן - חטפה בחופי המפרץ את "ספינת התובלה הישראלית Galaxy Leader", והשתלטה על סיפונה שהכיל 22 אנשים. ככל הידוע, הספינה נמצאת בבעלות חברת הספנות "Ray" של איש העסקים הישראלי רמי אונגר, אולם לא היו עליה ישראלים. ממשרד החוץ נמסר כי הם מכירים את הנושא, וגם במשרד התחבורה בודקים את הדיווח.

בדובר צה"ל אישרו כי ספינת המשא נחטפה, ומסרו כי "מדובר באירוע חמור מאוד ברמה עולמית. זאת ספינה שיצאה מטורקיה בדרכה להודו עם צוות אזרחי בינלאומי, ללא ישראלים. לא מדובר בספינה ישראלית".

הספינה, שנושאת את דגל בהאמה, יצאה לפני ארבעה ימים מנמל פורט סעיד במצרים, בדרכה דרומה.

מקורות מסרו ל"אל-מיאדין" הלבנוני כי 52 בני אדם נעצרו על סיפון האונייה, וכי "אנשי הצוות נמצאים בחקירה ונבדקות הזהויות שלהם". בהמשך דווח ב"אל-חדת'" כי לא היו עליה ישראלים.

מתחילת המלחמה מנסים שליחי איראן בתימן לאתגר את ישראל. גורמים אמריקניים רשמיים דיווחו ברביעי שעבר לרויטרס שספינת מלחמה של הצי האמריקני יירטה בים האדום כטב"ם ששוגר מתימן. המורדים החות'ים לקחו אחריות והבטיחו להגיב להפלת הכטב"ם, אולם לא היה ברור אם הוא שוגר לישראל.

מי שיירטה את הכטב"מ הייתה המשחתת "תומאס הודנר", מסדרת ארלי-ברק, אחת המשחתות שארה"ב קירבה לאזור בעקבות המלחמה בעזה. הגורמים לא ציינו אם מדובר בכטב"ם חמוש ומה היה המרחק שלו מהמשחתת כשיורט.

לפי רויטרס, מדובר היה בפעם השנייה מפרוץ המלחמה בעזה שבה ספינה אמריקנית מבצעת יירוט באזור. בחודש שעבר ספינת מלחמה של הצי האמריקני יירטה ארבעה טילי שיוט ו-15 כטב"מים, ששוגרו על-ידי המורדים החות'ים מתימן לעבר ישראל.

משרד ראש הממשלה גינה את חטיפת הספינה בבעלות ישראלית בים האדום על-ידי מיליציית החות'ים הפועלת בשליחות איראן. "אנו מגנים בתוקף את ההתקפה האיראנית נגד ספינה בינלאומית. האונייה בבעלות חברה בריטית המופעלת על ידי חברה יפנית, נחטפה בהכוונה איראנית על ידי מיליציית הח'ותים בתימן", מסר המשרד. "על סיפונה של האונייה 25 אנשי צוות מלאומים שונים, בהם: אוקראינים, בולגרים, פיליפינים ומקסיקנים. בספינה לא נכחו ישראלים. זהו מעשה טרור איראני נוסף שמבטא קפיצת מדרגה בתוקפנות של איראן כנגד אזרחי העולם החופשי, ומייצר משמעויות בינלאומיות לגבי ביטחון נתיבי השייט העולמיים".

בהכנת הכתבה השתתפו ליאור בן ארי, איתמר אייכנר ורועי רובינשטיין

תגיות